ՓԵՏՐՎԱՐԻ 5-ԻՆ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ՄԻԱՅՆ ՄԵԿ ՀԱՄԵՐԳՈՎ ՀԱՆԴԵՍ ԿԳԱ<br /> ԱՇԽԱՐՀԱՀՌՉԱԿ ԲԱՐԻՏՈՆ ՌԵՆԱՏՈ ԲՐՈՒԶՈՆԸ<br />
ՓԵՏՐՎԱՐԻ 5-ԻՆ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ՄԻԱՅՆ ՄԵԿ ՀԱՄԵՐԳՈՎ ՀԱՆԴԵՍ ԿԳԱ
ԱՇԽԱՐՀԱՀՌՉԱԿ ԲԱՐԻՏՈՆ ՌԵՆԱՏՈ ԲՐՈՒԶՈՆԸ
• 26-01-2005 19:35:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Երեւանի «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում միայն մեկ համերգով` փետրվարի 5-ին, հանդես կգա աշխարհահռչակ բարիտոն Ռենատո Բրուզոնը: Առաջին անգամ Հայաստան ժամանող հանրահայտ երգչի երեւանյան համերգը նախաձեռնել է Հայաստանի Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի (ՀՊՖՆ) գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց նվագախմբի փոխտնօրեն Դավիթ Թերզյանը, Բրուզոյի հետ բանակցությունները սկսվել են դեռեւս նախորդ տարվանից, սակայն պայմանավորվածությունը միայն վերջերս է ձեռք բերվել: Համերգին կհնչեն Ջուզեպե Վերդիի օպերաներից արիաներ եւ նախերգանքներ: Դ. Թերզյանի խոսքերով, համերգի տոմսերի արժեքը կկազմի 3-10 հազար դրամ (6-20 ԱՄՆ դոլար): «Մենք բոլոր պայմանները ստեղծել ենք, որպեսզի հայ հանդիսատեսը հնարավորություն ունենա ունկնդրելու աշխարհահռչակ բարիտոնին»,- նշեց նա: Հայաստանի Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը նախատեսում է կազմակերպել նաեւ աշխարհահռչակ տենոր Պլասիդո Դոմինգոյի համերգը Երեւանում` նվիրված Հայոց մեծ եղեռնի 90-ամյակին: Արդեն մի քանի ամիս է, ինչ Էդուարդ Թոփչյանի եւ հանրահայտ երգչի մենեջերի միջեւ բանակցություններ են ընթանում: Ռենատո Բրուզոնը լայն ճանաչման է արժանացել Վերդիի եւ Դոնիձետիի օպերաների կատարումներով: Նրա առաջին բեմելը կայացել է 1961 թ. Սպոլետոյում` կոմս դը Լունայի դերակատարումով («Տրուբադուր»): Բրուզոնը հանդես է եկել աշխարհի գրեթե բոլոր հեղինակային օպերային բեմերում: Երգիչը հանդիսանում է «Լա Սկալա» եւ «Մետրոպոլիտեն» թատրոնների մեներգիչը: 2004 թ. Բրուզոնին շնորհվել է «Վերջին տարիների Սիմոն Բոկանեգրայի լավագույն դերակատար» տիտղոսը:

5 ФЕВРАЛЯ В ЕРЕВАНЕ С ЕДИНСТВЕННЫМ КОНЦЕРТОМ ВЫСТУПИТ<br /> ВСЕМИРНО ИЗВЕСТНЫЙ БАРИТОН РЕНАТО БРУЗОН<br />
5 ФЕВРАЛЯ В ЕРЕВАНЕ С ЕДИНСТВЕННЫМ КОНЦЕРТОМ ВЫСТУПИТ
ВСЕМИРНО ИЗВЕСТНЫЙ БАРИТОН РЕНАТО БРУЗОН
• 26-01-2005 19:35:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 26 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. В ереванском концертном зале "Арам Хачатурян" с единственным концертом 5 февраля выступит всемирно известный баритон Ренато Брузон. Ереванский концерт впервые прибывающего в Армению известного певца инициировал главный дирижер Государственного филармонического оркестра Армении (ГФОА) Эдуард Топчян. Как сообщил корреспонденту "НОЯН ТАПАН" заместитель директора оркестра Давид Терзян, переговоры с Брузоном начались еще в прошлом году, однако договоренность была достигнута совсем недавно. В концерте прозвучат арии и увертюры из опер Джузеппе Верди. По словам Д.Терзяна, стоимость билетов на концерт составит от 3 до 10 тысяч драмов (6-20 долларов). "Мы создали все условия, чтобы армянские зрители имели возможность послушать всемирно известного баритона",- отметил он. Государственный филармонический оркестр Армении планирует организовать в Ереване также концерт всемирно известного тенора Пласидо Доминго, посвященный 90-летию Геноцида армян. Уже несколько месяцев, как между Эдуардом Топчяном и менеджером известного певца идут переговоры. Ренато Брузон добился широкой известности исполнением опер Верди и Доницетти. Впервые он поднялся на сцену в Сполетто в 1961 году в роли графа де Луны ("Трубадур"). Брузон выступал почти на всех известных оперных сценах. Певец является солистом театров "Ла Скала" и "Метраполитен". В 2004 году Брузон был удостоен титула "Лучший исполнитель роли Симона Боканегры за последние годы".