ԼՈՒՎՐԻ «ՍՈՒՐԲ ՀԱՅԱՍՏԱՆ» ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍՈՒՄ ԿՆԵՐԿԱՅԱՑՎԻ ՀԱՅԿԱԿԱՆ<br /> ՔՐԻՍՏՈՆԵԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒՅԹԻՆ ՎԵՐԱԲԵՐՈՂ 200 ԲԱՑԱՌԻԿ ՑՈՒՑԱՆՄՈՒՇ<br />
ԼՈՒՎՐԻ «ՍՈՒՐԲ ՀԱՅԱՍՏԱՆ» ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍՈՒՄ ԿՆԵՐԿԱՅԱՑՎԻ ՀԱՅԿԱԿԱՆ
ՔՐԻՍՏՈՆԵԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒՅԹԻՆ ՎԵՐԱԲԵՐՈՂ 200 ԲԱՑԱՌԻԿ ՑՈՒՑԱՆՄՈՒՇ
• 16-02-2007 17:58:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մայր Աթոռ Սբ.Էջմիածնի գանձարանի, Հայաստանի պատմության թանգարանի եւ Մ.Մաշտոցի անվան Մատենադարանի պահոցներից տրամադրված 200 բացառիկ ու խորհրդանշական ցուցանմուշները կներկայացվեն Փարիզում` Լուվրի թանգարանում փետրվարի 17-ին բացվող «Սուրբ Հայաստան» խորագիրը կրող ցուցահանդեսում: Այս մասին փետրվարի 16-ի մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՀ նախագահի խորհրդական, Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա միջոցառումների համակարգող Վիգեն Սարգսյանը` նշելով, որ այսպիսով հանրագումարի կբերվեն հայկական քրիստոնեական մշակույթի առանձնահատկությունները: Վ.Սարգսյանը հայտնեց, որ Լուվրում առաջին անգամ կցուցադրվեն 30-ից ավելի հայկական խաչքարեր: Նա նշեց նաեւ, որ այդ խաչքարերը արդեն տեղաշարժված, այսինքն իրենց նախնական վայրերից տեղահանված խաչքարերն են, որոնք պահպանվում են տարբեր եկեղեցիներում ու թանգարաններում: Վեց` 4-18-րդ դարերի ժամանակագրական բաժին ունեցող ցուցադրությունը Լուվրում կշարունակվի մինչեւ մայիսի 15-ը: «Սա բացառիկ հնարավորություն է հայկական մաշակույթը այդքան լայնածավալ սպեկտրով ներկայացնելու արտերկրում»,- համոզված է նա: Վ.Սարգսյանը փաստում է, որ եթե տարեկան Լուվր է այցելում 8,5 մլն մարդ, ապա 3 ամսում այս ցուցահանդեսը կդիտի մոտ 2 մլն այցելու: Վ.Սարգսյանի խոսքերով, տարվա ընթացքում Ֆրանսիայի 100 քաղաքաներում կիրականցվեն միայն պաշտոնական 600 միջոցառումներ: Բացի այդ, արդեն բազմաթիվ նոր միջոցառումների առաջարկություններ են արվել տարվա կապակցությամբ, որոնք կունենան ոչ պաշտոնական ձեւաչափ: Վ.Սարգսյանը հայտնեց նաեւ, որ բացի մշակութային միջոցառումներից, տարվա ընթացքում կիրականցվեն տնտեսական, գիտական կոնֆերանսներ, ֆորումներ:

НА ЛУВРСКОЙ ВЫСТАВКЕ "СВЯТАЯ АРМЕНИЯ" БУДЕТ ПРЕДСТАВЛЕНО<br /> 200 УНИКАЛЬНЫХ ЭКЗЕМПЛЯРОВ, КАСАЮЩИХСЯ ХРИСТИАНСКОЙ КУЛЬТУРЫ<br /> 200 УНИКАЛЬНЫХ ЭКЗЕМПЛЯРОВ, КАСАЮЩИХСЯ ХРИСТИАНСКОЙ КУЛЬТУРЫ
НА ЛУВРСКОЙ ВЫСТАВКЕ "СВЯТАЯ АРМЕНИЯ" БУДЕТ ПРЕДСТАВЛЕНО
200 УНИКАЛЬНЫХ ЭКЗЕМПЛЯРОВ, КАСАЮЩИХСЯ ХРИСТИАНСКОЙ КУЛЬТУРЫ
• 16-02-2007 17:58:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 16 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. 200 уникальных и символических экземпляров, предоставленных из хранилищ Сокровищницы Первопрестольного Святого Эчмиадзина, Музея истории Армении и Матенадарана имени Месропа Маштоца, будут представлены в Париже - на открывающейся 17 февраля в Луврском музее выставке под названием "Святая Армения". Об этом на пресс-конференции 16 февраля сообщил советник президента РА, координатор мероприятий года Армении во Франции Виген Саркисян, отметив, что таким образом будут подытожены особенности армянской христианской культуры. В.Саркисян сообщил, что впервые в Лувре будут показаны более 30 армянских хачкаров. Он отметил также, что эти хачкары были уже изъяты из своих первоначальных мест нахождения и хранились в различных церквах и музеях. Имеющая шесть хронологических отделений экспозиция - с 4 по 18 век, будет демонстироваться в Лувре до 15 мая. "Это является уникальной возможностью представить армянскую культуру за рубежом в таком широкомасштабном спектре", - уверен он. В.Саркисян констатирует, что если Лувр посещают около 8,5 млн людей в год, то за три месяца эту выставку могут посмотреть около 2 млн посетителей. По словам В.Саркисяна, в течение года в 100 городах Франции будут осуществлены только 600 официальных мероприятий. Кроме того, уже представлены многочисленные новые предложения относительно новых мероприятий в связи с годом Армении, которые будут иметь неофициальный формат. В.Саркисян сообщил также, что кроме культурных мероприятий, в течение года пройдут экономические, научные конференции и форумы.