ՅԱՐՈՒԹ ՍԱՍՈՒՆԵԱՆ.Թուրքիոյ Դեսպանի Ետկանչը Լայնօրէն Տարածեց Հռոմի Պապին Կողմէ Հայոց Ցեղասպանութեան Հաստատումը
• 17-04-2015 12:14:17   | ԱՄՆ  |  Յօդուածներ
Հաշուի առնելով Ֆրանչիսկոս պապի անկեղծութիւնը` զարմանալի չէր, որ ան բացայայտօրէն ճանչցաւ Հայոց Ցեղասպանութիւնը Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարին մէջ Ապրիլ 12-ին մատուցած պատարագին ժամանակ:
Միակ մարդը, որ լրիւ անտեղեակ էր Պապի իրական մտադրութիւններուն մասին, Վատիկանի մէջ Թուրքիոյ դեսպան Մեհմետ Փաչաճին էր, որ երկու շաբաթ առաջ յոխորտալով հաղորդած էր թրքական մամուլին, թէ ինքը համոզած է Հռոմի պապը` մերժել Հայոց Ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին առիթով բոլոր հայկական խնդրանքները:
Թուրք դեսպանը յայտարարեց, թէ ինք յաջողած էր.
–       Չեղեալ համարել Հռոմի պապին այցը Երեւան Ապրիլ 24-ին.
–       Համոզել Պապը Ապրիլ 24-ին պատարագ չմատուցել Վատիկանի մէջ.
–       Ջնջել «Հայոց Ցեղասպանութիւն» բառերը Պապի ուղերձէն Վատիկանի մէջ Ապրիլ 12-ին մատուցուող պատարագին ժամանակ:
Թրքական եւ ատրպէյճանական լրատուամիջոցները դեսպան Փաչաճիի պնդումները ներկայացուցին իբրեւ խոշոր յաղթանակ թրքական դիւանագիտութեան եւ ջախջախիչ պարտութիւն հայերու համար:
Դեսպան Փաչաճիի կեղծ պնդումները պարզապէս նախատեսուած էին Անգարայի մէջ իր վերադասին առջեւ անորա «լաւ աշխատանք»-ին մասին տպաւորութիւն ստեղծելու համար: Ճշմարտութիւնը այն է, որ Հռոմի պապը ոչ նախատեսած էր այցելել Երեւան Ապրիլ 24-ին, ոչ ալ այդ օրը պատարագ մատուցել Վատիկանի մէջ: Թուրքիոյ դեսպանի երրորդ պնդումը, թէ Պապը իր Ապրիլ 12-ի ուղերձին մէջ չ՝օգտագործեր «Հայոց Ցեղասպանութիւն» եզրը, այլ միայն «աղօթքներ պիտի բարձրացնէ բոլոր անոնց համար, որոնք իրենց կեանքը կորսնցուցին 1915-ի ողբերգական իրադարձութիւններուն ժամանակ», եւս կեղծ դուրս եկաւ:
Հակառակ դեսպան Փաչաճիի իսկական եւ երեւակայական ճնշումներուն` Հռոմի պապը բացայայտ եւ երկարաշունչ յիշատակում ըրաւ Հայոց Ցեղասպանութեան Ապրիլ 12-ին Սուրբ Պետրոս տաճարին մէջ, որ տարածուեցաւ ամբողջ աշխարհի հեռատեսիլներով, ձայնասփիւռներով, թերթերով եւ համացանցով: Պատարագին
ներկայ էին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսեան, Գարեգին Բ կաթողիկոս, Արամ Ա կաթողիկոս, հայ կաթողիկէ եկեղեցւոյ պատրիարք Ներսէս Պետրոս 19-րդ եւ հազարաւոր հաւատացեալներ տասնեակ երկիրներէ:
Ահա որոշ հատուածներ Հռոմի պապի ուղերձէն.
