Հարութ Սասունյան.Արցախ այցելողների Բաքվի սև ցուցակը օգտակար է Հայաստանին, վնասակար՝ Ադրբեջանին
Ադրբեջանի ղեկավարները միգուցե տեղյակ չեն, թե իրենց անճարակ ստորադասները ինչ ահռելի վնասներ են հասցնում սեփական երկրի շահերին և հեղինակությանը: Նախագահ Ալիևը պետք է կարճատև դադար վերցնի՝ հայերին ուղղված ամենօրյա սպառնալիքներից և մի փոքր ավելի ուշադրություն դարձնի իր կառավարության ներքին «թշնամիներին»:
Նախ սկսենք նրանից, որ ադրբեջանցի պաշտոնյաները հաշվել չգիտեն: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը օրեր առաջ հրապարակեց մի «Սև ցուցակ», բացահայտելով 41 երկրներից 335 անձանց անուններ, որոնք սկսած 2005 թվականից Արցախ են այցելել «առանց Բաքվի թույլտվության»: Ադրբեջան մուտք գործելն արգելող պերսոնա նոն գրատա ցուցակում ընդգրկված են՝ խորհրդարանի անդամներ, գործարարներ, լրագրողներ, արվեստագետներ և այլ հանրածանոթ մարդիկ: Նրանք մեղադրվում են Ադրբեջանի սահմանները խախտելու և երկրի «ազգային ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը» չհարգելու մեջ: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության կայքը խեղճուկրակ ձևով ընդունում է, որ «Լեռնային Ղարաբաղը ժամանակավորապես Ադրբեջանի Հանրապետության հսկողությունից դուրս է»:
Ստորև ներկայացնում ենք 41 երկրներից յուրաքանչյուրի այցելուների թիվը, որոնք, ըստ Ադրբեջանի արտգործնախարարության կայքի, «ապօրինի» մտել են Արցախ.
Արգենտինա (6), Ավստրալիա (12), Ավստրիա (8), Բելառուս (1), Բելգիա (6), Բուլղարիա (5), Կանադա (6), Կիպրոս  (3), Չեխիայի Հանրապետություն (2), Դանիա (2), Էստոնիա (1), Ֆրանսիա (22), Վրաստան (11), Գերմանիա (22), Հունաստան (2), Հունգարիա (1), Իրան (3), Իռլանդիա (2), Իսրայել (1), Իտալիա (24), Ճապոնիա (1), Հորդանան (1), Լատվիա (2), Լիբանան (1), Լիտվա (6), Մոլդովա (3), Նիդեռլանդներ (4), Լեհաստան (6), Ռուսաստան (91), Ռումինա (3), Սերբիա (2), Սինգապուր (1), Սլովակիա (2) Իսպանիա (1),  Շվեդիա (1), Շվեյցարիա (7), Թուրքիա (1), Ուկրաինա (8), Մեծ Բրիտանիա (13), Ուրուգվայ (5) և ԱՄՆ (36):
Ադրբեջանցիների ներկայացրած՝ Արցախ այցելած 335 մարդկանց ցուցակը չի համապատասխանում իրականությանը: Ավելի քան 16 հազար զբոսաշրջիկներ աշխարհի 86 երկրներից միայն 2012 թվականին են այցելել Արցախ: Ադրբեջանցի չինովնիկները, ովքեր պատրաստել են այս «Սև ցուցակը» ոչ միայն չեն կարողանում հաշվել, այլև չեն կարողանում գտնել հրապարակայնորեն մատչելի տեղեկատվությունը: Թեև հայտնի չէ Արցախ մտնող յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկի անունը, սակայն թվում է, թե Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները արթուն չեն: Զարմանալիորեն, Հայաստանի ղեկավարներից և ոչ մեկը չի հայտնվել Ադրբեջանի «Սև ցուցակում», չնայած նրանք երբեք չեն թաքցրել իրենց պարբերական ուղևորություններն Արցախ: Արդյոք սա չի՞ նշանակում, որ ադրբեջանցի պաշտոնյաներն Արցախը համարում են Հայաստանի մաս, և այդ իսկ պատճառով իրենց սև ցուցակում չեն ընդգրկել այնտեղ այցելած հայ քաղաքացիներին:
