ԱՐՄԱՆ ԲԱԲԱՋԱՆԵԱՆԻ ՊԱՇՏՊԱՆՆԵՐԸ ՄՏԱԴԻՐ ԵՆ ԴԻՄԵԼ ՀՀ<br /> ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԵՎ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՒՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՒՐՈՊԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐ<br />
ԱՐՄԱՆ ԲԱԲԱՋԱՆԵԱՆԻ ՊԱՇՏՊԱՆՆԵՐԸ ՄՏԱԴԻՐ ԵՆ ԴԻՄԵԼ ՀՀ
ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԵՎ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՒՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՒՐՈՊԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐ
• 12-03-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մարտի 11-ին «Ժամանակ Երեւան» թերթի նախկին գլխաւոր խմբագիր Արման Բաբաջանեանի պաշտպաններին է վերադարձուել իրենց վճռաբեկ բողոքը: Այս մասին մարտի 12-ի ասուլիսում յայտնեցին լրագրողի պաշտպաններ Հայկ Ալումյանն ու Զարուհի Փոստանջյանը: Ըստ պաշտպանական կողմի, վճռաբեկ բողոքը վերադարձուել է օրէնքի կոպիտ խախտումներով. բողոքը ներկայացուել է յունվարի 22-ին եւ այն ընդունելու կամ ընդունումը մերժելու որոշումը պէտք է կայացուէր 10 օրուայ ընթացքում, այսինքն փետրուարի 1-ին: Մինչդեռ մարտի 6-ին փաստաբան Զ.Փոստանջյանի հարցմանն ի պատասխան բանաւոր ասուել է, որ որեւէ որոշում ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը դեռեւս չի կայացրել: Մարտի 7-ին Վճռաբեկ դատարանին գրաւոր դիմելուց յետոյ, որտեղ մատնանշվում էին օրէնքի խախտումները, ստացուել է փետրուարի 26-ի` այսինքն յետին թվագրութեամբ որոշում` վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին: Պաշտպանները ուշադրութիւն հրաւիրեցին նաեւ այն բանի վրայ, որ բողոքը ընդունելու մերժման որոշումը տրւում է ստանդարտ պատճառաբանութիւն: Պաշտպանական կողմը մտադիր է դիմել ՀՀ Սահմանադրական եւ Մարդու իրաւունքների Եւրոպական դատարաններ: Որպէս դիմումի հիմք ներկայացուելու են ՀՀ Սահմանադրութեան յոդուածների խախտումները. մասնաւորապէս, սահմանադրութեամբ դատախազութիւնը չունի նախաքննություն իրականացնելու լիազօրութիւն եւ նման լիազօրութիւն թոյլ տուող քրէական դատաւարութեան օրէնսգրքի համապատասխան յօդուածը հակասում է սահմանադրութեանը: Պաշտպանական կողմը մտադիր է նաեւ վիճարկել վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու աբստրակտ ձեւակերպման, ինչպէս նաեւ զորակոչից խուսափող անձանց քրէական պատասխանատւութիւնից ազատող միջգերատեսչական յանձնաժողովի լիազօրութեան սահմանադրականությունը:

АДВОКАТЫ АРМАНА БАБАДЖАНЯНА НАМЕРЕНЫ ОБРАТИТЬСЯ В<br /> КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД РА И В ЕВРОПЕЙСКИЙ СУД ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА<br />
• 12-03-2007 20:00:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 12 МАРТА, НОЯН ТАПАН. 11 марта адвокатам бывшего главного редактора газеты "Жаманак Ереван" Армана Бабаджаняна возвратили их кассационную жалобу. Об этом на пресс-конференции 12 марта сообщили адвокаты журналиста Айк Алумян и Заруи Постанджян. По словам стороны защиты, кассационная жалоба была возращена с грубыми нарушениями закона: она была представлена 22 января и решение о ее принятии или отклонении должно было быть вынесено в течение 10 дней, та есть, до 1 февраля. Между тем, 6 марта в ответ на запрос адвоката З.Постанджян было устно заявлено, что Кассационный суд не вынес пока никакого решения. 7 марта после письменного обращения в Кассационный суд, где указывается на нарушения закона, было получено решение, вынесенное задним числом - от 26 февраля, о возврате кассационной жалобы. Адвокаты обратили внимание и на то, что решение об отклонении жалобы выдается со стандартными мотивировками. Сторона защиты намерена обратиться в Кассационный суд РА и Европейский суд по правам человека. В качестве основания заявления будут представлены нарушения статей Конституции РА, в частности, по Конституции прокуратура не имеет полномочий проводить расследования и соответствующая статья судебно-процессуального кодекса противоречит Конституции. Сторона защиты намерена также оспорить абстрактную формулировку о возврате кассационной жалобы, а также конституционность полномочий межведомственной комиссии, освобождающей уклоняющихся от военного призыва лиц от уголовной ответственности.