ՀԱԿ-ը հերքում է ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանի հայտարարությունները ոստիկանների ու ՀԱԿ երիտասարդների միջեւ միջադեպի մասին <br />
ՀԱԿ-ը հերքում է ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանի հայտարարությունները ոստիկանների ու ՀԱԿ երիտասարդների միջեւ միջադեպի մասին
• 15-08-2011 13:52:12   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Օգոստոսի 9-ին Երեւանի Կարապի լճի մերձակայքում, ոստիկանության Երեւանի Կենտրոնի բաժին բերման ենթարկվելու ընթացքում՝ մեքենաների մեջ ու ոստիկանության բաժնում ՀԱԿ ակտիվիստները ենթարկվել են դաժան բռնության, տեղի են ունեցել կոպիտ օրինախախտումներ։ Այս մասին օգոստոսի 15-ի ասուլիսում հայտարարեց Հայ ազգային կոնգրեսի մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը, հավելելով, որ ոստիկանների գործողությունները սադրանք են, իսկ ՀԱԿ երիտասարդ ակտիվիստները՝ «քաղաքական հետապնդման ենթարկված քաղբանտարկյալներ»։ Նա ընդգծեց, որ այս աստիճանի կոպիտ խախտումներ ու բռնություն չի եղել անգամ 2008թ. մարտի 1-ի գործերով։ Արման Մուսինյանը մեկ առ մեկ հերքեց ավելի վաղ Հայաստանի ոստիկանության պետ Ալիկ Սարգսյանի հայտարարությունները դեպքի մանրամասների մասին։ Նախ, նա նշեց, որ միջադեպը ծագել է ոչ թե առանց դնչկալ շանը հանրային գոտի մտցնելու արգելքի պատճառով, ինչպես նշել էր ոստիկանապետը, այլ ըստ ՀԱԿ-ի, մի քաղաքացու ապօրինի խուզարկելու պատճառով։ Ըստ ՀԱԿ պատասխանատուի, ՀԱԿ երիտասարդների հայհոյանքներն ընդամենը ոստիկանների գործողությունների պատասխանն է։ Ըստ Ա.Մուսինյանի, փաստաբաններին թույլ է տրվել ոստիկանության Կենտրոնի բաժին մուտք գործել 40 րոպե ուշացումով, ոստիկանները հարվածներ են հասցրել նաեւ փաստաբան Վահե Հովսեփյանին, իսկ փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանից խլել են նրա բջջային հեռախոսը, փաստաբանները 40-50 րոպե արգելափակված են եղել սենյակում՝ զրկված լինելով պաշտպանություն իրականացնելու ու ազատ տեղաշարժի հնարավորությունից։ ՀԱԿ երիտասարդների ձերբակալությունների որոշումները կայացվել են փաստաբանների եւ նրանց պաշտպանյալների բացակայությամբ։ Նա ընդգծեց, որ ոստիկանության բաժին բերման ենթարկվելու առաջին իսկ պահից ի վեր երիտասարդները պահանջում էին, որպեսզի թույլ տրվի փաստաբաններին մուտք գործել բաժին։ Նրանք պահանջում էին նաեւ, որպեսզի գործը քննվի Հատուկ քննչական ծառայության քննիչների կողմից, քանի որ ոստիկանները միջադեպի կողմ են եւ չեն կարող գործն անաչառ քննել։ Երիտասարդները խնդրում էին նաեւ բուժօգնություն ցույց տալ իրենց։ Ոստիկանության բաժնում երիտասարդների օրգանիզմում ալկոհոլի առկայությունը ստուգող թեստն, ըստ Արման Մուսինյանի, բացասական պատասխան է տվել։ ՀՀ ոստիկանապետը, հակառակը, նշել էր, որ փորձաքննությունը ցույց է տվել, որ Տիգրան Առաքելյանն եւ եւս երկու անձինք ալկոհոլ օգտագործած վիճակում են եղել։ Ըստ Ա.Մուսինյանի, ապօրինի են նաեւ ոստիկանության կատարած տեսանկարահանումները, եւ դրանք չեն կարող դրվել մեղադրանքի հիմքում։ Ասուլիսին մասնակցող, ստորագրությամբ ազատ արձակված միջադեպի չորս մասնակիցները հաստատեցին բռնությունների ենթարկվելու փաստը, ինչպես նաեւ նշեցին, որ տեսանկարահումը կատարվում էր ընտրողաբար։ Արման Մուսինյանն ընդգծեց, որ ՀԱԿ-ը սատար է կանգնելու իրենց մասնագիտական պարտականությունների կատարման ընթացքում, իր բնորոշմամբ, աննախադեպ բռնությունների ենթարկված փաստաբաններին։ ՀԱԿ-ը նաեւ ամեն ինչ անելու է, որպեսզի ՀԱԿ երիտասարդները «լիակատար արդարացվեն», իսկ բռնություն գործադրած բոլոր ոստիկանները՝ կանչվեն պատասխանատվության։ ՀԱԿ-ն արդեն փոխանցել է միջադեպին առնչվող բոլոր տվյալները իրավապաշտպան կազմակերպություններին, շարունակելու է այս ուղղությամբ հետեւողական աշխատանք տանել, որպեսզի «բոլորին ակնհայտ դառնա ե՛ւ սադրանքի ծավալը, ե՛ւ բռնությունների դաժանությունը»։

