2005-ԻՆ ՀԱՅ ԳԻՐՔԸ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵԼ Է ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ<br /> ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ-ՏՈՆԱՎԱՃԱՌՆԵՐՈՒՄ ԵՎ ԱՐԺԱՆԱՑԵԼ ԴԻՊԼՈՄՆԵՐԻ<br />
2005-ԻՆ ՀԱՅ ԳԻՐՔԸ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵԼ Է ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ
ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ-ՏՈՆԱՎԱՃԱՌՆԵՐՈՒՄ ԵՎ ԱՐԺԱՆԱՑԵԼ ԴԻՊԼՈՄՆԵՐԻ
• 23-01-2006 17:50:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2005 թ. Հայաստանում ստացվել է պետպատվերով գրքի հրատարակման 450 հայտ, պետպատվերով հրատարակվել է 58 անուն գիրք: Տարվա ընթացքում կազմակերպվել են գրքերի շնորհանդեսներ, «Մանկական գրքի շաբաթ», «Թարգմանչաց տոնը», օտարագիր հայ գրողների համահայկական համագումարը, պատանի եւ երիտասարդ գրողների խորհրդաժողովները: ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության տվյալներով, անցյալ տարի հայ գիրքը ներկայացվել է Մայնի Ֆրանկֆուրտի եւ Մոսկվայի գրքի 18-րդ միջազգային ցուցահանդես-տոնավաճառներում եւ արժանացել դիպլոմների: «Գրքարվեստ» միջազգային մրցույթում 3 անուն գրքեր տարբեր անվանակարգերում արժանացել են մրցանակների: Նախարարության կազմում գործող պետական գրահրատարակչական գործակալությունն աջակցություն է ցուցաբերել Թուրքիայում, Շվեդիայում եւ այլ երկրներում կազմակերպված գրքի միջազգային ցուցահանդեսներին մասնակցող հայկական պատվիրակություններին:

В 2005 ГОДУ АРМЯНСКАЯ КНИГА БЫЛА ПРЕДСТАВЛЕНА НА<br /> МЕЖДУНАРОДНЫХ ВЫСТАВКАХ-ПРОДАЖАХ И УДОСТОЕНА ДИПЛОМОВ<br />
В 2005 ГОДУ АРМЯНСКАЯ КНИГА БЫЛА ПРЕДСТАВЛЕНА НА
МЕЖДУНАРОДНЫХ ВЫСТАВКАХ-ПРОДАЖАХ И УДОСТОЕНА ДИПЛОМОВ
• 23-01-2006 17:50:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 23 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. В 2005 году в Армении получено 50 заявок на издание книг по госзаказу, по госзаказу издано 58 наименований книг. В течение года была организована презентация книг, "Неделя детской книги", "Переводческий праздник", общеармянский съезд армянских писателей, пишущих на иностранных языках, конференции юных и молодых писателей. По данным Министерства культуры и по вопросам молодежи РА, в прошлом году армянские книги были представлены на международной выставке-продаже во Франкфурте-на-Майне и на 18-ой Московской книжной ярмарке и были удостоены дипломов. На международном конкурсе "Книжное искусство" 3 наименования книг в различных номинациях получили призы. Действующее в системе министерства Государственное издательское агентство оказало содействие армянским делегациям, принимавшим участие в международных фестивалях книги в Турции, Швеции и других странах.