Վրաստանի առողջապահության նախարարը կարգադրել է բոլոր կամավորներին դուրս բերել ողբերգության էպիկենտրոնից
19-06-2015 17:05:20 | Վրաստան | Ի՞նչ է գրում մամուլը
Հունիսի 18-ի` Թբիլիսիի քաղաքապետարանի հայտարարության համաձայն` «կամավորներին արգելված կլինի աշխատել տեղի ունեցած տարերային աղետի էպիկենտրոնում»: «Կամավորներին կթուլատրվի աշխատել այլ թաղամասերում, արվարձաններում, բնակելի շենքերի բակերում: Երկրի Առողջապահության նախարարը խիստ հրաման է արձակել բոլոր կամավորներին դուրս բերել ողբերգության էպիկենտրոնից: Տվյալ տարածքում գտնվելը վտանգավոր է: Ավելին, Առողջապահության նախարարը բոլոր նրանց, ովքեր մի քանի օր շարունակ աշխատել են որպես կամավոր աղետային գոտում, կոչ է անում անցնել անվճար պատվաստում», -ասված է Թբիլիսիի Քաղաքապետարանի հայտարարությունում:
«Տարերային աղետի գոտում աշխատելը գնալով ավելի ու ավելի վտանգավոր է դառնում: Սպառնալիքը ինչպես հնարավոր համաճարակի տարածման, այնպես էլ վայրի կենդանիների կողմից հարձակման մեջ է, որոնք մինչ այժմ բռնված չեն: Տարածքում, հնարավոր է, գտնվում են բազմաթիվ դիակներ, որոնք 6 օր շարունակ արևի և այլ բնական գործոնների ազդեցության տակ են: Համաճարակի տարածման իրական սպառնալիք է առկա: Այդ իսկ պատճառով որոշում է ընդունվել այն մասին, որ տարերային աղետի գոտին կամավորների համար փակ կլինի»:
Ճգնաժամային Կառավարման Պետական Կենտրոնը հունիսի 18-ին արտահերթ մամլո ասուլիս է անցկացրել: «Տարերքի ընթացքում մահացել է 19 մարդ: 3 մարդ համարվում է անհետ կորած: Ինչ վերաբերում է վայրի կենդանիներին քաղաքի փողոցներում, ապա Թբիլիսիի քաղաքապետարանից և Վրաստանի ՆԳՆ-ից ստացած տեղեկության համաձայն` տվյալ պահին հայտնաբերված չէ փախած կենդանիներից որևէ մեկը: Մինչդեռ քաղաքում արտակարգ դրություն հայտարարելու առիթ չկա: Տարերային աղետի էպիկենտրոնում որոշակի սահմանափակումներ են արվում: Կամավորների համար տվյալ տարածքի մուտքը կարգելվի: Բոլոր աշխատանքները կիրականացվեն հատուկ համազգեստով մասնագետների կողմից: Այդպիսին է երկրի Առողջապահության նախարարության երաշխավորանքը», -ասված է Ճգնաժամային Կառավարման Պետական Կենտրոնի հատուկ հայտարարությունում:
«Տվյալ պահին համաճարակի առաջանալու սպառնալիքներ չկան: Մինչդեռ, եթե մենք չցուցաբերենք զգոնություն, ապա այս ամենը կարող է շատ վատ ավարտ ունենալ: Եթե տարերային աղետի գոտում պահպանվեն անվտանգության նորմերը, ապա ոչ մի համաճարակ էլ չի լինի», -հունիսի 18-ին հայտարարել է Վրաստանի Առողջապահության նախարարը:
«Վրացիներն ապրեցին դժվար օրեր: Ես շնորհակալ եմ կամավորներին: Այն, ինչ նրանք արեցին, ցույց տվեց, որ Վրաստանն ունի ապագա: Ես տեսա, թե ինչպես կարող է համախմբվել ազգը, և թե ինչքան կարևոր է միաբանությունն ու աջակցությունը նման օրերին: Մենք տեսանք հասարակության և կառավարության ինքնազոհաբերումը: Այն աշխատում էր շատ կազմակերպված», -հունիսի 18-ին հայտարարել է Վրաստանի նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին:
«Չկա չարիք առանց բարիք: Կենդնաբանական այգին այն պայմաններում, որ գույություն ուներ, ինձ միշտ էլ դուր չի եկել: Դեռևս 2006-2007 թվականներին ես նոր կենդանաբանական այգու նախագիծ էի կազմել… Որոշակի գումար էի ծախսել: Ես խոստանում եմ, որ կօգնեմ կենդանիներին արժանավայել կյանք ապահովել: Եթե մենք կենդանիներին զրկում ենք ազատությունից, ապա պարտավոր ենք ապահովել նրանց համապատասխան պայմաններով: Այն պայմանները, որոնք կային Թբիլիսիի կենդանաբանական այգում, չէին կարող նորմալ համարվել», -հունիսի 18-ին հայտարարել է Բիձինա Իվանիշվիլին:
