Յարութ Սասունեան. Ընդունելով Ցեղասպանութեան Իր Մեղսակցութիւնը,Գերմանիա Այժմ Պէտք Է Հատուցում Կատարէ Հայ Ժողովուրդին
• 08-06-2016 13:55:09   | ԱՄՆ  |  Յօդուածներ
Հակառակ «սուլթան» Էրտողանի վիրաւորանքներուն եւ սպառնալիքներուն՝ Գերմանիոյ խորհրդարանը անցեալ շաբաթ համարձակօրէն առաջ գնաց եւ ճանչցաւ Հայոց Ցեղասպանութիւնը: Ասոր ի պատասխան՝ Թուրքիա անմիջապէս ետ կանչեց իր դեսպանը Պեռլինէն:
Պունտըսթակի պատմական բանաձեւը, որ ընդունուեցաւ գրեթէ միաձայնօրէն (ընդամէնը 1 դէմ եւ 1 ձեռնպահ),  կը կրէ հետեւեալ խորագիրը. «Ի յիշատակ եւ ոգեկոչում Օսմանեան Կայսրութեան մէջ 101 տարի առաջ հայերու եւ միւս քրիստոնեայ փոքրամասնութիւններու ցեղասպանութեան»: Ըստ ARD հեռատեսիլի կայանին՝ Գերմանիոյ բնակչութեան 74 տոկոսը համաձայն է, որ հայերու դէմ ցեղասպանութիւն իրագործուած է: Ըստ «Շփիկել» ամսագրի մէջբերած մէկ այլ հետազօտութեան՝ Գերմանիոյ հասարակութեան 91 տոկոսը չի վստահիր  Էրտողանին…
Գերմանիոյ վարչապետ Անկելա Մերքել՝ զայրացած Էրտողանի յաճախակի ոտնձգութիւններէն, որոշեց Թուրքիոյ մեծամոլ բռնակալը տեղը դնել, մինչդեռ նախագահ Օպամա քաջութիւնը չունեցաւ նոյնը ընելու…: Գերմանիոյ ղեկավարութիւնը ստիպուած էր դիմակայելու ոչ միայն թրքական վարչակարգի յարձակումները, այլ նաեւ Գերմանիոյ մէջ ապրող երեք միլիոն թուրքերէն շատերու սուր քննադատութիւնը:
Խորհրդարանի որոշումէն ետք Էրտողան յոխորտաց. «Մենք մեր անցեալէն ամչնալու պատճառ չունինք, սակայն «Հայոց Ցեղասպանութեան» համար յաճախ Թուրքիան մեղադրող երկիրներու վրայ  միլիոնաւոր անմեղ մարդկանց արիւնը կայ»: Թուրքիոյ արդարադատութեան նախարար Պեքիր Պոզտաղ նոյնքան լկտիաբար ըսաւ գերմանացիներուն. «Առաջինը դուք այրեցիք հրեաները վառարաններու մէջ, իսկ հիմա եկած ու թուրք ժողովուրդը կը մեղադրէք ցեղասպանութեան մէջ»: Էրտողանին եւ Պոզտաղին պէտք է յիշեցնել, որ Գերմանիան, ի տարբերութիւն Թուրքիոյ, վաղուց ընդունած է նացիստական ժամանակաշրջանի  յանցագործութիւնները, ներողութիւն խնդրած Հոլոքոսթի համար եւ վճարած միլիառաւոր տոլարներու փոխհատուցում:
Կը մնայ տեսնել, թէ պոռոտախօս թուրք ղեկավարները կը համարձակի՞ն արդեօք պատժական գործողութիւններու ձեռնարկել Գերմանիոյ դէմ, բացի իրենց դեսպանի սովորական ետկանչէն, ինչպէս ամէն անգամ կ՛ընեն, երբ որեւէ կառավարութիւն կը ճանչնայ Հայոց Ցեղասպանութիւնը: Եթէ Էրտողան որոշէ աւելի առաջ երթալ դատարկ սպառնալիքներու շրջանակներէն, ապա նման քայլեր բացասական հակազդեցութիւն կ՛ունենան նոյնինքն Թուրքիոյ վրայ, քանի որ Գերմանիա անոր  առեւտրական մեծագոյն գործընկերն է: Թուրքիոյ տնտեսութիւնը արդէն իսկ լուրջ դժուարութիւններ ունի այն բանէն ետք, երբ Ռուսաստանը արգիլեց թրքական ապրանքներու ներմուծումը եւ անցանկալի համարեց իր քաղաքացիներուն այցը Թուրքիա իբրեւ զբօսաշրջիկ՝ նախորդ տարի Սուրիոյ սահմանին մօտ թուրք զինուորականներու կողմէ ռուսական ուղղաթիռի խոցման պատճառով:
