ՇՈՒՏՈՎ ՀԱՆՐՈՒԹԵԱՆԸ ԿՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒԻ ՀԱՇՄԱՆԴԱՄՆԵՐԻ ՊԱՀԱՆՋՆԵՐԻՆ<br /> ՅԱՐՄԱՐԵՑՈՒԱԾ «ՌԵՆՈ» ՄԱԿՆԻՇԻ ԱՒՏՈԲՈՒՍԸ<br />
ՇՈՒՏՈՎ ՀԱՆՐՈՒԹԵԱՆԸ ԿՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒԻ ՀԱՇՄԱՆԴԱՄՆԵՐԻ ՊԱՀԱՆՋՆԵՐԻՆ
ՅԱՐՄԱՐԵՑՈՒԱԾ «ՌԵՆՈ» ՄԱԿՆԻՇԻ ԱՒՏՈԲՈՒՍԸ
• 05-06-2007 17:30:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՅՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Մատչելիութիւնը անկախութիւն է» ծրագիրը, որն իրականացնում է Հայաստանի հաշմանդամների «Փիւնիկ» միութիւնը, նպատակ ունի հասնել այն բանին, որ հաշմանդամները կարողանան անարգել օգտուել հանրային երթեւեկության միջոցներից: Ծրագրի շրջանակում յունիսի 5-ին կայացած քննարկման ժամանակ «Փիւնիկ» միութեան նախագահ Յակոբ Աբրահամեանը նշեց, որ հոկտեմբերի 1-ին աւարտուող ծրագրի արդիւնքում նախատեսւում է Հայաստանում գործարկել հաշմանդամներին յարմարեցուած տրանսպորտի գոնէ 2 միջոց: Ըստ նրա, հաշմանդամների համար տրանսպորտային միջոցների հարմարեցումը նախատեսուած է հաշմանդամների սոցիալական պաշտպանութեան 2007թ.-ի տարեկան ծրագրով: Ինչպէս նշեց ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարութեան Հաշմանդամների, տարեցների հիմնահարցերի վարչութեան պետ Ջեմմա Բաղդասարեանը, այս խնդրի լուծման համար պետբիւջէից միջոցներ չեն նախատեսուել: Ըստ նրա, նախարարութիւնը խնդրի լուծման տարբերակներ գտնելու առումով տարբեր քննարկումներ է կազմակերպում: Մասնաւորապէս, քննարկւում է տեղաշարժման հետ խնդիրներ ունեցող հաշմանդամ երեխաների համար հանրապետութիւնում «սոցիալական սերվիս-տաքսու» համակարգ ներդնելու հարցը: Իսկ Երեւանի քաղաքապետարանի Տրանսպորտի վարչութեան աշխատակից Արսէն Գասպարեանը նշեց, որ քաղաքապետարանի «Աւտոբուս» ՓԲԸ-ին պատկանող «Ռենո» մակնիշի աւտոբուսներից մէկի վրայ կատարուել են հաշմանդամների սպասարկման ապահովմանն ուղղուած կառուցուածքային փոփոխութիւններ: Ըստ նրա, մօտ օրերս մեքենան կներկայացուի հանրութեանը եւ կորոշուի դրա արդիւնաւէտ ու նպատակային շահագործման եղանակը: Ա.Գասպարեանը յայտնեց նաեւ, որ այս տարուայ ընթացքում Երեւան ներկրվելիք նոր տրոլեյբույսներից մէկը նույնպես յարմարեցուած կլինի հաշմանդամների համար: Խնդրի լուծման իրենց տարբերակը ներկայացրեց «Ունիսոն» հասարական կազմակերպութեան նախագահ Արմէն Ալավերդեանը: Նա նշեց, որ կազմակերպութեան նախաձեռնութեամբ մշակtyել եւ Ազգային Ժողով է ներկայացուել «Հաշմանդամների եւ սակավաշարժ այլ անձանց համար հասարակական նշանակութեան վայրերի եւ հասարակական տրանսպորտի մատչելիության ապահովման մասին» ՀՀ օրէնքի նախագիծը: Ըստ օրինագծի, աւտոբուսներով եւ երթուղային տաքսիներով ուղեւորների փոխադրումներ իրականացնելու նպատակով հայտարարվող մրցութային պահանջներում պէտք է ներառուած լինի հաշմանդամների համար իւրաքանչիւր երթուղիում գոնէ մէկ մատչելի փոխադրամիջոցի առկայութեան ապահովման պահանջը:

СКОРО ОБЩЕСТВЕННОСТИ БУДЕТ ПРЕДСТАВЛЕН АВТОБУС "РЕНО",<br /> ОТВЕЧАЮЩИЙ ТРЕБОВАНИЯМ ИНВАЛИДОВ<br /> ОТВЕЧАЮЩИЙ ТРЕБОВАНИЯМ ИНВАЛИДОВ
СКОРО ОБЩЕСТВЕННОСТИ БУДЕТ ПРЕДСТАВЛЕН АВТОБУС "РЕНО",
ОТВЕЧАЮЩИЙ ТРЕБОВАНИЯМ ИНВАЛИДОВ
• 05-06-2007 17:30:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 5 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. Программа "Доступность - это независимость", которую осуществляет Союз инвалидов Армении "Пюник", имеет целью добиться того, чтобы инвалиды могли беспрепятственно пользоваться общественным транспортом. В рамках программы, на состоявшемся 5 июня обсуждении председатель "Пюника" Акоп Абрамян отметил, что завершающаяся 1 октября программа предусматривает в качестве итога задействовать в Армении хотя бы 2 транспортных средства, приспособленных для нужд инвалидов, что предусмотрено годичной программой 2007 года по социальной защите инвалидов. Как отметила руководитель Управления по вопросам инвалидов и престарелых Министерства труда и соцвопросов РА Джемма Багдасарян, для решения этой задачи средства из госбюджета не предусмотрены. По ее словам, с целью поиска вариантов решения проблемы, министерство организует различные обсуждения. В частности, обсуждается вопрос внедрения в республике системы "социальный сервис-такси" для детей-инвалидов, имеющих проблемы с передвижением. Сотрудник Управления транспорта Мэрии Еревана Арсен Гаспарян же отметил, что один из автобусов марки "Рено", принадлежащий ЗАО "Автобус" мэрии, реконструирован с учетом нужд инвалидов. По его словам, в ближайшие дни автобус будет представлен общественности и будет определен способ его эффективной и целевой эксплуатации. А.Гаспарян подчеркнул, что в течение этого года один из ввозимых в Армению троллейбусов также будет приспособлен для инвалидов. Свой вариант решения проблемы представила организация "Унисон", в лице своего председателя Армена Алавердяна. Последний подчеркнул, что по инициативе организации разработан и представлен в НС проект закона РА "О обеспечении доступности мест общественного значения и общественного транспорта для инвалидов и лиц с ограниченными возможностями". Согласно этому законопроекту, в конкурсных требованиях к транспортным организациям нужно обязательно включать пункт о наличии в каждом маршруте хотя бы по одному приспособленному для инвалидов транспортному средству.