«Անցեալ դարուն մարդկային մեր ընտանիքը վերապրած է զանգուածային եւ աննախադէպ երեք ողբերգութիւն: Անոնցմէ առաջինը, որ լայնօրէն յայտնի է իբրեւ «XX դարու առաջին ցեղասպանութիւն», խոցեց ձեր հայ ժողովուրդը` առաջին քրիստոնեայ ազգը, ինչպէս նաեւ կաթոլիկ եւ ուղղափառ սուրիացիները, ասորիները, քաղդէացիները եւ յոյները: Այդ սպանդին զոհ գացին եպիսկոպոսներ եւ քահանաներ, հաւատացեալ կանայք եւ տղամարդիկ, ծերեր եւ նոյնիսկ անպաշտպան փոքրիկներ ու հիւանդներ: Միւս երկու ողբերգութիւնները իրականացած են նացիզմի եւ ստալինիզմի կողմէն: Եւ, բոլորովին վերջերս, տեղի ունեցան այլ զանգուածային սպանութիւններ, ինչպէս օրինակ Քամպոճայի, Ռուանտայի, Պուրունտիի եւ Պոսնիայի մէջ: Կը թուի, թէ մարդկութիւնը անկարող է վերջ դնել անմեղ արեան թափուելուն…. Սիրելի հայ քրիստոնեաներ, այսօր ցաւով լեցուած մեր սիրտերը միաժամանակ յուսառատ են Աստուծոյ յարութեամբ, եւ մենք այսօր կ՝ոգեկոչենք այդ ողբերգական իրադարձութեան, այդ անսահման ու անիմաստ կոտորածի 100-րդ տարելիցը, որուն դաժանութիւնը ձեր նախնիները ստիպուած եղան կրել: Անհրաժեշտ է, եւ յիրաւի մեր պարտքն է յարգել անոնց յիշատակը, քանի որ երբ յիշողութիւնը կը մարի, կը նշանակէ, որ չարը թոյլ կու տայ, որ այդ վէրքերը բորբոքին: Չարիքը թաքցնելը կամ զայն ժխտելը նոյնն է` թոյլ տալ, որ վէրքը արիւնահոսի առանց զայն վիրակապելու»:
Արժանթինի մէջ իբրեւ քարտինալ Ֆրանչիսկոս պապը բազմիցս խօսած էր Հայոց Ցեղասպանութեան մասին եւ երեք յիշատակում ներառած այդ հարցով իր «Երկնքի մէջ եւ երկրի վրայ» (2010 թ.) գիրքին մէջ: 2013 թ. Յունիս 3-ին, շատ չանցած իր ընտրութենէն, Ֆրանչիսկոս պապը Հայոց Ցեղասպանութիւնը բնութագրեց իբրեւ «20-րդ դարու առաջին ցեղասպանութիւն»:
Վատիկանը հայերու զանգուածային սպանութիւններուն առաջին անգամ անդրադարձած էր 1915 թ. Սեպտեմբեր 10-ին, երբ Պենետիքթոս 15-րդ պապը նամակով դիմած էր սուլթան Մեհմետ 5-րդին` պահանջելով դադրեցնել անմեղ հայերու ջարդերը: Երկու անգամ` 2000 թ. Նոյեմբեր 9-ին եւ 2001 թ. Սեպտեմբեր 27-ին, Հռոմի Յովհաննէս Պօղոս Երկրորդ պապը եւ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, հանդէս եկան Հայոց Ցեղասպանութիւնը ճանչցող համատեղ յայտարարութիւններով:
Զարմանալի չէր, որ Թուրքիոյ կառավարութիւնը շատ խիստ արձագանգեց Հայոց Ցեղասպանութեան վերաբերեալ Հռոմի պապի յիշատակման եւ անմիջապէս ետ կանչեց իր դեսպանը Վատիկանէն: Դեսպան Փաչաճին այժմ հնարաւոր է պաշտօնազրկուի՝ կեղծ պնդումներ ընելուն համար, թէ իբր ինքը յաջողած էր լռեցնել Հռոմի պապը Հայոց Ցեղասպանութեան հարցով: Մինչդեռ, թրքական կառավարութեան չափազանց բուռն արձագանգը եւ Հռոմի պապի` իր ուղերձին համար ներողութիւն խնդրելու մերժումը, միջազգային խորագրեր ստեղծեցին ամբողջ աշխարհի հեռատեսիլի ալիքներուն, կայքերուն եւ թերթերուն մէջ:
Շատոնց ծրագրուած թրքական ջանքերը` խոչընդոտելու Հայոց Ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցը, խեղդուեցան լրատուամիջոցներու մեծ ուշադրութեան յորձանուտին մէջ` կապուած Քարտաշեաններու առաջին այցով Հայաստան եւ Հռոմի պապի Հայոց Ցեղասպանութեան խիզախ վերահաստատումով՝ նոյնինքն Ապրիլ 24-էն առաջ:

• 17-04-2015 12:14:17   | USA  |  Articles and Analyses
Given the candidness of Pope Francis, it was not surprising that he clearly acknowledged the Armenian Genocide during the Pontifical Divine Liturgy at St. Peter’s Basilica in the Vatican on April 12.