Թուրք ղեկավարները արդէն վնասած են իրենց երկրի շահերը՝ սադրիչ եւ գայթակղեցուցիչ յայտարարութիւններ ընելով, որոնք կը նպաստեն Գերմանիոյ Պունտըսթակի կողմէ Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչման հրապարակայնացման՝ ամբողջ աշխարհի մէջ: Հազարաւոր թերթեր, կայքեր, ձայնասփիւռի եւ հեռատեսիլի կայաններ անդրադարձան գերմանական որոշումին եւ թրքական պոռթկումներուն: Յատկանշական է, որ միջազգային լրատուական միջոցները յատուկ ուշադրութիւն կը դարձնէին Գերմանիոյ խորհրդարականներու խոստովանութեան, որ իրենց երկիրը Առաջին Համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ըլլալով Թուրքիոյ ռազմական դաշնակիցը, մեղսակից է Հայոց Ցեղասպանութեան:
Աշխարհի ամենահեղինակաւոր թերթերէն երկուքը՝ «Նիւ Եորք Թայմզ» եւ «Լոնտոն Թայմզ», 3 Յունիսին հզօր խմբագրականներ հրապարակեցին՝ վերահաստատելով  Հայոց Ցեղասպանութեան փաստերը, աջակցելով Գերմանիոյ խորհրդարանի որոշման եւ կոչ ընելով Թուրքիոյ՝ դէմ դիմաց գալ իր անցեալի մութ էջերուն հետ:
«Նիւ Եորք Թայմզ» իր՝ «Այո, այդ Ցեղասպանութիւն է» վերտառութեամբ խմբագրականին մէջ գրած է. «Այդ ցեղասպանութիւն էր, 20-րդ դարու առաջին ցեղասպանութիւնը…: Պատմական հաշուեյարդարի համար հայերու պահանջը լիովին արդարացուած է…: Նախագահ Օպամա, որ 2008-ին թեկնածու եղած ժամանակ խոստացաւ ճանչնալ 1915-ի իրադարձութիւնները իբրեւ ցեղասպանութիւն, չկատարեց իր խոստումը…: Գերմանացիները, որոնք հիանալի կերպով դիմակայեցին իրենց սեփական պատմութեան սարսափելի ցեղասպանութիւնը, ճիշդ քայլ կատարեցին՝ արհամարհելով Էրտողանի սպառնալիքները»:
«Լոնդոն Թայմզ»-ի խմբագրականը՝ «Ցեղասպանութեան ժխտում. հայերու զանգուածային ջարդը պէտք է ճանչցուի Թուրքիոյ կողմէ», նոյնքան ազդեցիկ էր. «Գերմանական բանաձեւը ճիշդ է ոչ միայն իր ուղերձով, այլեւ դիւանագիտութեան մէջ: Թրքական զայրոյթը պարբերաբար կ՛ուղղուի բոլոր դաշնակից երկիրներու դէմ, որոնք կը ճանչնան Հայոց Ցեղասպանութիւնը: Այդ արձագանգը անարժան եւ հակապատմականէն աւելի վատ է. այդ անասելի չափերու տառապանքի ժխտումը մինչեւ այսօր կը թունաւորէ Եւրոպայի քաղաքականութիւնը եւ պէտք է վիճարկուի: Հայերու ջարդը, ինչպէս թուրք ժխտողականները կը պնդեն, պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած՝ չնախատեսուած, սակայն անխուսափելի ողբերգութիւն չէր: Անիկա օսմանեան վարչակարգի կողմէ կազմակերպուած տեղահանման եւ զանգուածային սպանդի յատուկ ծրագիր էր...:  Ժամանակակից Գերմանիան եւ անոր պետական այրերը բազմիցս արտայայտած են իրենց ժողովուրդին զղջումը անցեալ դարու ցեղասպանական բարբարոսութեան համար: Վաղուց ժամանակն է, որ Թուրքիա նոյնը ընէ»:
Ճանչնալով Հայոց Ցեղասպանութիւնը եւ ընդունելով իր պատասխանատուութիւնն ու մեղսակցութիւնը, Գերմանիա այժմ պէտք է համապատասխան հատուցում կատարէ հայ ժողովուրդին՝ ատով իսկ արժանի օրինակ ծառայելով Թուրքիոյ, ոչ միայն ճանաչման, այլ նաեւ հատուցման գործին մէջ…

08-06-2016 13:55:09 | USA | Articles and Analyses
Despite ‘Sultan’ Erdogan’s insults and threats, the German Parliament went boldly forward last week and recognized the Armenian Genocide. In retaliation, Turkey immediately withdrew its ambassador from Berlin.
