ԱՖՂԱՆՍՏԱՆՈՒՄ ՄԱՀԱՊԱՐՏԸ ՊԱՅԹԵՑՐԵԼ Է ԱՄՆ-Ի ԲԱԶԱՆ, ՈՐՏԵՂ<br /> ԳՏՆՎՈՒՄ ԷՐ ՓՈԽՆԱԽԱԳԱՀ ՉԵՅՆԻՆ. 20 ԶՈՀՎԱԾ, 11 ՎԻՐԱՎՈՐ<br />
ԱՖՂԱՆՍՏԱՆՈՒՄ ՄԱՀԱՊԱՐՏԸ ՊԱՅԹԵՑՐԵԼ Է ԱՄՆ-Ի ԲԱԶԱՆ, ՈՐՏԵՂ
ԳՏՆՎՈՒՄ ԷՐ ՓՈԽՆԱԽԱԳԱՀ ՉԵՅՆԻՆ. 20 ԶՈՀՎԱԾ, 11 ՎԻՐԱՎՈՐ
• 27-02-2007 18:18:00   | Աֆղանստան  |  Միջազգային
ՔԱԲՈՒԼ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Բաղրամ ամերիկյան գլխավոր ռազմական բազան Աֆղանստանում, որտեղ գտնվում էր ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Դիկ Չեյնին, երեքշաբթի ենթարկվել է ահաբեկիչների հարձակմանը: ԱՄՆ-ի բանակի փոխգնդապետ Դեյվիդ Ասետան հայտնել է, որ մահապարտը պայթեցրել է ավիաբազայի գլխավոր մուտքը, որը գտնվում է Քաբուլից 60 կմ դեպի հյուսիս: Փոխնախագահ Չեյնին չի տուժել, սակայն պայթյունի հետեւանքով կան բազմաթիվ կան, հաղորդում է «Ֆրանսպրեսը»: Մահապարտն իրեն պայթեցրել է աշխատողների բազմության մեջ ռազմական օբյեկտի սահմաններից դուրս պահպանության արտաքին հատվածի դարպասների մոտ: «Հարձակումը իրականացվել է գլխավոր մուտքի մոտ»,- ասել է փոխգնդապետ Ասետան: Նա ավելացրել է, որ ողջ բազայով մեկ հայտարարվել է տագնապի «կարմիր մակարդակ», որը վկայում է, որ իրականացվել է «ուղիղ հարձակում»: Ըստ Sky News-ի տվյալների, զոհվել է ավելի քան 20, վիրավորվել 11 մարդ: Ինչպես հայտնել է Աֆղանստանի ՆԳՆ ներկայացուցիչը, զոհվածների թվում են երեք արտասահմանցի զինծառայողներ: Ամերիկյան զինվորական ներկայացուցիչների հայտարարության համաձայն, պայթյունից վիրավորվել են կոալիցիայի մի քանի զինվորներ: Այս գրոհի պատասխանատվությունն արդեն ստանձնել է «Թալիբան» շարժումը: Դիկ Չեյնին Աֆղանստան է ժամանել երկուշաբթի երեկոյան: Սպասվում էր, որ նա այնտեղ ընդամենը մի քանի ժամ կմնա, հետո ուղղաթիռով կմեկնի Քաբուլ հանդիպելու Աֆղանստանի նախագահ Համիդ Քարզայի հետ: Սակայն թռիչքին խանգարել է ուժեղ ձյունը: Երեքշաբթի, ահաբեկչական հարձակումից որոշ ժամանակ անց Չեյնին թռել է Քաբուլ:

В АФГАНИСТАНЕ СМЕРТНИК ВЗОРВАЛ БАЗУ США, ГДЕ НАХОДИЛСЯ<br /> ВИЦЕ-ПРЕЗИДЕНТ ЧЕЙНИ: 20 ПОГИБШИХ, 11 РАНЕНЫХ<br />
В АФГАНИСТАНЕ СМЕРТНИК ВЗОРВАЛ БАЗУ США, ГДЕ НАХОДИЛСЯ
ВИЦЕ-ПРЕЗИДЕНТ ЧЕЙНИ: 20 ПОГИБШИХ, 11 РАНЕНЫХ
• 27-02-2007 18:18:00   | Афганистан  |  Международные новости
КАБУЛ. 27 ФЕВРАЛЯ. НОЯН ТАПАН. Главная американская военная база Баграм в Афганистане, где находился вице-президент США Дик Чейни, во вторник подверглась атаке террористов. Подполковник армии США Дэвид Асетта сообщил, что смертник подорвал главный вход на авиабазу, которая расположена в 60 км к северу от Кабула. Вице-президент Чейни не пострадал, однако в результате взрыва имеются многочисленные жертвы, сообщает AFP. Смертник подорвал себя в толпе рабочих за пределами военного объекта у ворот внешнего сектора охраны. "Атака была проведена у главного входа",- сказал подполковник Асетта. Он добавил, что по всей базе был объявлен "красный уровень" тревоги, который говорит о том, что было совершено "прямое нападение". По данным Sky News, погибли более 20 человек, 11 ранены. Как сообщил представитель МВД Афганистана, среди погибших трое иностранных военнослужащих. Согласно заявлению американских военных представителей, при взрыве несколько солдат коалиции получили ранения. Ответственность за эту атаку уже взяло на себя движение "Талибан". Дик Чейни прибыл в Афганистан в понедельник вечером. Ожидалось, что он проведет там всего несколько часов, а потом вылетит на вертолете в Кабул на встречу с президентом Афганистана Хамидом Карзаем. Однако полету помешал сильный снегопад. Во вторник, через некоторое время после террористической атаки, Чейни вылетел в Кабул.