ՅԱՐՈՒԹ ՍԱՍՈՒՆԵԱՆ. Ամերիկացի Օրէնսդիրները Խախտած են Օրէնքները` Ատրպէյճան եւ Թուրքիա Ուղեւորուելու Ընթացքին
• 25-05-2015 12:30:51   | ԱՄՆ  |  Յօդուածներ
Անցեալ շաբաթ «Ուաշինկթըն փոստ» թերթը իր «Քոնկրէսի տասը անդամներու ուղեւորութիւնը գաղտնի ֆինանսաւորուած է օտար պետութեան կողմէ» խորագիրով ծաւալուն յօդուածին մէջ բացայայտեց 2013 թ. Պաքուի համաժողովին մասնակցած 10 օրէնսդիրներու եւ անոնց աշխատակազմի 32 անդամներու ամբողջովին վճարուած ուղեւորութեան աղմկայարոյց մանրամասները: Համաժողովին իբրեւ հրաւիրեալ բանախօսներ մասնակցած էին նաեւ նախագահ Օպամայի երեք բարձրաստիճան խորհրդականները` Ռոպերթ Կիպսը, Ճիմ Մեսինան եւ Տէյվիտ Փլաֆը:
Պաքուի մէջ միջազգային քարիւղի համար հաւաքի կազմակերպիչը` Ատրպէյճանի Հանրապետութեան «Սոգար» պետական քարիւղի ընկերութիւնը, ըստ «Ուաշինկթըն փոստ»-ի ձեռք բերած Քոնկրէսի Կարգուձեւի յանձնաժողովի գաղտնի զեկոյցի, ամերիկեան երկու ոչ առեւտրային կազմակերպութիւններու միջոցով փոխանցած է 750 հազար տոլար ուղեւորութեան «ֆինանսաւորման աղբիւրը պահելու համար»: Եւս 750 հազար տոլար նուիրաբերած են «Պրիթիշ փեթրոլիում», «Քոնոգոֆիլիբս» եւ «Քէյպիէր» ընկերութիւնները` թռիչքի տոմսերու, հիւրանոցային ծախսերու եւ նուէրներու համար:
Թերթը նաեւ կը հաղորդէ, որ «մինչեւ 2013 թ. Մայիս 28-29-ի համաժողովը, «Սոգար»-ը եւ ուժանիւթի քանի մը մեծ ընկերութիւններ (ներառեալ Իրանի ազգային քարիւղի ընկերութիւնը) փորձած էին ազատուիլ Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ տնտեսական պատժամիջոցներէն` Կասպից ծովու 28 միլիառ տոլար արժողութեամբ կազատարին համար»:  Ի դէպ, համաժողովէն մէկ ամիս առաջ, «Սոգար»-ը Հիւսթընի մէջ հիմնադրեց «Ատրպէյճանի բարեկամներու ասամպլէա» ոչ առեւտրային կազմակերպութիւնը` անոր հաշուին փոխանցելով 750 հազար տոլար: Իսկ այս ծրագիրին մէջ ներգրաւուած երկրորդ ոչ առեւտրային կազմակերպութիւնը «թուրք ամերիկացիներու եւ եւրասիացիներու խորհուրդ»-ն էր, որ նոյնպէս հիմնադրուեցաւ Հիւսթընի մէջ: Երկու կազմակերպութիւնները, Քեմալ Օքսիւզի գլխաւորութեամբ, արձանագրուած էին Հիւսթընի միեւնոյն հասցէին: Քոնկրէսը հաստատեց շարք մը օրինագիծեր, որոնցմով պատժեց Իրանը` միեւնոյն ժամանակ արտօնութիւններ սահմանելով «Սոգար»-ի նախագիծին համար: Այնուհետեւ, Օպամայի ստորագրելէն յետոյ անոնք օրէնքի ուժ ստացան:
Պաքու մեկնած տասը քոնկրէսականներն էին. Ճիմ Պրայտընշթայնը (Օքլահոմա), Իվէթ Քլարգը (Նիւ Եորք), Տենի Տեւիսը (Իլինոյս), Միշէլ Կրիշամը (Նիւ Մեքսիքօ), Ռուբէն Հինոճոզան (Թեքսաս), Լէոնարտ Լանսը (Նիւ Ճըրսի), Շէլայ Ճեքսըն Լին (Թեքսաս), Կրեգորի Միքսը (Նիւ Եորք), Թետ Փոյը (Թեքսաս) եւ Սթիւ Սթոքմանը (Թեքսաս):
