Հարութ Սասունյան.Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Թուրքիային դատի տալու ավելի լայն հնարավորություններ է ընձեռում
• 12-10-2013 13:09:17   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Թեև հաճախ է խոսվում Արդարադատության միջազգային դատարանում (Միջազգային դատարան) Թուրքիայի դեմ հայկական պահանջատիրության հետապնդման մասին, սակայն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) հայց ներկայացնելու հնարավորությունը հազվադեպ է նշվում՝ չնայած վերջինիս բացահայտ առավելություններին:
Այս երկու դատարանների միջև եղած հիմնական տարբերությունն այն է, որ միայն կառավարությունները կարող են դատական հայց ներկայացնել Միջազգային դատարան, մինչդեռ ցանկացած անձ, խումբ կամ պետություն կարող է դիմել ՄԻԵԴ՝ հայերին անհամար հնարավորություններ տալով թուրքական պետության դեմ հայցեր ներկայացնելու համար: Հայցվորները մինչ ՄԻԵԴ դիմելը պետք է սպառեն բոլոր ներպետական միջոցները և լինեն Եվրոպայի խորհրդի 47 անդամ պետություններից, որն ընդգրկում է Հայաստանը և Թուրքիան:
Պատահական չէ, որ Թուրքիան գլխավորում է այն երկրների ցանկը, որոնց դեմ ՄԻԵԴ-ում գործեր են հարուցվել, քանի որ միայն վերջին երկուսուկես տարում ավելի քան 20 հազար բողոք է ներկայացվել այդ երկրի դեմ: Հակառակ տարածված կարծիքի՝ Թուրքիան այլընտրանք չունի, քան հնազանդվել ՄԻԵԴ-ի բոլոր վճիռներին, եթե ցանկանում է պահպանել իր անդամակցությունը Եվրոպայի խորհրդում: Սրանով է բացատրվում, թե ինչու է Անկարայի կառավարությունը ջանասիրաբար վճարում տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ հայցվորներին՝ ՄԻԵԴ-ում հարյուրավոր դատեր կորցնելուց հետո:
Վառ օրինակ է ՄԻԵԴ-ի 2013 թվականի հոկտեմբերի 1-ի վճիռը, որով դատարանը պարտադրեց Թուրքիային վճարել ավելի քան 5 միլիոն եվրո (մոտ 7 միլիոն դոլար) Յանիս և Եվանգելոս Ֆոկաս հույն եղբայրներին, որոնք ապրում են Հունաստանի Կատերինի քաղաքում: Թուրքական դատարաններն արգելել էին նրանց ժառանգել իրենց քրոջ՝ Պոլիկսենի Պիստիկայի շենքերը Թուրքիայում՝ ազգությամբ հույն լինելու պատճառով:
Ֆոկաս եղբայրներն իրենց դատական հայցում պնդել էին, որ «իրենք զրկվել էին Ստամբուլի Բեյողլու թաղամասում գտնվող սեփականությունից և երեք անշարժ գույքից, այն է՝ երեք շենք և հողամաս, որոնք օրենքով ժառանգել էին իրենց քրոջից»: Բռնագրավված գույքը բաղկացած էր ութ հարկանի շենքից՝ 3.3 միլիոն եվրո, վեց հարկանի շենքից՝ 1.4 միլիոն եվրո և չորս հարկանի շենքից՝ 400 հազար եվրո արժողությամբ, որոնք գնահատվել էին Ստամբուլի անշարժ գույքի գործակալության կողմից:
ՄԻԵԴ-ը վճռեց, որ թուրքական դատարանների «մերժումը՝ ճանաչելու հայցվորների կարգավիճակը որպես ժառանգորդներ, հանդիսանում է միջամտություն իրենց ունեցվածքից անարգել օգտվելու նրանց իրավունքին, և որ նման միջամտությունն անհամատեղելի է օրինականության սկզբունքների հետ .... Հետևաբար, հայցվորների ճանաչումը որպես Պոլիկսենի Պիստիկայի ժառանգորդներ .... նրանց կդնի մի այնպիսի դրության մեջ, որում նրանք կլինեին, եթե Պետությունը [Թուրքիան] չբռնագրավեր հանգուցյալի գույքը.... Այս հանգամանքներում, նյութական վնասի փոխհատուցումը, թվում է, որ առավել նպատակահարմար արդար հատուցումն է (տե՛ս «Նաջարյանը և Տերյանն ընդդեմ Թուրքիայի», թիվ 19558/02 և  27904/02, <<<<16-17, 8 հունվարի, 2008 թ.): Դատարանը գտնում է, որ նման վճիռն սկզբունքորեն համապատասխանում է այն գումարին, որ հայցվորները կարող էին ակնկալել օրինական ձևով ստանալ որպես փոխհատուցում իրենց գույքի կորստի համար, եթե լիներ մի մեխանիզմ նման փոխհատուցում պահանջելու համար»:
Հիմք ընդունելով վերոնշյալ որոշումը, Եվրոպական դատարանը վճռեց հույն եղբայրներին հատկացնել 5 միլիոն եվրո, նրանց  բռնագրավված անշարժ գույքի դիմաց, ինչպես նաև փոխհատուցելով նրանց «տառապանքների ու հիասթափության համար, որ հայցվորներն ունեցել են տարիներ շարունակ չկարողանալով օգտագործել իրենց սեփականությունը»: Դատարանը պարտավորեցրել էր Թուրքիայի կառավարությանը երեք ամսվա ընթացքում հայցվորներին վճարել փոխհատուցման գումարը:
Հիշատակված՝ «Նաջարյանը և Տերյանն ընդդեմ Թուրքիայի» գործում, ՄԻԵԴ-ը վճռել էր, որ թուրքական դատարանները խախտել էին նաև Երան-Ժանետ Նաջարյանի և Արմեն Տերյանի իրավունքները, պնդելով, որ նրանք, որպես Հունաստանի քաղաքացիներ, չեն կարող ժառանգել իրենց մահացած ազգականի ունեցվածքը Թուրքիայում, «այն հիմքով, որ Հունաստանի և Թուրքիայի միջև փոխադարձության համաձայնություն չկար»: ՄԻԵԴ-ը Թուրքիային մեղավոր ճանաչեց և 500 հազար եվրո գումար հատկացրեց հունահայ երկու հայցվորներին:
Հուլիսին Երևանում կայացած հայ իրավաբանների միջազգային համաժողովում Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը հայտարարեց փորձագետների հանձնախմբի ստեղծումը՝ ուսումնասիրելու համար Թուրքիայի դեմ դատական հայց ներկայացնելու իրավական հիմքերը՝ Հայոց ցեղասպանության հետևանքով ահռելի վնասները հատուցելու նպատակով:
Հաշվի առնելով, որ ՄԻԵԴ-ն Եվրոպայի խորհրդի հայցվորների համար շատ ավելի լայն հնարավորություններ է ապահովում, քան Միջազգային դատարանը, իրավաբանների նորաստեղծ հայկական հանձնախումբը պետք է իր աշխատանքի ծիրն ավելի ընդլայնի, ուսումնասիրելով Թուրքիայի դեմ դատական հայցեր ներկայացնելու հնարավորությունները Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, ինչպես նաև ազգային և միջազգային դատարաններում:

