ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԱՊՐԻԼԻ 1-15-Ը ԿԱՆՑԿԱՑՎԻ «ԱՐԵՎՈՐԴԻ»<br /> ԲՆԱՊԱՀՊԱՆԱԿԱՆ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ ԱՌԱՋԻՆ ՓԱՌԱՏՈՆԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԱՊՐԻԼԻ 1-15-Ը ԿԱՆՑԿԱՑՎԻ «ԱՐԵՎՈՐԴԻ»
ԲՆԱՊԱՀՊԱՆԱԿԱՆ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ ԱՌԱՋԻՆ ՓԱՌԱՏՈՆԸ
• 31-01-2007 15:35:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Դիլիջանում ապրիլի 1-15-ը կանցկացվի «Արեւորդի» բնապահպանական տարածաշրջանային առաջին փառատոնը: Բնապահպանական այս փառատոնի կազմակերպիչներն են Հայաստանում բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման բարեգործական հիմնադրամը եւ «Արեւորդի» հասարակական կազմակերպությունը: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեցին հիմնադրամից, փառատոնի նպատակն է հանրության ուշադրությունը բեւեռել տարածաշրջանում առկա բնապահպանական խնդիրներին, ստեղծել տարածաշրջանային կոնֆլիկտներն ու լարվածությունը շրջանցող համագործակցության չեզոք դաշտ, որը կնպաստի նոր եւ արդյունավետ լուծումների որոնմանը: Փառատոնի շրջանակներում նախատեսվում են ֆիլմերի ցուցադրություններ` մրցութային եւ արտամրցութային բաժիններում, ֆոտոցուցահանդեսներ, համերգ-ակցիաներ, ինչպես նաեւ մի շարք բնապահպանական միջոցառումներ, արշավներ, ծառատունկ, աղբահավաք հանրապետության տարբեր շրջաններում: Բացի այդ, փառատոնի օրերին միջազգային փորձի փոխանակման նպատակով կկազմակերպվեն բնապահպանական սեմինարներ, որոնց կմասնակցեն տարածաշրջանից եւ արտերկրից հրավիրված փորձագետներ, բնապահպաններ ու լրագրողներ: Սեմինարների ընթացքում կքննարկվեն այնպիսի արդիական խնդիրներ, ինչպիսիք են շահերի պաշտպանությունը, բնապահպանական կոալիցիայի ստեղծումը, ցանցային համագործակցությունը եւ տարածաշրջանում էկոտուրիզմի զարգացումը: Փառատոնի առաջնորդողը «Երեխաների համար, երեխաների ակտիվ մասնակցությամբ» կարգախոսն է լինելու: Երեխաներին բնության հետ մերձեցնելու, հայրենի բնաշխարհի արժեքները գնահատելու, բնապահպանական խնդիրների շուրջ հետաքրքրություն առաջացնելու նպատակով հիմնադրամի ջանքերով արդեն իսկ մարզային դպրոցներում կազմակերպվում են դասընթացներ, ցուցադրվում են բնապահպանական ֆիլմեր: Տրամադրելով համապատասխան սարքավորումներ եւ մասնագիտական խորհրդատվություն, երեխաներին հնարավորություն է ընձեռվում նկարահանել սեփական բնապահպանական ֆիլմերը, որոնցից լավագույնները կներկայացվեն փառատոնի ֆիլմերի մրցութային բաժնում: Հաղթողներին կշնորհվեն մրցանակներ:

1-15 АПРЕЛЯ В АРМЕНИИ ПРОЙДЕТ ПЕРВЫЙ ЭКОЛОГИЧЕСКИЙ<br /> РЕГИОНАЛЬНЫЙ ФЕСТИВАЛЬ "ДЕТИ СОЛНЦА"<br /> " />
1-15 АПРЕЛЯ В АРМЕНИИ ПРОЙДЕТ ПЕРВЫЙ ЭКОЛОГИЧЕСКИЙ
РЕГИОНАЛЬНЫЙ ФЕСТИВАЛЬ "ДЕТИ СОЛНЦА"
• 31-01-2007 15:35:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 31 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. 1-15 апреля в Дилижане пройдет первый экологический региональный фестиваль "Дети солнца". Организаторы фестиваля - благотворительный фонд охраны природы и культурных ценностей Армении и общественная организация "Дети солнца". Как сообщили агентству "НОЯН ТАПАН" из фонда, цель фестиваля состоит в привлечении внимания общественности к экологическим проблемам региона, создании нейтрального поля сотрудничества, обходящего региональные конфликты и напряженность, что будет способствовать поиску новых и эффективных путей. В рамках фестиваля предусматривается показ фильмов - в конкурсных и внеконкурсных отделениях, фотовыставки, концерты-акции, а также ряд экологических мероприятий: походы, посадка деревьев, сбор мусора в различных районах республики. Кроме того, в дни фестиваля с целью обмена международным опытом будут организованы экологические семинары, в которых примут участие местные и зарубежные эксперты, экологи и журналисты. В ходе семинаров будут обсуждены такие вопросы, как защита интересов, создание экологической коалиции, сетевое сотрудничество, развитие экотуризма в регионе. Девизом фестиваля будет лозунг "Для детей, с активным участием детей". С целью сближения детей с природой, оценки родной природы, создания интереса к экологическим проблемам усилиями фонда в областных школах уже организуются курсы, показываются фильмы на экологические темы. С предоставлением соответствующего оборудования и профессиональных консультаций, детям дается возможность снимать собственные экологические фильмы, лучшие из которых будут продемонстрированы в конкурсном отделении фестиваля. Победители получат призы.