Սխալ մաթեմատիկան և ցածրորակ հետախուզությունը հավելյալ խնդիրներ են ստեղծում Ադրբեջանի համար: 335 անձանց անուններ ներառող ցուցակում հայտնվել են այնպիսի մարդիկ, որոնք երբեք չեն եղել Արցախում, մինչդեռ ուրիշները, ինչպես, Յոնաս Հոլանդերը Գերմանիայից, այցելել են Արցախ, սակայն նրանց անունը դուրս է մնացել «Սև ցուցակից»: Հոլանդերը ֆեյսբուքյան իր էջում ցուցադրելով «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության» համար իր մուտքի վիզայի լուսապատճենը, տեղադրել է հետևյալ հեգնական մեկնաբանությունը. «Հարգելի Ադրբեջան, վերջերս դուք հրապարակել էիք այն մարդկանց ցուցակը, ում արգելված է մուտք գործել ձեր երկիր: Ես խորապես վիրավորված և հիասթափված եմ, որ իմ անունը տեղ չի գտել ձեր ցուցակում: Կից ներկայացնում եմ Ղարաբաղում գտնվելու իմ ապացույցը և խնդրում այդ սխալն ուղղել հնարավորինս շուտ: [Ստորագրված] Յոնաս Հոլանդեր՝ տխուր և անկարևոր լինելու զգացումով»:
Դեպի Ադրբեջան հետագա այցելությունների արգելքը ծաղրելու նպատակով հայերն ստեղծել են ֆեյսբուքյան էջ՝ «Ես այցելել եմ Արցախ առանց թույլտվության» վերնագրով:
Ահա սև ցուցակում անարդարացիորեն հայտնված նշանավոր անձանց մի քանի քննադատական արձագանքներ.
- Մարչելո Կատելմի, արգենտինական հայտնի «Կլարին» պարբերականի միջազգային քաղաքականության բաժնի գլխավոր խմբագիր. «Սև ցուցակի հրապարակումը քստմնելի և բարբարոսական արարք է: Սա մի խտրական մեթոդ է, որը պատմականորեն կիրառվել է բռնապետերի և բռնակալների կողմից, ովքեր մտադիր էին դաժան ձևով պատժել այլակարծությունը»:
- Ի. Վեյն Մերի, Եվրոպայի և Եվրասիայի գծով ավագ գիտաշխատող, Ամերիկյան արտաքին քաղաքականության խորհուրդ, Վաշինգտոն. «Ադրբեջանը միայն ինքն իրեն է վնասում Ղարաբաղ այցելած մարդկանց իր «սև ցուցակով»: Բաքվի համար խելամիտ քաղաքականություն կլինի անմիջապես Ադրբեջան հրավիրել յուրաքանչյուր մարդու երրորդ երկրից, ով այցելել է Ղարաբաղ»:
Այն բանից հետո, երբ պարզվեց, որ «Սև ցուցակից» դուրս են մնացել տարիների ընթացքում Արցախ այցելած տասնյակ հազարավոր մարդկանց անուններ, Ադրբեջանի ԱԳՆ լրատվական ծառայության ղեկավար Էլման Աբդուլաևն ամաչելով հայտարարեց, որ այդ ցուցակը կթարմացվի և կընդլայնվի: Հուսով եմ, որ նա չի մոռանա ավելացնել նաև իմ անունը «Սև ցուցակում», հատկապես, որ ես խմբագրական եմ գրել Արցախ կատարած իմ հիշարժան այցի մասին:
Հայ պաշտոնյաները պետք է օգնեն ադրբեջանցիներին՝ հրապարակելով այն բոլոր անձանց անունները, ում բախտ է վիճակվել այցելել Արցախ վերջին 20 տարիների ընթացքում, որպեսզի արգելվի նրանց բոլորի մուտքն Ադրբեջան՝ այդ երկիրը թողնելով ավելի քիչ այցելուներով և այն մեկուսացնելով քաղաքակիրթ աշխարհից:

• 21-08-2013 02:07:32   | USA  |  Articles and Analyses
Azerbaijan’s leaders may not be aware that some of their incompetent underlings are causing great harm to the interests and reputation of their own country. Pres. Aliyev should take a short break from issuing daily threats to Armenians and pay a little more attention to “enemies” within his own government.
