«ՀԱՆ»-Ը ՄԱՐՏ ԱՄՍԻՑ ԱԿՆԱՅԻՆ ԱՆՎՃԱՐ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ<br /> ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՆԻ ԿՈՏԱՅՔԻ, ԼՈՌԻԻ, ՇԻՐԱԿԻ ԵՎ ՏԱՎՈՒՇԻ ՄԱՐԶԵՐՈՒՄ<br />
«ՀԱՆ»-Ը ՄԱՐՏ ԱՄՍԻՑ ԱԿՆԱՅԻՆ ԱՆՎՃԱՐ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՆԻ ԿՈՏԱՅՔԻ, ԼՈՌԻԻ, ՇԻՐԱԿԻ ԵՎ ՏԱՎՈՒՇԻ ՄԱՐԶԵՐՈՒՄ
• 06-02-2007 16:16:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Հայկական ակնաբուժության նախագիծ» (ՀԱՆ) ամերիկյան բարեգործական կազմակերպությունը փետրվարի 19-ից մինչեւ մարտի 15-ը Երեւանի Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքում կիրականացնի անվճար ակնային հետազոտություններ: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը, նախաձեռնությունը իրականացվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) եւ ՀԱՆ-ի «Առաջնային եւ ակնաբուժական ծառայությունների դաշինք» ծրագրի շրջանակներում: Ըստ նրա, աչքի հետազոտություններ կանցկացվեն համայնքի 15 դպրոցներում (այդ թվում 4-ը` հատուկ), 15 մանկապարտեզներում, 3 բարեգործական ճաշարաններում, ինչպես նաեւ թաղապետարանում` համայնքի խոցելի խմբերի համար: Ն.Եղազարյանը նշեց, որ վերջերս ՀԱՆ-ն ավարտել է իր գործունեությունը Արարատի մարզում, որտեղ հետազոտվել է 13765 մարդ, այդ թվում 8084 երեխա: 1080 հիվանդ ուղեգրվել է Աչքի շարժական հիվանդանոց հետագա զննումների եւ բուժման համար, 349-ը` վիրահատվել է, իսկ 124-ը` լազերային բուժում ստացել: Մարտ ամսից կազմակերպությունը ակնային հետազոտություններ կիրականացնի Կոտայքի, Լոռիի, Շիրակի եւ Տավուշի մարզերում: Նշվեց նաեւ, որ ՀԱՆ-ը շարունակում է աշխատանքներ իրականացնել Ս.Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոնում «Աչքի բանկ» հիմնելու ուղղությամբ: Այն կլինի տարածաշրջանում միակը եւ կզբաղվի աչքի հյուսվածքների ձեռք բերմամբ եւ կոնսերվացմամբ, տրանսպլանտանտների ապահովմամբ, որոնք կօգտագործվեն աչքի տարբեր վիրահատությունների ժամանակ: ՀԱՆ-ը հիմնադրվել է ԱՄՆ-ում 1992թ.-ին` ամերիկահայ ակնաբույժ Ռոջեր Օհանեսյանի կողմից: Կազմակերպության երեւանյան գրասենյակը բացվել է 2002թ.-ին:

"АРМЯНСКИЙ ОФТАЛЬМОЛОГИЧЕСКИЙ ПРОЕКТ" С МАРТА НАЧНЕТ<br /> ПРОВОДИТЬ БЕСПЛАТНЫЕ ОБСЛЕДОВАНИЯ В КОТАЙКСКОМ, ЛОРИЙСКОМ,<br /> ШИРАКСКОМ И ТАВУШСКОМ ОБЛАСТЯХ<br /> ПРОВОДИТЬ БЕСПЛАТНЫЕ ОБСЛЕДОВАНИЯ В КОТАЙКСКОМ, ЛОРИЙСКОМ,
ШИРАКСКОМ И ТАВУШСКОМ ОБЛАСТЯХ
"АРМЯНСКИЙ ОФТАЛЬМОЛОГИЧЕСКИЙ ПРОЕКТ" С МАРТА НАЧНЕТ
ПРОВОДИТЬ БЕСПЛАТНЫЕ ОБСЛЕДОВАНИЯ В КОТАЙКСКОМ, ЛОРИЙСКОМ,
• 06-02-2007 16:16:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 6 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. Американская благотворительная организация "Армянский офтальмологический проект" (АОП) с 19 февраля по 15 марта в ереванской общине Канакер-Зейтун будет осуществлять бесплатные обследования. Как сообщила корреспонденту "НОЯН ТАПАН" директор армянского офиса организации Нунэ Егиазарян, инициатива осуществляется в рамках программы "Союз первичной и офтальмологической служб" Агентства международного развития США (АМР) и Армянского офтальмологического проекта. По ее словам, офтальмологические обследования будут проводиться в 15 школах общины (в том числе, в 4 - специализированных), в 15 детских садах, 3 благотворительных столовых, а также в муниципалитете общины - для уязвимых групп общины. Н.Егиазарян отметила, что Армянский офтальмологический проект недавно завершил свою деятельность в Араратской области, где обследование прошли 13765 человек, в том числе, 8084 детей. 1080 больных были направлены на дальнейшее обследование и лечение в Мобильную глазную больницу, 349 были прооперированы, а 124 получили лазерное лечение. С марта месяца организация будет осуществлять офтальмологические обследования в Котайкской, Лорийской, Ширакской и Тавушской областях. Было отмечено также, что "Армянский офтальмологический проект" продолжает работать и в Офтальмологическом центре имени С.Малаяна в направлении учреждения там "Глазного банка". Он будет единственным в регионе и будет заниматься приобретением и консервацией тканей глаза, обеспечением трансплантантов, которые будут использоваться во время различных операций глаз. АОФ был основан в США в 1992 году американским офтальмологом армянского происхождения Роджером Оганнесяном. Ереванский офис организации открылся в 2002 году.