ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԱՊՐԻԼԻ 1-15-Ը ԿԱՆՑԿԱՑՎԻ «ԱՐԵՎՈՐԴԻ»<br /> ԲՆԱՊԱՀՊԱՆԱԿԱՆ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ ԱՌԱՋԻՆ ՓԱՌԱՏՈՆԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԱՊՐԻԼԻ 1-15-Ը ԿԱՆՑԿԱՑՎԻ «ԱՐԵՎՈՐԴԻ»
ԲՆԱՊԱՀՊԱՆԱԿԱՆ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ ԱՌԱՋԻՆ ՓԱՌԱՏՈՆԸ
• 31-01-2007 15:35:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Դիլիջանում ապրիլի 1-15-ը կանցկացվի «Արեւորդի» բնապահպանական տարածաշրջանային առաջին փառատոնը: Բնապահպանական այս փառատոնի կազմակերպիչներն են Հայաստանում բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման բարեգործական հիմնադրամը եւ «Արեւորդի» հասարակական կազմակերպությունը: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեցին հիմնադրամից, փառատոնի նպատակն է հանրության ուշադրությունը բեւեռել տարածաշրջանում առկա բնապահպանական խնդիրներին, ստեղծել տարածաշրջանային կոնֆլիկտներն ու լարվածությունը շրջանցող համագործակցության չեզոք դաշտ, որը կնպաստի նոր եւ արդյունավետ լուծումների որոնմանը: Փառատոնի շրջանակներում նախատեսվում են ֆիլմերի ցուցադրություններ` մրցութային եւ արտամրցութային բաժիններում, ֆոտոցուցահանդեսներ, համերգ-ակցիաներ, ինչպես նաեւ մի շարք բնապահպանական միջոցառումներ, արշավներ, ծառատունկ, աղբահավաք հանրապետության տարբեր շրջաններում: Բացի այդ, փառատոնի օրերին միջազգային փորձի փոխանակման նպատակով կկազմակերպվեն բնապահպանական սեմինարներ, որոնց կմասնակցեն տարածաշրջանից եւ արտերկրից հրավիրված փորձագետներ, բնապահպաններ ու լրագրողներ: Սեմինարների ընթացքում կքննարկվեն այնպիսի արդիական խնդիրներ, ինչպիսիք են շահերի պաշտպանությունը, բնապահպանական կոալիցիայի ստեղծումը, ցանցային համագործակցությունը եւ տարածաշրջանում էկոտուրիզմի զարգացումը: Փառատոնի առաջնորդողը «Երեխաների համար, երեխաների ակտիվ մասնակցությամբ» կարգախոսն է լինելու: Երեխաներին բնության հետ մերձեցնելու, հայրենի բնաշխարհի արժեքները գնահատելու, բնապահպանական խնդիրների շուրջ հետաքրքրություն առաջացնելու նպատակով հիմնադրամի ջանքերով արդեն իսկ մարզային դպրոցներում կազմակերպվում են դասընթացներ, ցուցադրվում են բնապահպանական ֆիլմեր: Տրամադրելով համապատասխան սարքավորումներ եւ մասնագիտական խորհրդատվություն, երեխաներին հնարավորություն է ընձեռվում նկարահանել սեփական բնապահպանական ֆիլմերը, որոնցից լավագույնները կներկայացվեն փառատոնի ֆիլմերի մրցութային բաժնում: Հաղթողներին կշնորհվեն մրցանակներ:

"AREVORDI" FIRST ENVIRONMENTAL REGIONAL FESTIVAL TO BE HELD<br /> ON APRIL 1-15 IN ARMENIA<br /> ON APRIL 1-15 IN ARMENIA
"AREVORDI" FIRST ENVIRONMENTAL REGIONAL FESTIVAL TO BE HELD
ON APRIL 1-15 IN ARMENIA
• 31-01-2007 15:35:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, JANUARY 31, NOYAN TAPAN. The "Arevordi" first environmental regional festival will be held on April 1-15 in Dilijan. The organizers of this environmental festival are the Charitable Fund on Protection of Nature and Cultural Values in Armenia and the "Arevordi" public organization. As the Noyan Tapan correspondent was informed by the fund, the goal of the festival is to draw the society's attention to ecological problems existing in the region, to create a neutral field of cooperation avoiding regional conflicts and tension which will assist search of new and effective solutions. Within the framework of the festival, shows of films in the competition and extra-competition departmens, photo-exhibitions, concert-actions as well as a number of ecological events, trips, tree-planting, gathering of rubbish are envisaged in different regions of the republic. Besides, ecological seminars will be organized during the festival days with a goal of exchange of international experience. Experts, ecologists and journalists invited from the region and abroad will participate in the seminars. Modern problems like protection of interests, creation of an ecological coalition, net cooperation and development of ecotourism in the region will be discussed during the seminars. The slogan of the festival will be "For Children, with Children's Active Participation." Courses were organized, ecological films were shown in schools of the marzes with the fund's efforts to bring children closer to the nature, to estimate values of native nature, to arise interest in ecological problems. Giving corresponding equipment and professional consultation, children were given possibility to shoot own films on nature protection the best among which will be presented at the films competition department of the festival.