Կարգուձեւի յանձնաժողովի հետաքննողները բացայայտեցին, որ այս օրէնսդիրները, իրենց ամուսիններու եւ հարսնցուներու ընկերակցութեամբ, ստացած էին շարք մը նուէրներ, ներառեալ «բիւրեղապակեայ թէյի սպասքներ, մետաքսէ շալեր, փիրուզէ օղեր, ոսկենախշ ամաններ եւ ատրպէյճանական գորգեր…. Բոլոր օրէնսդիրները ստացած են առնուազն մէկ, իսկ ոմանք` երկու գորգ, որոնցմէ մէկը փոքր չափով` նախատեսուած աղօթքի համար, իսկ միւսը` մեծ: Գորգեր ստացան նաեւ աշխատակազմի շատ անդամներ»:
Իրենց անօրինական կամ ոչ պատշաճ գործողութիւնները արդարացնելու նպատակով այս օրէնսդիրներէն ոմանք ծիծաղելի յայտարարութիւններ ըրին Քոնկրէսի յանձնաժողովի հետաքննողներուն.
- Քոնկրէսական Տեւիսը յայտարարեց, որ Պաքուի համաժողովին ժամանակ ան «ստացած է մէկ գորգ, որ բերած էին իր հիւրանոցային սենեակ»: Ան ըսաւ, որ մտածած է այդ գորգը որեւէ թանգարանի կամ բարեսիրական միութեան նուիրելու մասին…
- Քոնկրէսական Հինոճոզան ըսաւ. «Ես կը կարծէի, որ իմ ստացած յուշանուէրները նուազագոյն արժէք ունին եւ կը համապատասխանեն Ներկայացուցիչներու պալատի Նուէրներու մասին կանոններուն»:
- Ներկայացուցիչ Միքսի մամուլի քարտուղար Լատան Ահմատին յայտարարեց, որ քոնկրէսականը «ենթադրած է, թէ գորգը արտօնուած համարուող նուէր է»:
- Քոնկրէսական Լանսի աշխատակազմի բարձրաստիճան անդամ «Ուաշինկթըն փոստ»-ին ըսաւ, որ քոնկրէսականը «Ուաշինկթըն վերադառնալէն յետոյ վերադարձուցած է իր ստացած մէկ գորգը: Աշխատակազմի անդամը նաեւ նշեց, որ Լանսը զոյգ մը օղ ստացած է եւ փոխհատուցած 100 տոլար համաժողովի կազմակերպման օժանդակող ոչ առեւտրային խումբին՝ Նիւ Ճըրսի վերադառնալէն անմիջապէս յետոյ»:
- Քոնկրէսական Կրիշամը կարգուձեւի յանձնաժողովի հետաքննողներուն ըսաւ, որ ան  չէ յայտնած գորգերուն մասին, որովհետեւ չէ կարծած, թէ անոնք առանձնապէս արժէքաւոր են: Ան նաեւ զանոնք ոչ հրապուրիչ համարած է. «ատիկա այն կարպետը չէր, որ ես պիտի փափաքէի գնել»:
- Քոնկրէսական Պրայտընշթայնը միակ օրէնսդիրն էր, որ բացայայտեց գորգերու մասին իր ֆինանսական զեկոյցին մէջ. «ան  փոքր գորգը գնահատած էր 2500 տոլար, իսկ մեծը` 3500»:
«Ուաշինկթըն փոստ»-ը, մէջբերելով Կարգուձեւի յանձնաժողովի զեկոյցէն, բացայայտեց, որ ներկայացուցիչներ Քլարգը, Կրիշամը, Հինոճոզան, Լանսը եւ անոնց աշխատակազմի անդամները այդ ուղեւորութեան ընթացքին նաեւ «մեկնած են Թուրքիա, այցելած Սթամպուլ, Անգարա կամ երկուքը միասին…. Բոլոր ծախսերը հոգացած է «բարեկամութեան եւ համագործակցութեան Պոսփորի ատլանտեան մշակութային միութիւն» թրքական ոչ առեւտրային կազմակերպութիւնը, ըսուած է զեկոյցին մէջ: Օրէնսդիրները չեն բացայայտած այդ կազմակերպութեան դերը»:
