ՀՀ-ՈՒՄ ԳՐԱՆՑՈՒԱԾ ԱՌԵՎՏՐԱՅԻՆ ԻՐԱՒԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԹԻՒԸ ՄԷԿ<br /> ՏԱՐՈՒՄ ԱՃԵԼ Է 5,1%-ՈՎ, ԻՍԿ ԱՆՀԱՏ ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԷՐԵՐԻՆԸ` 23,1%-ՈՎ<br />
ՀՀ-ՈՒՄ ԳՐԱՆՑՈՒԱԾ ԱՌԵՎՏՐԱՅԻՆ ԻՐԱՒԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԹԻՒԸ ՄԷԿ
ՏԱՐՈՒՄ ԱՃԵԼ Է 5,1%-ՈՎ, ԻՍԿ ԱՆՀԱՏ ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԷՐԵՐԻՆԸ` 23,1%-ՈՎ
• 13-10-2008 18:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ Արդարադատութեան նախարարութեան Իրաւաբանական անձանց եւ անհատ ձեռնարկատէրերի պետական ռեգիստրի գործակալութեան տուեալներով, 2008թ.-ի յունուար-օգոստոսին գրանցուել են 2 հազ. 440 առեւտրային իրաւաբանական անձինք եւ 11 հազ. 963 անհատ ձեռնարկատէրեր, որոնց ընդհանուր թիւը 2008թ.-ի սեպտեմբերի 1-ի դրութեամբ կազմել է, համապատասխանաբար, 58 հազ. 334 եւ 61 հազ. 481: ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայութեան տուեալներով, 2007թ.-ի սեպտեմբերի 1-ի դրութեամբ գրանցուած են եղել 55 հազ. 516 իրաւաբանական անձինք եւ 49 հազ. 945 անհատ ձեռնարկատէրեր: Մէկ տարուայ ընթացքում իրաւաբանական անձանց թիւն աճել է 5,1%-ով, իսկ անհատ ձեռնարկատէրերինը` 23,1%-ով: 2008թ.-ի յունուար-օգոստոսին լուծարուել են 645 իրաւաբանական անձինք եւ 1 հազ. 66 անհատ ձեռնարկատէրեր: 2008թ.-ի յունուար-յունիսին գրանցուած 2 հազ. 440 իրաւաբանական անձինք կատարել են մօտ 17 մլրդ 614 մլն դրամի (մօտ 57 մլն 519 հազ. ԱՄՆ դոլար) ներդրումներ: Օտարերկրեայ ներդրումներով հիմնուած 241 ձեռնարկութիւններում կատարուել են աւելի քան 9 մլրդ 134 մլն դրամի ներդրումներ, որոնցից միայն օտարերկրեայ իրաւաբանական անձանց եւ քաղաքացիների կողմից հիմնադրուած 140 ձեռնարկութիւններում` աւելի քան 7 մլրդ 765 մլն դրամի, իսկ 101 համատեղ ձեռնարկութիւններում` մօտ 2 մլրդ 58 մլն դրամի ներդրումներ:

NUMBER OF COMMERCIAL LEGAL ENTITIES INCREASES BY 5.1%, THAT<br /> OF PRIVATE BUSINESSMEN BY 23.1% IN ARMENIA IN ONE YEAR<br />
NUMBER OF COMMERCIAL LEGAL ENTITIES INCREASES BY 5.1%, THAT
OF PRIVATE BUSINESSMEN BY 23.1% IN ARMENIA IN ONE YEAR
• 13-10-2008 18:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, OCTOBER 13, NOYAN TAPAN. By data of the State Register of Legal Entities and Private Businessmen of the RA Ministry of Justice, 2,440 commercial legal entities and 11,963 provate businessmen were registered in Armenia in January-August 2008, with their total number making 58,334 and 61,481 respectively as of September 1, 2008. By data of the RA National Statistical Service, 55,516 legal entities and 49,945 businessmen were registered as of September 1, 2007. The number of legal entities grew by 5.1%, that of private businessmen - by 23.1% in one year. 645 legal entities and 1,066 private businessmem were wound up in January-August 2008. 2,440 legal entities, which were registered in January-August 2008, made investments of about 17 bln 614 mln drams (about 57 mln 519 thousand USD). Investments of more than 9 bln 134 mln drams were made in 241 enterprises founded with foreign investments, including investments of over 7 bln 765 mln drams in 140 enterprises founded by only foreign legal entities and citizens, and investments of about 2 bln 58 mln drams in 101 joint ventures.