Հարութ Սասունյան. Սպիտակ տունը պետք է պատասխանի Արցախի վերաբերյալ տասը հիմնական հարցերի
Երկար տարիներ ի վեր ամերիկահայ համայնքը դժգոհ է Արցախի վերաբերյալ Միացյալ Նահանգների քաղաքականությունից:
Ամեն անգամ, երբ Ադրբեջանը կրակ է բացել Հայաստանի և Արցախի վրա, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը և նրա նախորդները, թաքնվելով չեզոքության քողի տակ, մեղքը բարդել են հակամարտության երկու կողմերի վրա: Նման անարդար մոտեցումը խրախուսել է Ալիևին ավելի սաստկացնելու իր հարձակումները:
Նման արյունալի հարձակումները վերացնելու կամ գոնե նվազագույնի հասցնելու համար, Կոնգրեսի 85 անդամներ վերջերս համատեղ նամակ ստորագրեցին, կոչ անելով Օբամայի վարչակազմին իրականացնել հետևյալ երեք քայլերը երկու երկրների միջև սահմանի վերաբերյալ. նախ՝ դուրս բերել դիպուկահարներին, երկրորդ՝ ավելացնել միջազգային մոնիտորների թիվը, և երրորդ՝ տեղադրել կրակոցների ուղղությունը ճշտող սարքավորումներ:  Զարմանալի չէ, որ Ադրբեջանը մերժել է բոլոր երեք առաջարկները, իսկ Հայաստանը, Արցախը և Մինսկի խմբի միջնորդները (Ֆրանսիա, Ռուսաստան և Միացյալ Նահանգներ) ընդունել են դրանք:
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսն անցյալ շաբաթ դռնփակ ճեպազրույց ունեցավ դեսպան Ուորլիքի հետ, իր և կոնգրեսական Էլիոթ Էնգելի կողմից նախաձեռնած առաջարկների իրականացման կապակցությամբ: Մինչև այդ դռնփակ հանդիպման կայացումը, Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը տարածել էր տասը հարցեր դեսպան Ուորլիքի համար: Քանի որ հայտնի չէ՝ այդ հարցերը բարձրացվել են կոնգրեսական ճեպազրույցի ընթացքում, թե ոչ, ապա պետք է խնդրել Օբամայի վարչակազմին հրապարակավ արձագանքել այդ տասը հարցերին, որպեսզի բոլորը տեղյակ լինեն Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ նրա դիրքորոշմանը:
Պաշտոնական պատասխանի ստացումն ապահովելու համար ես առաջարկում եմ այս հարցերը տեղադրել Սպիտակ տան կայքէջի «Առաջարկություններ» բաժնում: Կայքում նշված է, որ Օբամայի վարչակազմը 60 օրվա ընթացքում հանդես կգա պաշտոնական պատասխանով ցանկացած առաջարկության վերաբերյալ, որը տեղադրվելուց հետո 30 օրվա ընթացքում կհավաքի 100 հազարից ավելի ստորագրություն,: Ադրբեջանցիներն արդեն օգտվել են այս բացառիկ հնարավորությունից՝ Սպիտակ տան կայքում տեղադրելով երկու հակահայկական առաջարկության, որոնք համապատասխանաբար հավաքել են 105686 և 126828 ստորագրություն: Ինչպես և սպասվում էր, Սպիտակ տունը հանդես է եկել հայտարարությամբ ի պատասխան ադրբեջանական երկու առաջարկությունների:
Ստորև ներկայացված են Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի տասը հարցերը, որոնք որպես առաջարկություն պետք է տեղադրել Սպիտակ տան կայքէջում.
1) Ի՞նչ հատուկ քայլեր է ձեռնարկել (եթե այդպիսիք կան) Միացյալ Նահանգների կառավարությունը, ապահովելու համար Ռոյս-Էնգելի խաղաղության հաստատմանն ուղղված առաջարկները, մասնավորապես դիպուկահարների չտեղակայման, դիտորդների ավելացման և շփման գծի երկայնքով կրակոցների ուղղությունը ճշտող համակարգերի տեղադրման վերաբերյալ համաձայնության գալու առնչությամբ:
2) ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը շատ համարձակ և բացահայտ էր, թե իր կարծիքով, հայկական կողմը ինչ զիջումների պետք է գնա: Արդյոք ԱՄՆ կառավարությունը պատրա՞ստ է այս հանրային դիվանագիտությանը համապատասխան նույնքան բացահայտ և հստակ պահանջներ ներկայացնել Ադրբեջանին:
3) Որո՞նք են այն հատուկ փաստերը, իրավական փաստարկները և քաղաքական նկատառումները, որոնք հանգեցրել են մեր կառավարության կողմից Կոսովոյի, սակայն ոչ Լեռնային Ղարաբաղի, պաշտոնական ճանաչմանը:
4) Արդյոք Ադրբեջանի կառավարության ներքին հալածանքների և կոռուպցիայի մասին տվյալները որևէ կերպ ազդո՞ւմ են, թե ինչպես է մեր կառավարությունը նայում Ադրբեջանի ձգտմանը՝ տարածելու իր իշխանությունը Լեռնային Ղարաբաղի վրա:
5) Ինչո՞ւ Ադրբեջանի կողմից Ջուղայի միջնադարյան հայկական գերեզմանատան լիովին փաստագրված (և տեսանկարահանված) ոչնչացումը այդպես էլ երբեք չնշվեց Պետդեպարտամենտի Մարդու իրավունքների կամ կրոնական ազատության մասին զեկույցներում:
6) Ո՞րն է ԱՄՆ կառավարության ներկայիս պահանջը (եթե այդպիսին կա) ազատ արձակված և մինչ օրս չզղջացող կացնահարող մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին կրկին բանտարկելու վերաբերյալ:
7) Ո՞րն է ԱՄՆ քաղաքականությունը Ադրբեջանի կառավարության կողմից ԱՄՆ-ի հայկական ծագում ունեցող քաղաքացիների ճանապարհորդական սահմանափակումների վերաբերյալ:
8) Ինչպիսի՞ն է ԱՄՆ քաղաքականությունը ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների, հատկապես Թուրքիայի նկատմամբ, որը արդի հարձակողական զենքեր է վաճառում կամ փոխանցում Ադրբեջանին:
9) Ի՞նչ հատուկ սահմանափակումներ գոյություն ունեն ճանապարհորդության և կապի առնչությամբ Միացյալ Նահանգների քաղաքացիների և պաշտոնատար անձանց և Լեռնային Ղարաբաղի միջև: Ի՞նչ հիմնավորումներ կան այս ազատությունների որևէ սահմանափակման համար: Որո՞նք են նման սահմանափակումների (եթե այդպիսիք կան) թվացյալ օգուտները:
10) Ձեր կարծիքով, ի՞նչ օգուտներ են հետապնդվում (եթե այդպիսիք կան) ԱՄՆ պաշտոնական հանրահայտ զսպվածությամբ՝ Ադրբեջանի բացահայտ հակահայկական սադրանքները, սպառնալիքները և միջսահմանային հարձակումները վիճարկելիս:
Կարծում եմ, որ լայն հնչեղություն ստացած առաջարկությունը կարող է 100 հազարից շատ ավելի ստորագրություն հավաքել Սպիտակ տան կայքում տեղադրման օրվանից 30 օրվա ընթացքում, հատկապես, եթե նշանավոր անձանց բազմաթիվ հետևորդները նեցուկ կանգնեն այս առաջարկությանը:

Harut Sassounian. The White House Should Answer 10 Key Questions on Artsakh
For many years, the Armenian-American community has been dissatisfied with United States policy on Artsakh (Nagorno Karabagh).
Under the guise of neutrality, OSCE Minsk Group Co-Chair James Warlick and his predecessors have put the blame on both sides of the conflict each time that Azerbaijan has opened fire on Armenia and Artsakh. Such an unfair approach has encouraged Pres. Aliyev to escalate his attacks.
To eliminate or at least minimize such bloody aggression, 85 members of Congress recently signed a joint letter urging the Obama Administration to implement the following three steps regarding the border between the two countries: 1) withdraw the snipers; 2) increase the number of international monitors; and 3) deploy gunfire locators. Not surprisingly, Azerbaijan has rejected all three proposals, while Armenia, Artsakh, and the Minsk Group of mediators (France, Russia, and United States) have accepted them.
Last week, House Foreign Affairs Committee Chairman Ed Royce held a classified briefing with Amb. Warlick concerning the implementation of the proposals which he and Cong. Eliot Engel had initiated. Before the closed-door meeting, the Armenian National Committee of America (ANCA) had circulated a set of 10 suggested questions for Amb. Warlick. While it is not known if these questions were raised during the congressional briefing, the Obama Administration should be asked to respond publicly to the 10 questions so that everyone becomes aware of its position on the Artsakh conflict.
To ensure that an official answer is received, I suggest the posting of these questions on the White House website, under the “Petitions” section. The website states that the Obama Administration will issue a formal response in 60 days to any petition that gathers over 100,000 signatures within 30 days of its posting. Azeris have already taken advantage of this unique opportunity by posting on the White House website two anti-Armenian petitions which gathered 105,686 and 126,828 signatures respectively. As expected, the White House did issue a statement in response to the two Azeri petitions.
Below are the 10 ANCA questions which should be posted as a petition on the White House website:
1) What specific steps, if any, has the U.S. government taken to ensure the implementation of the Royce-Engel peace proposals, specifically with regard to an agreement on the non-deployment of snipers, the addition of observers, and the deployment of gunfire locator systems along the line of contact?
2) The State Department has been both very vocal and highly specific about what it believes the Armenian side must concede. Is the U.S. government willing to match this public diplomacy with equally high-profile and similarly concrete demands upon Azerbaijan?
3) What are the specific facts, legal arguments, and policy considerations that led our government to officially recognize Kosovo but not Nagorno Karabakh?
4) Does the Azerbaijani government’s record of domestic repression and corruption in any way impact how our government views Azerbaijan’s claim to extend its governance over Nagorno Karabakh?
5) Why has Azerbaijan’s well documented (and video-taped) destruction of the medieval Armenian Cemetery in Djulfa never been mentioned in either the State Department’s Human Rights or Religious Freedom reports?
6) What is the U.S. government’s current request, if any, regarding the re-incarceration of admitted and still unrepentant axe-murderer Ramil Safarov?
7) What is the U.S. policy concerning the Azerbaijani government’s travel restrictions related to U.S. citizens of Armenian heritage?
8) What is the U.S. policy regarding NATO member states, notably Turkey, making sales or transfers of advanced, offensive weaponry to Azerbaijan?
9) What specific restrictions exist regarding travel and communication between the citizens and officials of the United States and Nagorno Karabakh? What are the justifications for any such restrictions of these freedoms? What, if any, are the perceived benefits of such restrictions?
10) What interests do you believe have been served, if any, by official U.S. public restraint in challenging Azerbaijan’s high-profile anti-Armenian incitements, threats, and cross-border aggression?
I believe that a well-publicized petition can gather much more than 100,000 signatures within 30 days of its posting on the White House website, particularly if prominent individuals with a large number of followers endorse the petition.