Harut Sassounian.European Court of Human Rights Provides More Options to Sue Turkey
While there is frequent talk about the pursuit of Armenian claims against Turkey in the International Court of Justice (World Court), the possibility of taking legal action in the European Court of Human Rights (ECHR) is rarely mentioned, despite its distinct advantages.
The key difference between the two courts is that only governments can file lawsuits in the World Court, while any individual, group or state can take legal action in the ECHR, giving Armenians countless possibilities for lawsuits against the Turkish state. Litigants before ECHR must first exhaust all domestic remedies and be from one of the 47 member states of the Council of Europe, which includes Armenia and Turkey.
It is not a coincidence that Turkey leads the list of countries being sued in ECHR, as in the last two and half years alone, over 20,000 cases have been filed against that country. Contrary to popular belief, Turkey has no choice but to comply with all ECHR judgments if it wants to maintain its membership in the Council of Europe. This explains why the Ankara government has diligently paid tens of millions of dollars to litigants after losing hundreds of ECHR judgments.
A case in point is ECHR’s October 1, 2013 decision against Turkey, in which the court awarded over 5 million euros (close to $7 million) to two Greek brothers, Ioannis Fokas and Evangelos Fokas, who live in Katerini, Greece. The Turkish courts had barred them from inheriting their sister Polikseni Pistika’s buildings in Turkey because of their Greek nationality.
In their lawsuit, the Fokas brothers claimed that “they had been deprived of the ownership and use of three immovable properties in the Beyoglu district of Istanbul, namely three buildings and land, which they were entitled to inherit from their sister.” The expropriated properties consisted of an eight-story building worth 3.3 million euros, a six-story building worth 1.4 million euros, and a four-story building worth 400,000 euros, based on the appraisal by an Istanbul real estate agency.
The ECHR found that the Turkish courts’ “refusal to recognize the applicants’ status as heirs constituted an interference with their right to peaceful enjoyment of their possessions and that such interference was incompatible with the principle of lawfulness…. Accordingly, recognition of the applicants as the heirs of Polikseni Pistika…would place them in the position they would have been in, had the State [Turkey] not expropriated the deceased’s property.… In those circumstances, an award of compensation for the pecuniary loss seems to be the most appropriate just satisfaction (see Nacaryan and Deryan vs. Turkey, no. 19558/02 and 27904/02, <<<<16-17, January 8, 2008). The Court considers that such an award principally corresponds to the amount that the applicants could legitimately expect to have obtained as compensation for the loss of their property, had there been a mechanism to request such compensation.”
Based on the above ruling, the European Court awarded the Greek brothers 5 million euros for their expropriated real estate, as well as compensating them for their “anguish and frustration which the applicants must have experienced over the years in not being able to use their properties.” The Court ordered the Turkish government to pay the amount of the award to the applicants within three months.
In the referenced Nacaryan and Deryan vs. Turkey case, ECHR found that the Turkish courts had also violated the rights of Yeran-Janet Nacaryan and Armen Deryan by claiming that as Greek citizens, they could not inherit the property of their deceased relative in Turkey “on the ground that the condition of reciprocity between Greece and Turkey had not been met.” ECHR declared Turkey guilty and awarded the two Greek-Armenian applicants a total of 500,000 euros.
At the international conference of Armenian lawyers held in Yerevan last July, Constitutional Court Chairman, Gagik Harutunyan, announced the formation of a committee of experts to study the legal merits of filing a lawsuit against Turkey to remedy the massive losses resulting from the Armenian Genocide.
Given the fact that ECHR provides for European Council litigants many more opportunities than the World Court, the recently-formed Armenian committee of legal experts should cast a wider net in considering the possibilities of filing lawsuits against Turkey in the European Court of Human Rights, as well as in national and international courts.