ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և «BirthLink»-ը նոր թափ են հաղորդում Հայաստանում նեոնատալ բժշկագիտության զարգացմանը
Նորածնային բժշկագիտությանն առնչվող՝ համաշխարհային վերջին հետազոտությունները փաստում են, որ շատ թեթև քաշով ծնված խորը անհասների փրկության հարցում հավասարապես կարևոր է ժամանակակից սարքավորումների և վերապատրաստված մասնագետների առկայությունը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «BithLink»-ի համագործակցությամբ, 2008 թվականից մեկնարկած ծրագրի հաջողության ամենավառ ցուցիչը փրկված և մեծացող երեխաներն են:
Շուրջ 4 տարի առաջ Պեմզաշենում հյուրընկալված մայրաքաղաքաբնակ ընտանիքի համար անսպասելի էր Սերոբի ծնունդը: Հաղթահարված դժվարություններից այսօր միայն հիշողություն է մնացել: Ընտանիքում երկրորդ փոքրիկի ծնունդին են սպասում: Առաջընթաց կա նաև հայ մասնագետների համար ժամանակին անհաղթահարելի խնդիրների նշաձողում:
Հայաստանում նորածնային խնամքի ծրագրի մեկնարկը տրվել է «Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնում»՝ տարածվելով հանրապետությունով մեկ: Համագործակցող կողմերի առջև նոր մարտահրավեր է. նեոնատալ բժշկագիտության առավել զարգացող տեմպեր արձանագրել Հայաստանում: Նորածինների բուժման և խնամքի որակը զարգացնելու նպատակով՝ այդ գործընթացում առավել մեծ թափ հաղորդել մայրերի ներգրավմանն ու մասնագետների վերապատրաստմանը:

VivaCell-MTS and “BirthLink” NGO bring the neonatal healthcare in Armenia to a new level
Recent international studies on neonatal healthcare bear evidence that the availability of state-of-the-art equipment and access to professional treatment are essential in saving the lives of premature, low birth-weight infants. The number of children saved is the best testament to the success of the project launched in 2008 owing to the cooperation between VivaCell-MTS and “BirthLink” NGO.
Serob’s birth was unexpected for the family that had moved to Pemzashen from Yerevan over four years ago. The difficulties the family had to cope with are left in the past. Now the family is waiting for the birth of their second child. As compared to the past, there is noticeable progress also in terms of complicated cases local healthcare specialists are able to deal with.
The program on improving the neonatal care in Armenia launched at the Scientific Research Center on Healthcare of Mother and Child and spread on to the rest of the country. The cooperating sides have set a new challenge: bring the neonatal healthcare in Armenia to a higher level. To meet this objective, special attention should be given to engaging mothers in the healthcare process and organizing regular trainings for neonatal specialists.