ԱՐՄԱՆ ԲԱԲԱՋԱՆԵԱՆԻ ՊԱՇՏՊԱՆՆԵՐԸ ՄՏԱԴԻՐ ԵՆ ԴԻՄԵԼ ՀՀ<br /> ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԵՎ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՒՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՒՐՈՊԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐ<br />
ԱՐՄԱՆ ԲԱԲԱՋԱՆԵԱՆԻ ՊԱՇՏՊԱՆՆԵՐԸ ՄՏԱԴԻՐ ԵՆ ԴԻՄԵԼ ՀՀ
ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԵՎ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՒՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՒՐՈՊԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐ
• 12-03-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մարտի 11-ին «Ժամանակ Երեւան» թերթի նախկին գլխաւոր խմբագիր Արման Բաբաջանեանի պաշտպաններին է վերադարձուել իրենց վճռաբեկ բողոքը: Այս մասին մարտի 12-ի ասուլիսում յայտնեցին լրագրողի պաշտպաններ Հայկ Ալումյանն ու Զարուհի Փոստանջյանը: Ըստ պաշտպանական կողմի, վճռաբեկ բողոքը վերադարձուել է օրէնքի կոպիտ խախտումներով. բողոքը ներկայացուել է յունվարի 22-ին եւ այն ընդունելու կամ ընդունումը մերժելու որոշումը պէտք է կայացուէր 10 օրուայ ընթացքում, այսինքն փետրուարի 1-ին: Մինչդեռ մարտի 6-ին փաստաբան Զ.Փոստանջյանի հարցմանն ի պատասխան բանաւոր ասուել է, որ որեւէ որոշում ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը դեռեւս չի կայացրել: Մարտի 7-ին Վճռաբեկ դատարանին գրաւոր դիմելուց յետոյ, որտեղ մատնանշվում էին օրէնքի խախտումները, ստացուել է փետրուարի 26-ի` այսինքն յետին թվագրութեամբ որոշում` վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին: Պաշտպանները ուշադրութիւն հրաւիրեցին նաեւ այն բանի վրայ, որ բողոքը ընդունելու մերժման որոշումը տրւում է ստանդարտ պատճառաբանութիւն: Պաշտպանական կողմը մտադիր է դիմել ՀՀ Սահմանադրական եւ Մարդու իրաւունքների Եւրոպական դատարաններ: Որպէս դիմումի հիմք ներկայացուելու են ՀՀ Սահմանադրութեան յոդուածների խախտումները. մասնաւորապէս, սահմանադրութեամբ դատախազութիւնը չունի նախաքննություն իրականացնելու լիազօրութիւն եւ նման լիազօրութիւն թոյլ տուող քրէական դատաւարութեան օրէնսգրքի համապատասխան յօդուածը հակասում է սահմանադրութեանը: Պաշտպանական կողմը մտադիր է նաեւ վիճարկել վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու աբստրակտ ձեւակերպման, ինչպէս նաեւ զորակոչից խուսափող անձանց քրէական պատասխանատւութիւնից ազատող միջգերատեսչական յանձնաժողովի լիազօրութեան սահմանադրականությունը:

DEFENCE LAWYERS OF ARMAN BABAJANIAN INTEND TO APPEAL TO RA<br /> CONSTITUTIONAL COURT AND EUROPEAN COURT OF HUMAN RIGHTS <br />
DEFENCE LAWYERS OF ARMAN BABAJANIAN INTEND TO APPEAL TO RA
CONSTITUTIONAL COURT AND EUROPEAN COURT OF HUMAN RIGHTS
• 12-03-2007 20:00:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, MARCH 12, NOYAN TAPAN. On March 11 the defence lawyers of Arman Babajanian, former editor-in-chief of the newspaper "Zhamanak Yerevan", received back their cassation appeal. According to them, the appeal was returned with gross violations of law: the appeal was submitted on January 22, and the decision to accept or reject it must be made within 10 days, i.e. by February 1. In response to inquiry of lawyer Z. Postanjian, there was a verbal answer on March 6 that the RA Cassation Court has not yet made any decision. After applying in writing to the Cassation court on March 7, a backdate decision - of February 26 - on returing the appeal was received. The lawyers also drew attention to the fact that the decision about rejection of the appeal is given with standard motivation. The defence lawyers intend to appeal to the RA Constitutional Court and the European Court of Human Rights. Violations of some articles of the RA Constitution will form the basis of the application: particularly, by the Constitution, the prosecutor's office has to power to conduct a preliminary investigation, and the Criminal Procedure Code's article giving such power contradicts the Constitution. The lawyers also intend to dispute the constitutionality of abstract formulation regarding the appeal's return, as well as the constitutionality of power of the interdepartmental commission that releases from criminal responsibility for draft evasion.