To begin with, Azeri officials cannot count! Azerbaijan’s Foreign Ministry recently issued a “Black List,” disclosing the names of 335 individuals from 41 countries who had visited Karabagh (Artsakh) since 2005, “without Baku’s permission.” The list of persona non grata banned from visiting Azerbaijan includes: parliament members, businessmen, journalists, entertainers, and other celebrities. They are all accused of violating Azerbaijan’s borders and disrespecting “the national sovereignty and territorial unity” of the country. Azerbaijan’s Foreign Ministry website sheepishly acknowledges that “Nagorno-Karabagh” is “temporarily out of the control of the Republic of Azerbaijan.”
Here is the number of visitors from each of the 41 countries who traveled to Artsakh “illegally,” according to Azerbaijan's Foreign Ministry website:
Argentina (6), Australia (12), Austria (8), Belarus (1), Belgium (6), Bulgaria (5), Canada (6), Cyprus (3), Czech Republic (2), Denmark (2), Estonia (1), France (22), Georgia (11), Germany (22), Greece (2), Hungary (1), Iran (3), Ireland (2), Israel (1), Italy (24), Japan (1), Jordan (1), Latvia (2), Lebanon (1), Lithuania (6), Moldova (3), Netherlands (4), Poland (6), Russia (91), Romania (3), Serbia (2), Singapore (1), Slovakia (2) Spain (1) Sweden (1), Switzerland (7), Turkey (1), Ukraine (8), UK (13), Uruguay (5), and U.S. (36).
The Azeri count of 335 visitors to Artsakh since 2005 is way off! Over 16,000 tourists from 86 countries visited Artsakh in 2012 alone. The Azeri bureaucrats who prepared the “Black List” not only can’t count, but also cannot find publicly available information. While the name of every single tourist entering Artsakh is not known, Azerbaijan’s intelligence agents must be sleeping on the job. Surprisingly, none of Armenia’s leaders appears on Azerbaijan’s “Black List,” even though they make no secret of their periodic trips to Artsakh. Could it be that Azeri officials consider Artsakh to be part of Armenia, and that’s why they do not blacklist Armenian citizens who go there?
Faulty mathematics and shoddy intelligence create additional problems for Azerbaijan. In the list of 335 names, there are people who have never been to Artsakh, while others, like Jonas Hollander from Germany, have visited Artsakh and yet, their names are left off the “Black List.” Hollander posted the following sarcastic comment on his facebook page, displaying a photocopy of his entry visa for “The Nagorno-Karabakh Republic”: “Dear Azerbaijan, recently you have published a list of people who are not allowed to enter your country. I am fully offended and frustrated that my name was not included in your list. Please find attached evidence of my stay in Karabagh and correct the mistake as soon as possible. [Signed] Jonas Hollander, feeling sad and unimportant.”
To ridicule the ban on future travels to Azerbaijan, Armenians have set up a facebook page titled, “I have been to Artsakh without permission.”
Here are some critical responses from prominent individuals who have been unfairly blacklisted:
-- Marcelo Catelmi, Chief Editor of International Policy at the prominent Argentine newspaper Clarin: “Publishing a blacklist is a despicable and barbaric act. It is a discriminatory method, historically used by dictators and tyrants who intend to punish divergent opinions in a brutal manner.”
-- E. Wayne Merry, Senior Fellow for Europe and Eurasia at the American Foreign Policy Council, Washington, D.C.: “Azerbaijan harms only itself with its ‘black list’ of persons who have visited Karabagh. An intelligent policy for Baku would be to invite to Azerbaijan, immediately, every person from a third country who visits Karabagh.”
After it was revealed that the “Black List” had inadvertently left out the names of tens of thousands of Artsakh visitors over the years, Elman Abdullayev, Chief of the Press Service of Azerbaijan’s Foreign Ministry, embarrassingly announced that the list will be updated and expanded. Hopefully, he does not forget to add my name to the “Black List,” especially since I wrote a column describing my memorable visit to Artsakh.
Armenian officials should help the Azeris by making public the names of everyone who had the good fortune of visiting Artsakh in the past 20 years, so that they would all be banned from entering Azerbaijan, leaving that country with fewer visitors, and isolating it from the rest of the civilized world!