Փոքր-ինչ կայունությունից և ամրացումից հետո Վրաստանի ազգային արժույթը նորից սկսել է անկումը դոլարի և եվրոյի հանդեպ: Վրաստանի Ազգային Բանկի հայտարարության համաձայն` հունիսի 19-ին 1 դոլարը կարժենա 2.2422 լարի, իսկ 1 եվրոն` 2.5256 լարի:
Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը հայտարարություն է արել Ֆրանսիայում Վրաստանի կողմից ստորագրված հակաօդային պաշտպանական համակարգեր գնելու մասին պայմանագրի հարցով: «Ես չեմ պատրաստվու հրապարակավ հայտարարել ստորագրված պայմանագրի մանրամասները: Նաև ես չեմ պատրաստվում խոսել այն մասին, ինչ խոսվել էր առաջ: Ես համոզված եմ, որ երկրի Պաշտպանության նախարարը իրավունք չունի հրապարակայնորեն խոսել մանրամասների, ստորագրված պայմանագրի շրջանակներում ծրագրված միջոցառումերի մասին: Վրաստանն ունի լեգիտիմ Կառավարություն: Կարևոր է, որ բոլորը հասկանան, որ չի կարելի և անթուլատրելի է, որ բարձրաձայն խոսվի այն փաստաթղթերի մասին, որոնք վերաբերում են երկրի հակաօդային պաշտպանության համակարգերին: Դա շատ վտանգավոր է», -հունիսի 18-ին հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելին:
Հունիսի 12-21-ը Վրաստանում կկայանա «Առևտրի և Զարգացման Սևծովյան բանկի» Կառավարության խորհրդի նիստը: Միջոցառման ընթացքում ևեթ կկայանա բիզնես-ֆորում, որին կմասնակցեն 12 երկրների կենտրոնական բանկերի և Կառավարության ներկայացուցիչներ: Սպասվելիք բիզնես-ֆորումի հիմնական թեման կլինի սևծովյան տարածաշրջանում արդյունաբերության զարգացումը և ունեցվածքի հասանելիությունը:
Հունիսի 18-ին նորածինների առևտրով զբաղվելու մեղադրանքով ձերբակալվել են Ռուսթավի քաղաքի ծննդատան աշխատակիցները: Ձերբակալվածների մեջ է նաև բժշկական հաստատության տնօրենը: Վրաստանի ՆԳՆ հայտարարության համաձայն` ընդհանուր առմամբ ձերբակալված է 3 մարդ, իսկ 6 մարդ նաև անցնում է քրեական գործի ցուցակներով: «Ձերբակալված քաղաքացիները, օգտագործելով իրենց ծառայողական լիազորությունները, ինչպես նաև իրենց սեփական հարստացման նպատակով խորհրդակցության համար հիվանդանոց այցելած հղի կանանց առաջարկել են հրաժարվել իրենց նորածին երեխաներից` փոխարենը առաջարկելով գումարային միջոցներ: Քրեական գործի նյութի համաձայն` հանցագործ խումբն արդեն հասցրել է իրականացնել նորածին երեխաների առևտրի երկու դեպք: Առաջին նորածնի համար ստացել են 3000 լարի, իսկ երկրորդի համար` 5000», -ասված է Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարության հայտարարությունում:

Согласно заявлению мэрии Тбилиси от 18 июня, «добровольцам будет запрещено находится и работать в эпицентре произошедшего стихийного бедствия». «Добровольцам будет разрешено работать на других участках –в пригородах, во дворах жилых домов. Министерство Здравоохранения страны дало жесткое указание вывести всех добровольцев с эпицентра трагедии. Находится на данной территории небезопасно. Более того, министерство Здравоохранения призывает всех тех, кто на протяжении нескольких дней работал добровольцем в зоне стихийного бедствия, пройти бесплатное вакцинирование», -сказано в заявлении мэрии Тбилиси.