Քոնկրէսի Կարգուձեւի յանձնաժողովը եզրակացուց. ««Սոգար»-ը եւ «Ատրպէյճանի բարեկամներու ասամպլէա»-ն նուէրներ մատուցած են Քոնկրէսի ճամբորդներուն ճանապարհածախսերու անթոյլատրելի ձեւով` խախտելով Ներկայացուցիչներու պալատի կանոնները, կանոնակարգերը եւ դաշնային օրէնքը» , իսկ «Թուրքիա ուղեւորուած քոնկրէսականները ճանապարհածախսի վճարները ընդունած են անթոյլատրելի աղբիւրներէ, որ յանգեցուցած է անթոյլատրելի նուէրի` խախտելով Ներկայացուցիչներու պալատի կանոններն ու կանոնակարգերը»: Բացի այդ, հետաքննողները հաղորդեցին, որ Ատրպէյճանի կառավարութեան առընթեր հինգ ոչ առեւտրային կազմակերպութիւնները հաստատեցին, որ իրենք հովանաւորած են համաժողովը` լրացնելով յայտարարագրեր Կարգուձեւի յանձնաժողովին հետ 2013 թ. Ապրիլ եւ Մարտ ամիսներուն: «Հինգ հովանաւոր կազմակերպութիւնները չեն օժանդակած քոնկրէսականներու ճանապարհորդութեան` չնայած կեղծ հաւաստիացման ձեւերու, որ ներկայացուցած են կարգուձեւի յանձնաժողովին»: «Ուաշինկթըն փոստ» թերթը հաղորդեց, որ այս տուեալները յանձնուած են Կարգուձեւի յանձնաժողով` հետաքննելու Քոնկրէսի կանոնակարգի եւ դաշնային օրէնքներու հնարաւոր խախտումները, որոնք կ՝արգիլեն օտարերկրեայ պետութիւններու կողմէն Միացեալ Նահանգներու քաղաքականութեան վրայ ազդելու փորձերը:
Խիստ մտահոգիչ է, որ քոնկրէսականները պատրաստ են վաճառել իրենց քուէները ատրպէյճանական եւ թրքական կաշառակերութեամբ համակուած կառոյցներուն՝ ձրի գորգի մը համար…

• 25-05-2015 12:30:51   | USA  |  Articles and Analyses
In a lengthy article titled, “10 members of Congress took trip secretly funded by foreign government,” The Washington Post disclosed last week the scandalous details of an all-expenses paid trip to a conference in Azerbaijan by 10 lawmakers and 32 staff members in 2013. Former top aides to Pres. Obama -- Robert Gibbs, Jim Messina and David Plough – also attended the conference as guest speakers.
The organizer of the international oil gathering in Baku, SOCAR, the State Oil Company of Azerbaijan Republic, funneled $750,000 through two U.S. nonprofit organizations “to conceal the source of the funding” for the trip, according to a confidential Office of Congressional Ethics (OCE) report obtained by The Washington Post. Another $750,000 was contributed by British Petroleum, ConocoPhillips and KBR for airfare, hotel and gifts.