АНК опровергает заявления Алика Саргсяна касательно инцидента между активистами АНК и полицейскими<br />
АНК опровергает заявления Алика Саргсяна касательно инцидента между активистами АНК и полицейскими
• 15-08-2011 13:52:12   | Армения  |  Политика
Задержанные в ходе инцидента 9 августа у Лебединого озера активисты АНК, в процессе привода в полицейский участок округа Кентрон Еревана в машине и затем в самом управлении, подверглись жестокому избиению и грубейшим нарушениям законности. Об этом заявил на пресс-конференции 15 августа пресс-секретарь АНК Арман Мусинян, добавив, что действия полицейских являются провокацией, а молодые активисты АНК - “подвергшиеся политическому преследованию политзаключенные”. Он подчеркнул, что до такой степени грубых нарушений и насилия не было даже по делу 1 марта 2008 года. Арман Мусинян опроверг каждое из заявлений, сделанных ранее начальником Полиции РА Аликом Саргсяном в связи с инцидентом. Во-первых, он отметил, что инцидент возник не из-за запрета приводить собак в общественную зону без намордника, как заявлял начальник полиции, а, по версии АНК, из-за незаконного обыска гражданина. По словам Мусиняна, ругань, прозвучавшая из уст активистов, была всего лишь ответом на действия полицейских. По словам Мусиняна, адвокатов допустили в отделение с опозданием на 40 минут, полицейские нанесли удары также и адвокату Ваге Овсепяну, а у адвоката Степана Восканяна отобрали сотовый телефон, адвокаты 40-50 минут были заперты в комнате, лишенные права осуществлять свои профобязанности и свободно передвигаться. Решения об аресте активистов были приняты в отсутствие адвокатов и их подзащитных. Он подчеркнул, что с первой же минуты привода в полицейский участок молодые люди требовали, чтобы адвокатам разрешили войти. Они требовали также, чтобы дело рассматривалось со стороны следователей Специальной Следственной службы РА, поскольку полицейские являются стороной инцидента и не могут быть объективными. Они также просили оказать им медпомощь. По словам А.Мусиняна, тест на алкоголь в организме молодых людей дал отрицательный результат. Начальник же полиции, наоборот, отмечал, что экспертиза показала наличие алкоголя у Тиграна Аракеляна и еще у двух активистов. По словам А.Мусиняна, незаконными являются также сделанные полицейскими съемки, и они не могут быть заложены в основу обвинения. Участвовашие в пресс-конференции уже выпущенные на свободу 4 активиста подтвердили факт применения в их отношении насилия , а также отметили, что съемка производилась выборочно. Арман Мусинян подчеркнул, что АНК будет поддерживать выполнявших свои профессиональные обязанности адвокатов, подвергшихся, по его словам, беспрецедентному насилию. АНК также намерен делать все, чтобы молодые “конгрессовцы” были полностью оправданы”, а все применившие силу полицейские - наказаны. Конгресс уже передал все данные об инциденте в правозащитные организации и продолжит последовательно работать в этом направлении, чтобы “всем стали очевидными и масштабы провокации, и жестокость насилий”.