«Работать в зоне стихийного бедствия становиться все более и более небезопасным. Риски касаются как возможности распространения эпидемии, так и опасности нападения со стороны хищных животных, которых до сих пор еще не поймали. На территории, скорее всего, находятся множество трупов, которые 6 дней испытывают на себе влияние солнца и других природных факторов. Есть реальный риск распространения эпидемии. По этому, принято решение о том, что зона стихийного бедствия будет закрыта для добровольцев».
Государственный Центр Управления Кризисами провел 18 июня экстренную пресс конференцию. «В результате стихии погибло 19 человек. 3 человека числятся пропавшими без вести. Что касается хищных животных на улицах города, то согласно информации, полученной от мэрии Тбилиси и МВД Грузии, на данный момент не поймано ни одно из сбежавших животных. Однако, поводов для объявления чрезвычайного положения в городе –нет. В эпицентре стихийного бедствия вводятся определенные ограничения. Добровольцам будет запрещен вход на данную территорию. Все работы будут осуществляться специалистами, в специальной одежде. Такова рекомендация министерства здравоохранения страны», -сказано в специальном заявлении Государственного Центра по Управлению Кризисами.
«Рисков возникновения эпидемии, на данный момент, не существует. Однако, если мы не будем проявлять бдительности, то все это может очень плохо закончиться. Если в зоне стихийного бедствия будут соблюдаться нормы безопасности, то никакой эпидемии не будет», -18 июня заявил министр Здравоохранения Грузии.
«У Грузии были сложные дни. Я благодарю добровольцев. То что они сделали, показало, что у Грузии есть будущее. Я увидел, как может консолидироваться нация и как важно единство и поддержка в такие дни. Мы увидели самопожертвование общества и правительства. Оно работало очень организовано», -18 июня заявил бывший премьер министр Грузии Бидзина Иванишвили.
«Нет худа без добра! Зоопарк, в тех условиях, в которых он существовал –мне никогда не навился. Еще в 2006-2007 годах я составил проект нового зоопарка… Потратил определенную сумму денег. Я обещаю, что помогу обеспечить животным достойную жизнь. Если мы содержим животных в неволе, то должны обеспечить им хотя бы соответствующие условия. Те условия, которые были в тбилисском зоопарке, не могут считаться нормальными», -18 июня заявил Бидзина Иванишвили.
После недолгой стабильности и укрепления национальная валюта Грузии возобновила падение по отношению к доллару и евро. Согласно заявлению Национального Банка Грузии, 19 июня 1 доллар будет стоить 2,2422 лари, а 1 евро -2,5256 лари.
Министр Обороны Грузии сделала заявление по поводу подписанного в Франции договора о покупке Грузией французских систем противовоздушной обороны. «Я не собираюсь предавать огласке детали подписанного договора. Так же я не собираюсь говорить о том, что говорилось ранее. Я уверена, что министр Обороны страны, не имеет права публично говорить о деталях, о запланированных мероприятиях в рамках подписанного договора. У Грузии есть легитимное правительство. Важно всем понять, что нельзя и недопустимо громогласно говорить о документах, касающихся систем противовоздушной обороны страны. Это очень опасно!», -18 июня заявила министр Обороны Грузии Тинатин Хидашели.
12-21 июня в Грузии состоится Заседание Совета Правления «Черноморского банка Торговли и Развития». В ходе мероприятия так же состоится бизнес-форум, в работе которого примут участие представители Правительств и центральных банков 12 стран. Основная тема ожидаемого бизнес-форума –развитие промышленности и доступность капитала в черноморском регионе.
18 июня по обвинению в торговле младенцами были задержаны сотрудники Роддома города Рустави. Среди задержанных так же и директор медицинского учреждения. Согласно заявлению МВД Грузии, в общей сложности задержаны 3 человека, а 6 человек так же проходят по материалам уголовного дела. «Задержанные граждане, используя свои служебные полномочия, а так же с целью личного обогащения предлагали беременным женщинам, приходящим в больницу на консультации, отказаться от своих новорожденных детей, взамен получения денежных средств. Согласно материалам Уголовного дела преступная группа уже успела совершить два факта торговли новорожденными детьми. За первого новорожденного получили 3000 лари, а за второго -5 000 долларов», -сказано в заявлении Министерства Внутренних Дел Грузии.