The newspaper also reported that “shortly before the May 28-29, 2013 conference, SOCAR and several large energy companies [including the National Iranian Oil Company] sought exemptions for a $28 billion natural gas pipeline in the Caspian Sea from U.S. economic sanctions being imposed on Iran.” In fact, a month before the conference, SOCAR established the nonprofit Assembly of the Friends of Azerbaijan (AFAZ) in Houston by transferring $750,000. The second nonprofit involved in the scheme, also based in Houston, was the Turquoise Council of Americans and Eurasians (TCAE). Both nonprofits, headed by Kemal Oksuz, shared the same Houston address. Congress approved several bills sanctioning Iran, while exempting the SOCAR project. Pres. Obama then signed these bills into law.
The ten members of Congress who went on the Baku junket were:  Jim Bridenstine (R-OK), Yvette Clarke (D-NY), Danny Davis (D-IL), Michelle Grisham (D- NM), Ruben Hinojosa (D-TX), Leonard Lance (R-NJ), Sheila Jackson Lee (D-TX), Gregory Meeks (D-NY), Ted Poe (R-TX), and Steve Stockman (R-TX).
Ethics investigators disclosed that these lawmakers, accompanied by spouses and fiancés, received several gifts, including “crystal tea sets, briefcases, silk scarves, turquoise earrings, gold-painted plates and Azerbaijani rugs…. All lawmakers received at least one rug and some got two, one prayer-size and one area rug. Many staff members also received rugs.”
To justify their illegal or improper actions, some of these lawmakers made ridiculous statements to congressional investigators:
-- Cong. Davis stated that during the Baku conference he “received one rug which was delivered to his hotel room.” He said he was thinking about donating the rug to a museum or charity!
-- Cong. Hinojosa claimed: “I received souvenirs of what I believed to be of minimal value and in compliance with the House Gift rule.”
-- Ladan Ahmadi, spokeswoman for Rep. Meeks, stated that the Congressman “understood the rug to be a permissible courtesy gift.”
-- A senior staff member of Rep. Lance told The Washington Post that the Congressman “returned the one rug he received after he got back to Washington. The staff member also said Lance received a pair of earrings and reimbursed the nonprofit group that helped organize the conference $100 immediately upon returning to New Jersey.”
-- Cong. Grisham told ethics investigators that she did not disclose the rugs because she did not think they were particularly valuable. She also thought they were unattractive: “It’s not a carpet I would have purchased.”
-- Cong. Bridenstine was the only lawmaker who disclosed the rugs on his financial report. “He had them appraised: the smaller rug at $2,500 and the larger at $3,500.”
Quoting from the ethics report, The Washington Post revealed that Reps. Clarke, Grisham, Hinojosa, Lance, and their staff members also “took side trips to Turkey, traveling to Istanbul, Ankara or both…. The Bosphorus Atlantic Cultural Association of Friendship and Cooperation, a Turkish nonprofit organization, covered the expenses, the report said. The lawmakers did not disclose the role of that nonprofit.”
The Office of Congressional Ethics concluded that “SOCAR and AFAZ provided gifts in the form of impermissible travel expenses to congressional travelers in violation of House rules, regulations and federal law,” while “members of Congress who traveled to Turkey accepted payment of travel expenses from impermissible sources, resulting in an impermissible gift, in violation of House rules and regulations.” Furthermore, the investigators reported that five nonprofits affiliated with the Azerbaijani government asserted that they sponsored the conference, filing sworn statements with the Ethics Committee in April and May 2013. “The five sponsoring organizations contributed no funding for the congressional travel in spite of false affirmations on the forms they submitted to the Committee on Ethics.” The Washington Post reported that these findings have been referred to the House Ethics Committee for investigation of possible violation of congressional rules and federal laws that bar foreign governments from trying to influence U.S. policy.
It is deeply troubling that members of Congress are willing to sell their souls to corrupt Azerbaijani and Turkish entities for a free rug!