Սահմանամերձ գյուղերում շարունակվում է բնակարանաշինության ծրագիրը
23 հոկտեմբերի, 2014թ., Արմավիրի մարզ, ՀՀ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» համագործակցության  շնորհիվ, սահմանամերձ Երվանդաշատ գյուղի 8 ընտանիքի համար ընթացիկ տարին դարձել է հիշարժան. լուծվել է նրանց համար գերխնդիր դարձած  տան հարցը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ընկերության աշխատակիցները և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմը հերթական այցելությամբ Արմավիրի մարզի Երվանդաշատ և Մարգարա գյուղերի ևս 5 ընտանիքի հետ կիսել են նրանց երջանկությունը:
Արմավիրի մարզի Երվանդաշատ և Մարգարա գյուղում այս տարի 9 ընտանիք ձմեռը դիմավորելու է առանց մտահոգությունների, հաստատակամ ու անհոգ:
«Արդեն մեկ ամիս կլինի, ինչ մեր համագյուղացիներից մի քանիսն ավարտել են իրենց տան շինարարությունը: Մենք ակնածանքով էինք նայում այդ գործընթացին ու ինչ-որ տեղ նաև հուսահատվում` մտածելով, թե կգա՞ արդյոք այն պահը, որ մենք էլ ավարտենք մեր տան վերանորոգումը և վերջապես զգանք ապահով ու բարեկեցիկ ապրելու բերկրանքը: Այսօր այդ հուսահատությունից ոչինչ չի մնացել»,-ասել է Ծովինար Գրիգորյանը, ում ընտանիքը, ավելի քան որևէ մեկը, գիտե, թե ինչ է նշանակում ապրել առանց տանիքի և կենցաղային հարմարությունների:
«Մոտ մեկ ամիս առաջ էր, երբ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմերն ու օտարերկրյա կամավորները մեր տանն էին. օգնում էին կառուցել մեր տունը: Մեկ օրում այդ մարդիկ այնքան գործ արեցին, որ մենք, թերևս, այս ընթացքում չէինք հասցնի և մինչև օրս շինարարության մեջ կլինեինք: Այսօր իմ ընտանիքն ապահով տանիքի տակ է: Չկան այնպիսի բառեր, որ կարողանան արտահայտել իմ զգացողությունն ու երախտագիտությունը »,- ասել է Հակոբ Մուրադյանը:
«Հայրենիքը սուրբ հասկացություն է, ամենավեհը գաղափարներից: Հայրենիքը մեր ինքնության  հիմնաքարն է: Միևնույն ժամանակ՝ այն նույնքան շոշափելի է, որքան մեզ շրջապատող իրերը: Հայրենիքը գյուղացու կողմից մշակվող բերրի հողն է, դրանից ստացվող բարիքը, բնության հետ ներդաշնակ ապրող գյուղացին, մայր հողին կպած ուժեղ ընտանիքները, որ սերնդեսերունդ փոխանցում են հողը մշակելու արվեստը՝ իրենց ծննդավայրի հանդեպ սիրո հետ շաղախված: Հայրենիքը օդն է, որ շնչում ենք, հովվի աչքերն են՝ պարզ, ինչպես այն աղբյուրի ջուրը, որից նա իր ծարավն է հագեցնում: Հայրենիքը հավաքական այն հավատամքն է, որ մեզնից յուրաքանչյուրը՝ այսօրվա հայը, պետք է մնա այստեղ և իր նախնիների սրբազան հողը փոխանցի իր երեխաներին: Մեր Հայրենիքը պահպանելու համար պետք է աշխատենք, աշխատենք ջանասիրաբար, զօր ու գիշեր, առանց ջանք խնայելու: Պետք է կառուցենք՝ գիտակցելով, որ ամեն կառուցած տան հետ մենք նորոգում ենք մեր հավատը: Ոչ ոք դա չի անելու մեր փոխարեն»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ծրագրի շրջանակներում Արմավիրի մարզում այս տարի  վերանորոգվել է 6, ավարտին հասցվել 2 կիսակառույց տան շինարարություն  և գնվել է մեկ տուն:
«Նվազագույնը, որ մեզնից յուրաքանչյուրը կարող է անել այս մարդկանց համար այն է, որ ստեղծենք կենցաղային տարրական պայմաններ, ամուր տանիք ու կայուն պատեր: Հայ մարդու համար տունն ավելին է, քան կացարանը, ու մենք փորձում ենք անել հնարավորը, որպեսզի ևս մի քանի հայ ընտանիք ձերբազատվի  անմխիթար պայմաններում ապրելու հոգսից»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Սահմանամերձ գյուղերում բնակարանաշինության ամբողջ ծրագրի համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կատարել է 55 մլն դրամի ներդրում, իսկ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» իրականացնում է ծրագիրը:

• 23-10-2014 18:44:15   |   |  Сharity
23 October, 2014, Yervandashat Village, RA. Owing to the partnership between VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia the current year has become prominent for eight families – has been solved their top priority  issue - the housing problem.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, staff members from the company and Fuller Center for Housing Armenia team had a regular visit to Armavir region, the villages of Yervandashat and Margara sharing with five families their happiness.
Nine families from Armavir region, the villages of Yervandashat and Margara, will meet the winter without worries and concerns.
“It is already a month that some of our fellow villagers have already finished the construction of their homes. We were feeling awe following the process, sometimes we were getting discouraged thinking whether the day when we finish the renovation of our house would come or not, whether we would feel the happiness of living in a safe and decent home. Now the sense of despair has disappeared,’’ said Tsovinar Grigoryan, whose family more than anyone else knows what it means to live with deteriorated roof and without basic housing conditions.
“It was a month ago that the teams of VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia as well as a group of foreign volunteers joined us helping with the construction of our house. In one day the teams did such a great work that we wouldn’t have managed to do ourselves in this period and wouldn’t have finished the construction till now. Now my family has a safe roof over its head. There are no words that can express my feelings and the sense of gratitude,’’ said Hakob Muradyan.
“Fatherland is a sacred idea, the purest of all the beliefs. It is the fundament upon which our identity relies on. Yet it is tangible as anything else around us. It’s about soil cultivated by the farmer and the harvest that the land yields, it’s about village kids who live in harmony with the nature, it’s about strong families who pass their knowledge of land cultivation from generation to generation together with their love for the birthplace. Fatherland is the air that we breathe; it’s the eyes of the young shepherd, clean as the spring water he drinks. Fatherland is the cumulative belief that each of us, nowadays Armenians, should hold: we are the means to pass this holy land inherited from our ancestors to our children. For preserving our Fatherland, we have to work a lot, day and night, sparing no effort. We have to build – and with each of the houses that we build, we rebuild our belief. No one else will do this for us,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian
In the frames of this project 6 houses were renovated, 2 half-built houses completed and one house purchased in Armavir region.
‘’The least each of us can do for these people is to create basic housing conditions, safe roof and solid walls. For an Armenian the home is more than a place to live in and we try to do the possible to make more families live without the concern of living in comfortless conditions,’’ said Ashot Yeghiazaryan, Fuller Center for Housing Armenia president.
VivaCell-MTS has invested 55 million AMD for the housing project in the borderland villages of Armenia and Fuller Center for Housing Armenia has undertaken the implementation of the project.