The only person who was clueless about the Pope’s true intentions was Mehmet Pacaci, Turkey’s Ambassador to the Vatican, who had bragged to the Turkish press two weeks ago that he had convinced the Pope to reject all Armenian requests for the Genocide Centennial.
The Turkish Ambassador claimed that he had managed to:
-- Cancel the Pope’s April 24 visit to Yerevan;
-- Convince the Pope not to celebrate Mass at the Vatican on April 24;
-- Eliminate the words ‘Armenian Genocide’ from the Pope’s address during the April 12 Vatican Mass.
The Turkish and Azerbaijani media reported Amb. Pacaci’s contentions as a major victory for Turkish diplomacy and a devastating defeat for Armenians.
Amb. Pacaci’s false claims were simply intended to impress his superiors in Ankara about his ‘good work.’ The truth is that the Pope had neither planned to visit Yerevan on April 24 nor celebrate Mass at the Vatican on that date. The Turkish Ambassador’s third claim that the Pope would not use the term ‘Armenian Genocide’ during his April 12 address, but would only offer “prayers for all those who lost their lives during the tragic events of 1915,” also turned out to be false!
Contrary to Amb. Pacaci’s real or imaginary pressures on the Vatican, the Pope made an explicit and lengthy reference to the Armenian Genocide at St. Peter’s Basilica on April 12 which was broadcast worldwide on TV networks, the radio, newspapers, and the internet. In attendance were Armenia’s President Serzh Sargsyan, Catholicos Karekin II, Catholicos Aram I, Patriarch of Armenian Catholics Nerses Bedros XIX, and thousands of worshippers from dozens of countries. Here are excerpts from the Pope’s remarks:
“In the past century our human family has lived through three massive and unprecedented tragedies. The first, which is widely considered ‘the first genocide of the 20th Century’, struck your own Armenian people, the first Christian nation, as well as Catholic and Orthodox Syrians, Assyrians, Chaldeans and Greeks. Bishops and priests, religious women and men, the elderly and even defenseless children and the sick were murdered. The other two were perpetrated by Nazism and Stalinism. And more recently, there have been other mass killings, like those in Cambodia, Rwanda, Burundi and Bosnia. It seems that humanity is incapable of putting an end to the shedding of innocent blood…. Dear Armenian Christians, today, with hearts filled with pain, but at the same time with great hope in the risen Lord, we recall the Centenary of that tragic event -- that immense and senseless slaughter -- whose cruelty your forefathers had to endure. It is necessary, and indeed a duty, to honor their memory, for whenever memory fades, it means that evil allows wounds to fester. Concealing or denying evil is like allowing a wound to keep bleeding without bandaging it!”
Pope Francis had repeatedly spoken about the Armenian Genocide as a Cardinal in Argentina, and had included three references to that issue in his 2010 book, “On Heaven and Earth.” On June 3, 2013, shortly after his election, Pope Francis described the Armenian Genocide as “the first genocide of the 20th Century.”
The Vatican had first referred to the Armenian mass killings on Sept. 10, 1915, when Pope Benedict XV sent a letter to Sultan Mahomet V, asking him to stop the wholesale massacres of innocent Armenians. Twice, on Nov. 9, 2000, and Sept. 27, 2001, Pope John Paul II and Catholicos Karekin II issued joint statements acknowledging the Armenian Genocide.
Not surprisingly, the Turkish government reacted angrily to the Pope’s latest reference to the Armenian Genocide, and immediately recalled its Ambassador from the Vatican. Amb. Pacaci may now get fired for having falsely claimed that he had succeeded in silencing the Pope on the Armenian Genocide issue. Meanwhile, the Turkish government’s overreaction and the Pope’s refusal to apologize for his remarks made international headlines on TV networks, websites and newspapers around the world.
The long-planned Turkish efforts to undermine the Centennial of the Armenian Genocide have been drowned out by the extensive media attention to the Kardashians’ maiden visit to Armenia and the Pope’s courageous reaffirmation of the Armenian Genocide right before April 24.