ԱՇՈՒՂԱԿԱՆ ԱՐՎԵՍՏԻ ԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԱՌԱՋԻՆ ՓԱՌԱՏՈՆԻՆ<br /> ԿՄԱՍՆԱԿՑԵՆ 120 ԵՐԳԻՉ-ԿԱՏԱՐՈՂՆԵՐ 7 ԵՐԿՐՆԵՐԻՑ<br />
ԱՇՈՒՂԱԿԱՆ ԱՐՎԵՍՏԻ ԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԱՌԱՋԻՆ ՓԱՌԱՏՈՆԻՆ
ԿՄԱՍՆԱԿՑԵՆ 120 ԵՐԳԻՉ-ԿԱՏԱՐՈՂՆԵՐ 7 ԵՐԿՐՆԵՐԻՑ
• 21-10-2005 19:00:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: «Սայաթ-Նովա» մշակութային միությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համատեղ Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացնի աշուղական արվեստի կովկասյան միջազգային փառատոն, որ նվիրված է Սայաթ-Նովայի մահվան 210 եւ միության հիմնադրման 10-ամյակին: Հոկտեմբերի 24-26-ը կայանալիք փառատոնին կմասնակցեն 120 երգիչ-կատարողներ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, Իսպանիայից, Իրանից եւ Թուրքիայից: Ինչպես հոկտեմբերի 21-ի ասուլիսին հայտնեց «Սայաթ-Նովա» մշակութային միության նախագահ Թովմաս Պողոսյանը, փառատոնին Թուրքիայից մասնակցելու են մեկ հայ դուդուկահար եւ թուրք երգչուհի Սերբիլ Քըլըճը: Վերջինս ծագումով հայ է եւ ձգտելով վերադառնալ իր արմատներին` դարձել է քրիստոնյա: Թ. Պողոսյանը նշեց, որ Հայաստանում ազգային եւ աշուղական երգարվեստի նկատմամբ ակնհայտ տեղաշարժ է նկատվում: Նրա խոսքերով, անհրաժեշտ է բոլոր լրատվամիջոցներով պրոպագանդել հայկական ազգային երգարվեստը: «Մեր նպատակն է նպաստել աշուղական արվեստի զարգացմանը եւ երիտասարդ սերնդին ներկայացնել մեր ակունքային մշակույթը»,- ընդգծեց նա: Թ. Պողոսյանի խոսքերով, «Սայաթ-Նովա» միությունը եւս բավականին աշխատանք է տարել աշուղական արվեստը պահպանելու, քարոզելու, գալիք սերունդներին փոխանցելու ուղղությամբ: Փառատոնի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա «Մոսկվա» կինոթատրոնում: Փառատոնի շրջանակում կանցկացվեն մի շարք համերգներ Հայաստանի տարբեր մարզերում, կբացվեն ցուցահանդեսներ, աշուղական արվեստին նվիրված գիտաժողովներ: Առաջին անգամ կանցկացվի նաեւ սայաթնովյան վարդատոն, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 26-ին Երեւանում` Սայաթ-Նովայի հուշարձանի մոտ:

В ПЕРВОМ МЕЖДУНАРОДНОМ КАВКАЗСКОМ ФЕСТИВАЛЕ АШУГСКОГО<br /> ИСКУССТВА ПРИМУТ УЧАСТИЕ 120 ИСПОЛНИТЕЛЕЙ ИЗ 7 СТРАН<br />
В ПЕРВОМ МЕЖДУНАРОДНОМ КАВКАЗСКОМ ФЕСТИВАЛЕ АШУГСКОГО
ИСКУССТВА ПРИМУТ УЧАСТИЕ 120 ИСПОЛНИТЕЛЕЙ ИЗ 7 СТРАН
• 21-10-2005 19:00:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 21 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Культурный Союз "Саят-Нова" совместно с ЮНЕСКО впервые проведет в Армении кавказский международный фестиваль ашугского искусства, посвященный 210 годовщине со дня смерти Саят-Новы и 10-ой годовщине учреждения Союза. В предстоящем 24-26 октября фестивале примут участие 120 исполнителей из Армении, Грузии, США, России, Испании, Ирана и Турции. Как сообщил на пресс-конференции 21 октября председатель культурного Союза "Саят-Нова" Товмас Погосян, Турцию на фестивале представят дудукист и певица Сербил Келеч, оба имеют армянское происхождение. Последняя, стремясь вернуться к своим истокам, приняла христианство. Торжественное открытие фестиваля состоится в кинотеатре "Москва". В рамках фестиваля состоится ряд концертов в разных областях Армении, откроются выставки, пройдут конференции, посвященные ашугскому искусству. Впервые состоится также праздник роз Саят-Новы, который состоится 26 октября в Ереване у памятника Саят-Нове.