The historic Bundestag resolution, adopted with a near unanimous decision (1 vote against and 1 abstention), is titled: “In remembrance and commemoration of the genocide of Armenians and other Christian minorities in the Ottoman Empire 101 years ago.” According to ARD television, 74% of the German population agrees that genocide was committed against Armenians. Another revealing survey cited by “Der Spiegel” magazine found that 91% of the German public does not trust Erdogan!
German Chancellor Angela Merkel, fed up with Erdogan’s repeated blackmails, decided to put Turkey’s megalomaniac dictator in his place, while Pres. Obama has to muster the courage to do so! The German leadership had to fend off not only the Turkish regime’s attacks but also sharp criticism from many of the three million Turks living in Germany.
After the Parliament’s decision, Erdogan arrogantly declared: “We have nothing in our past to be ashamed of, but those countries that often accuse Turkey of ‘Armenian genocide’ have the blood of millions of innocent victims.” Turkey’s minister of justice Bekir Bozdag was just as brazen, as he told Germans: “First you burn the Jews in ovens, and then you come and accuse the Turkish people of genocide.” Erdogan and Bozdag must be reminded that Germany, unlike Turkey, long ago admitted the Nazi-era crimes, apologized for the Holocaust, and paid billions of dollars in compensation.
It remains to be seen if ‘big mouth’ Turkish leaders would dare to take punitive actions against Germany, besides the routine withdrawal of their ambassador, as they do each time another government acknowledges the Armenian Genocide. Should Erdogan decide to go beyond making empty threats, such steps would backfire on Turkey as Germany is its largest trading partner. Turkey’s economy is already in serious trouble after Russia banned the import of Turkish goods and discouraged its citizens from going to Turkey as tourists because of the downing of a Russian jet by the Turkish military near the Syrian border last year.
Turkish leaders have already damaged their country’s interests by making provocative and scandalous announcements which have helped to publicize worldwide the German Bundestag’s action on the Armenian Genocide. Thousands of newspapers, websites, TV and radio stations covered the German decision and the Turkish outbursts. It is noteworthy that the international media paid particular attention to the German Parliamentarians’ admission that their country, a military ally of Turkey during World War I, was complicit in the Armenian Genocide.
The New York Times and The Times of London, two of the most prestigious newspapers in the world, published powerful editorials on June 3 reaffirming the facts of the Armenian Genocide, supporting the German’s Parliament’s decision, and urging Turkey to confront its dark past.
In an editorial titled, “Yes, It’s Genocide,” The New York Times wrote: “… It was a genocide, the first of the 20th century…. The Armenians are fully justified in their quest for a historical reckoning…. President Obama, who as a candidate in 2008 pledged to recognize the events of 1915 as a genocide, has failed to do so…. The Germans, who have admirably confronted the terrible genocide in their own history, did the right thing in defying Mr. Erdogan’s threats.”
The London Times’ editorial, “Genocide Denial: The mass slaughter of Armenians needs to be acknowledged by Turkey,” was just as impactful: “The German resolution is right not only in its message but also in diplomacy. Turkish pique is regularly directed at allies who recognize the Armenian genocide. That response is worse than undignified and ahistorical: it is a denial of suffering on an unspeakable scale that poisons the politics of Europe to this day, and it needs to be challenged. The slaughter of Armenians was not, as Turkish apologists maintain, one of the unplanned but inescapable tragedies that happen in wartime. It was a specific campaign of deportation and mass killing by the Ottoman regime.… Modern Germany and its statesmen have expressed repeatedly their nation's remorse for genocidal barbarism in the last century. It is long past time for Turkey to do the same.”
Having recognized the Armenian Genocide and acknowledged its own share of responsibility and complicity, Germany now has to make appropriate amends to Armenians, thus setting a venerable example for Turkey, not only in recognition, but also in restitution!