Յարութ Սասունեան. Նախկին Քոնկրէսականը Ուաշինկթընի Մէջ Կը Դադրեցնէ Ատրպէյճանի Շահերու Պաշտպանութիւնը
Ահա նորութիւն մը, որ դժուար թէ ամէն օր տեսնէք լուրերու մէջ. նախկին քոնկրէսականը կը դադրեցնէ իր աշխատանքը օտարերկրացի յաճախորդի մը համար … մէկ տարուան վարձատրութիւն չստանալուն պատճառով:
Ճիշդ այս տեղի ունեցաւ քոնկրէսական Տէն Պըրթընի (հանրապետական, Ինտիանա նահանգ) հետ, որ անցեալ շաբաթ դադրեցուց իր աշխատանքը՝ իբրեւ ատրպէյճանա-ամերիկեան դաշինքի՝ Միացեալ Նահանգներու մէջ ատրպէյճանական քարոզչական հզօր խումբի նախագահ՝ վարձատրութեան համար ամբողջ մէկ տարի սպասելէ ետք:
Ի՞նչ կը մտածէին անոր ատրպէյճանցի տէրերը: Ինչպէ՞ս կրնային խաբել իրենց Ուաշինկթընի գործակալներէն մէկը: Սա լաւ միջոց է ձեր լապիիստը ձեր դէմ հանելու համար...
Լապիիստները կը նպաստեն յաճախորդի շահերուն ոչ թէ անոր համար, որ կը հաւատան անոր նպատակներուն, այլ՝ գումար շահելու համար: Միակ պատճառը, որ քոնկրէսական Պըրթըն կը սատարէր աշխարհի ամէնէն ճնշող եւ ամէնէն փտախտաւոր կառավարութիւններէն մէկուն, իր նիւթական անձնական շահն էր: Երբ վարձատրութիւնը դադրեցաւ, ան այլեւս պատճառ չունէր աջակցելու նախագահ Ալիեւի բռնապետական ​​վարչակարգին:
Ատրպէյճանա-ամերիկեան դաշինքը հիմնադրուած է մեծահարուստ, 34-ամեայ միլիառատէր, կնամոլ (փլէյպոյ) Անար Մամետովի կողմէ: Հետաքրքրական է, որ Ամերիկայի Միացեալ Նահանգներու նախագահի հանրապետական թեկնածու Տանըլտ Թրամփ բաւական մեծ գումարի մը դիմաց թոյլ տուած է, որ իր անունով կոչուի Մամետովի ընկերութեան կառուցած շքեղ մէկ հիւրանոցը Պաքուի մէջ:
Թղթակից Քարլ Շրէք եւ «Ազատ Եւրոպա/Ազատութիւն» ռատիոկայանը ձեռք բերած են քոնկրէսական Պըրթընի 1 Մարտի 2016 թուակիր ելեկտրոնային նամակի պատճէնը, զոր ան ուղարկած է ատրպէյճանա-ամերիկեան դաշինքի համար լապիիստական գործունէութիւն ծաւալող ուաշինկթընեան ընկերութեան ղեկավար Ճէյմս Ֆապիանիի: «Քանի որ արդէն մէկ տարի է՝ ո՛չ Դուք, ո՛չ Անարը կապ չէք հաստատած հետս, եւ ես չեմ վարձատրուած ամբողջ մէկ տարի, ուստի կը խնդրեմ այս ելեկտրոնային նամակը ընդունիլ իբրեւ հրաժարական՝ ատրպէյճանա-ամերիկեան դաշինքի նախագահի իմ պաշտօնէս»:
Ահա լրացուցիչ մանրամասներ՝ «Ազատութիւն» ռատիոկայանի բացայայտած աղմկայարոյց գործէն.
