ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆԸ ԿՈՉ Է ԱՆՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՆԵԼ<br /> ԲԱԶՄԱԿՈՂՄԱՆԻ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆ ԼԵՎՈՆ ՂՈՒԼՅԱՆԻ ՄԱՀՎԱՆ ՀԱՆԳԱՄԱՆՔՆԵՐԸ<br /> ՊԱՐԶԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ<br />
ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆԸ ԿՈՉ Է ԱՆՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՆԵԼ
ԲԱԶՄԱԿՈՂՄԱՆԻ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆ ԼԵՎՈՆ ՂՈՒԼՅԱՆԻ ՄԱՀՎԱՆ ՀԱՆԳԱՄԱՆՔՆԵՐԸ
ՊԱՐԶԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ
• 14-05-2007 20:26:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանն իր մտահոգությունն է հայտնել մայիսի 12-ին որպես վկա ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչություն հրավիրված Լեւոն Ղուլյանի մահվան կապկցությամբ եւ կոչ արել իրավապահ մարմիններին անցկացնել բազմակողմանի նախաքննություն, քանի որ «կան չճշտված տեղեկություններ, որոնք կարող են հերքել դժբախտ պատահարի վարկածը»: «Գործի հետագա զարգացումները Պաշտպանը պահելու է իր ուշադրության ներքո»,- նշված է Ա.Հարությունյանի գրասենյակից «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին տրամադրած հաղորդագրությունում: Հիշեցնենք, որ ոստիկանության պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, մայիսի 12-ին ՀՀ Ոստիկանության Քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության շենքի 2-րդ հարկի պատուհանից վայր է ընկել եւ տեղում մահացել Երեւանի «Պանդոկ» ռեստորանի տնօրեն, 1976թ.-ին ծնված Լեւոն Ղուլյանը, որը վարչություն էր հրավիրվել մայիսի 9-ին նշված ռեստորանի մոտ Ս.Վարդանյանի սպանության բացահայտման ուղղությամբ տեղեկություններ ստանալու նպատակով: Ոստիկանության պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, 1976թ.-ին ծնված Լեւոն Ղուլյանը մայիսի 12-ին Քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության շենքի 2-րդ հարկի պատուհանից վայր է ընկել եւ տեղում մահացել: Նա այդ օրը վարչություն էր հրավիրվել քրեական հեղինակություն Ս.Վարդանյանի սպանության փաստի կապակցությամբ ցուցմունքներ տալու նպատակով: Ըստ մահացածի հարազատների վկայության, Լ.Ղուլյանը պարզապես պատուհանից դուրս է շպրտվել ոստիկանության բարձրաստիճան աշխատակցի կողմից, որը դաժանաբար ծեծել է նրան աղմուկ հանած սպանության գործով հարցաքննության ժամանակ: Նրանք բացառում են, որ Լ.Ղուլյանը փախչելու մտադրություն ունենար: Հարազատների վկայությամբ, դիահերձարանում դիակը զննող մասնագետները կարծիք են հայտնել, որ Լ.Ղուլյանի մահվան պատճառը եղել է բութ առարկայի հարվածը գլխին. ըստ նրանց, «նման վնասվածք երկրորդ հարկից ընկնելուց չէր առաջանա»:

RA OMBUDSMAN CALLS ON TO CONDUCT COMPREHENSIVE<br /> INVESTIGATION INTO CIRCUMSTANCES OF LEVON GHULIAN'S DEATH<br />
• 14-05-2007 20:26:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, MAY 14, NOYAN TAPAN. The RA Ombudsman Armen Harutyunian expressed his concern in connection with the death of Levon Ghulian, who was on May 12 invited as witness to the main department of the criminal investigation of the RA Police. A. Harutyunian called on the law enforcement bodies to conduct a comprehensive investigation, as "there is unferified information which may refute the version of an accident." The RA Ombudsman will keep the further developments concerning this case in the center of his attention, is said in the press release submitted to NT from the RA ombudsman's office. To recap, by an official press release of the police, Levon Ghulian, 31, director of the "Pandok" restaurant in Yerevan, fell out of the window on the second floor of the RA police criminal investigation's main department and died on the spot. He was invited to the department in order to provide information for disclosure of the murder of S. Vardanian committed in front of that restaurant on May 9. According to evidence of relatives of L. Ghulian, he was thrown out of the window by a high-ranking police official, who cruelly beat L. Ghulian during his questioning on the scandalous murder. They rule out the possibility that L. Ghulian intended to run away. The relatives say that the experts, who examined L. Ghulian's body in the mortuary, expressed an opinion that the death resulted from the blow on the man's head with a blunt object: in their words, "such an injury cannot be received as a result of falling from the second floor."