«Պըրթընի հրաժարականը հետեւեցաւ ատրպէյճանա-ամերիկեան դաշինքի ճակատագրի շուրջ ամիսներ տեւած շահարկումներուն, որոնք Միացեալ Նահանգներու մէջ ատրպէյճական լապիիստական արշաւի յենասիւնն են՝ Արեւմուտքի համար Ատրպէյճանը իբրեւ ուժանիւթի կայուն եւ անվտանգ գործընկեր ներկայացնելու իմաստով: Լապիինկը կ՛ընդգրկէ թէ՛ անձնական, թէ՛ պետական գումարներ»:
«Պաքուի քննադատները կը մեղադրեն նախագահ Իլհամ Ալիեւի կառավարութիւնը եւ անոր վստահուած անձերը՝ մարդու իրաւունքներու ամէնէն կոպիտ խախտումները «ձկնկիթի դիւանագիտութեամբ» լուծելու մէջ՝ օգտագործելով նուէրներ, արձակուրդներ եւ այլ թանկարժէք խթաններ՝ բարեկամներ ձեռք բերելու եւ արտասահմանեան պաշտօնեաներու բարեհաճութիւնը շահելու համար»:
«Վերջերս Ալիեւ ջնջեց Մամետովի հօր ղեկավարած երթեւեկութեան նախարարութեան լայն լիազօրութիւնները, ինչ որ կը նշանակէ, թէ ընտանիքի ազդեցութիւնը կառավարութեան մէջ սկսած է  թուլնալ»:
«Օգոստոս 2015-էն ի վեր ատրպէյճական որոշ լրատուական միջոցներ յղում կատարելով անյայտ աղբիւրներու յայտնած էին, որ Մամետով կը պատրաստուի փակել ատրպէյճանա-ամերիկեան դաշինքը՝ ուժանիւթ ներկրող ընկերութիւններու գիներու կտրուկ անկման հետեւանքով, Ատրպէյճանի տնտեսական ընդհանուր ճգնաժամին մէջ ստեղծուած ֆինանսական դժուարութիւններու պատճառով»:
«Ըստ Opensecrets.org կայքէջի՝ վերջին հինգ տարիներու ընթացքին ատրպէյճանա-ամերիկեան դաշինքը ընդհանուր առմամբ ծախսած է 12.3 միլիոն տոլար ամերիկեան լապիիստական ​​ջանքերու վրայ՝ կազմակերպելով հիւրասիրութիւններ Ուաշինկթընի վերնախաւի համար եւ առաջ մղելով Պաքուի շահերը՝ Քոնկրէսի բարձրաստիճան անդամներու հետ հանդիպումներուն»:
«Կազմակերպութիւնը, որ պաշտօնապէս չի համարուիր ատրպէյճանական պետութեան առընթեր կառոյց, սակայն սերտօրէն կապուած է Ալիեւի կառավարութեան հետ, շարունակած է այս ծախսերը՝ ամերիկեան լապիիստական ծառայութիւններու համար 2015 թուականին վճարելով 1.46 միլիոն տոլար, որուն մեծ մասը գացած է Fabiani & Co ընկերութեան՝ ըստ լապիինկի հասարակական բացայայտումներու»:
«Խումբը 430 հազար տոլար ծախսած 2012-ի իր ճաշկերոյթին համար, որուն մասնակցած են Ներկայացուցիչներու պալատի օրուան խօսնակ Ճոն Պէյնըր եւ Քոնկրէսի 15 այլ անդամներ, ներառեալ Պըրթըն՝ ըստ «Օտարերկրեայ գործակալներու արձանագրութեան մասին» ամերիկեան օրէնքի (FARA) 2013 թուականի լրացման»:
«Փետրուար 2013-ին Պըրթըն նշանակուեցաւ ատրպէյճանա-ամերիկեան դաշինքի նախագահ՝ Քոնկրէսէն ներս իր 30-ամեայ գործունէութիւնը դադրեցնելէն մէկ ամիս անց։ Այս շաբաթ, «Ազատութիւն» ռադիոկայանին» ան ըսած է, որ Ֆապիանին զինք  ներկայացուցած է Մամետովին՝ շինարարական ընկերութիւններու, հիւրանոցներու եւ ապահովագրական ընկերութիւններու միաւորման «Կարանթ» հոլտինկի նախագահին:
«Նախապէս «Ազատութիւն» ռատիոկայանի իրականացուցած հետաքննութիւնները բացայայտած էին, որ Անար Մամետովի գործառոյթի շահերը կապուած են անոր հօր՝ Զիա Մամետովի ղեկավարած երթեւեկութեան նախարարութեան հետ»:
«Պըրթըն ըսաւ, որ ատրպէյճանա-ամերիկեան դաշինքի մէջ եղած ժամանակ ինք չէ զբաղած լապիինկով, սակայն ժամանակ առ ժամանակ հրաւիրած է Քոնկրէսի անդամները դաշինքի «հաւաքոյթներուն»: Ան նաեւ կարծիք արտայայտող յօդուածներ հրապարակած է ի պաշտպանութիւն Ատրպէյճանի կառավարութեան»:
Անցեալ տարուան Մայիսին ես հանդիպեցայ քոնկրէսական Պըրթընի՝ Նիւ Եորքի մէկ հիւրանոցի մուտքին եւ բողոքեցի Ատրպէյճանի օգտին իր շարունակական ջանքերուն դէմ, ինչպէս նաեւ՝ իր պաշտօնավարութեան ընթացքին Հայոց Ցեղասպանութեան վերաբերեալ բանաձեւերու դէմ քուէարկելու համար Քոնկրէսի մէջ: Ան տուաւ իր այցեքարտը եւ խնդրեց կապ հաստատել հետը...: Ես այդ չըրի եւ հիմա ալ մտադրութիւն չունիմ, երբ ան այլեւս չի գործեր իբրեւ Ատրպէյճանի գործակալ:

Арут Сасунян. Экс-конгрессмен прекратил лоббинг Азербайджана в Вашингтоне
Вот вам новость, которую вряд ли можно увидеть в будничной ленте новостей: экс-конгрессмен прекратил лоббинг зарубежного клиента… из-за недополучения платы за год.
Именно это произошло с конгрессменом Дэном Бэртоном (республиканец, штат Индиана), который на прошлой неделе ушел в отставку с поста председателя Азербайджано-американского альянса – мощной лоббистской группы Азербайджана в Соединенных штатах, после того, как в течение года не дождался оплаты своих трудов.
О чем думали его азербайджанские хозяева? Как они могли обмануть ожидания одного из своих агентов в Вашингтоне? Это хороший способ вывести вашего лоббиста против вас же…
Лоббисты отстаивают интересы клиента не потому, что верят в его благие цели, а потому что получают деньги. Единственной причиной того, что конгрессмен Бэртон поддерживал одно из вопиющих и коррумпированных правительств в мире, была личная финансовая выгода. Как только оплата перестала поступать, исчезли и причины его поддержки диктаторского режима Алиева.
Азербайджано-американский альянс был учрежден 34-летним миллиардером и плейбоем Анаром Мамедовым. Примечательно, что кандидат в президенты США от Республиканской партии Дональд Трамп позволил за определенную плату назвать своим именем роскошный отель, возведенный компанией Мамедова в Баку.
У репортера Карла Шрека и радио «Свободная Европа/Свобода» оказалась копия письма Бэртона от 1 марта 2016 года, отправленного им руководителю вашингтонской компании, осуществляющей пиар для Азербайджано-американского альянса, Джеймсу Фабиани «Поскольку вот уже год ни Вы, ни Анар не связывались со мной, и я не получил оплату за год, прошу принять это электронное письмо как отставку с должности председателя Азербайджано-американского альянса».
Вот дополнительные подробности раскрытого радио «Свобода» громкого дела.
«Отставка Бэртона последовала за скандалом, который месяцами разворачивался вокруг Азербайджано-американского альянса, являющегося столпом азербайджанской лоббистской кампании в США по позиционированию Азербайджана на Западе как надежного и безопасного партнера в энергетике. Лоббинг привлекает как частные, так и государственные средства».
«Бакинские критики обвиняют правительство президента Ильхама Алиева и его доверенных лиц в попытках покрыть грубейшие нарушения прав человека «икорной дипломатией»  - с использованием подношений, развлекательных командировок и иных стимулов, с целью обретения друзей и завоевания симпатий зарубежных чиновников».
«Недавно Алиев упразднил широкие полномочия руководимого отцом Мамедова министерства транспорта, что означает ослабление влияния клана в правительстве».
«С августа 2005 года определенные азербайджанские СМИ, со ссылкой на неназванные источники, сообщили, что Мамедов намерен закрыть Азербайджано-американский альянс из-за финансовых проблем – на фоне ухудшения экономической ситуации в Азербайджане вследствие снижения цен на энергоносители».
«Согласно сайту Opensecrets.org, за последние  5 лет Азербайджано-американский альянс в целом потратил около 12,3 млн. долларов на американских лоббистов, организовывая приемы для вашингтонской элиты и продвигая интересы Баку на встречах с высокопоставленными конгрессменами».
«Организация, которая официально не считается структурой при азербайджанском государстве, но тесно связана с правительством Алиева, продолжала делать расходы и в 2015 году, выплатив 1,46 млн. долларов за лоббистскую деятельность, большая часть которых досталась  компании Fabiani & Co – согласно общественным расследованиям в сфере лоббинга».
«Группа потратила 430000 долларов на прием в 2012 году, в котором приняли участие спикер Палаты представителей Джон Бэйнер и 15 других членов Конгресса, в том числе, Бэртон, согласно дополнению к американскому закону «О регистрации иностранных агентов» 2013 года.
«Бэртон был назначен председателем Азербайджано-американского альянса в феврале 2013 года, спустя месяц после прекращения 30-летней деятельности в Конгрессе. На этой неделе он сказал радио «Свобода», что Фабиани представил его Мамедову как президенту холдинга «Гарант», занимающегося строительством, отельным и страховым бизнесом.
Проведенные ранее радио «Свобода» расследования выявили, что бизнес-интересы Анара Мамедова связаны с руководимым его отцом Зия Мамедовым министерством транспорта».
«Бэртон сказал, что в годы пребывания в Азербайджано-американском альянсе он не занимался лоббингом, но время от времени приглашал членов Конгресса на «тусовки». Он также публиковал статьи, выражающие мнение, в защиту интересов правительства Азербайджана».
В мае прошлого года я встретил конгрессмена Бэртна у входа одного из отелей Нью-Йорка и упрекнул его в последовательных усилиях по продвижению интересов Азербайджана и голосовании против резолюций о геноциде армян в годы его пребывания в Конгрессе. Он дал визитку и попросил связаться с ним… Я не сделал этого тогда, не собираюсь сделать и сейчас, когда он перестал быть агентом Азербайджана.