Խաչատրյանի անվան մրցույթի բացման երեկոն ղեկավարեցին տարբեր սերունդների հայ դիրիժորներ (Տեսանյութ)
Հունիսի 6-ի երեկոյան Արամ Խաչատրյան համերգասրահում մեկնարկել է Արամ Խաչատրյանի անվան դիրիժորների 12-րդ միջազգային մրցույթը։ Բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էր ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանը, ում բարձր հովանու ներքո էլ անցկացվում է երաժշտական այս իրադարձությունը։
Երեկոն վարում էին Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն, Արամ Խաչատրյանի անվան եռյակի դաշնակահարուհի Արմինե Գրիգորյանը և Խաչատրյանի անվան եռյակի ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը։ Համերգի ընթացքում հնչել են բացառապես մեծն Խաչատրյանի ստեղծագործությունները։ Իսկ համերգի ընթացքում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը ղեկավարում էին տարբեր սերունդների հայ դիրիժորները՝ Հովհաննես Չեքիջյան, Յուրի Դավթյան, Կոստանտին Օրբելյան, Վահագն Պապյան, Սերգեյ Սմբատյան։ Խաչատրյանի գործերից մեկը նվագախումբը կատարեց մրցույթի ժյուրիի անդամ, հույն դիրիժոր Միխալիս Էկոնոմուի ղեկավարությամբ։
Աշխարհի 10 երկրների 12 երիտասարդ դիրիժորներ առաջիկա օրերին՝ հունիսի 7-ին, 8-ին և 9-ին, ժամը 19.00, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կմասնակցեն մրցույթի առաջին փուլին՝ ղեկավարելով Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը և հանդես գալով ժյուրիի ու հանդիսատեսի առջև։
Խաչատրյանի անվան մրցույթի ամբողջ ընթացքը ուղիղ հեռարձակվում է մրցույթի կայքէջով http://akhic.am/։
Նշենք, որ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը 2013 թվականից Միջազգային մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի անդամ է։ Մրցույթը կազմակերպել են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան։

Церемония открытия Международного конкурса им. Хачатуряна прошла под руководством армянских дирижеров разных поколений
• 07-06-2016 14:16:36   | Армения  |  Культура
12-ый Международный конкурс им. Арама Хачатуряна торжественно открылся 6-го июня в Концертном зале Арама Хачатуряна. Супруга Президента Республики Армения Рита Саргсян, под патронатом которой проходит конкурс, посетила церемонию открытия.
Ведущими концертного вечера были директор Дома-музея им. Арама Хачатуряна, пианистка Трио им. Хачатуряна Армине Григорян и скрипач Трио им. Хачатуряна Карэн Шахгалдян. Плейлист концерта сформировался исключительно из произведений великого Хачатуряна. Государственный молодежный оркестр Армении играл под руководством армянских дирижеров разных поколений, в числе которых Оганес Чекиджян, Юрий Давтян, Константин Орбелян, Ваагн Папян, Сергей Смбатян. Еще один шедевр маэстро Хачатуряна прозвучал под дирижерством члена жюри конкурса, греческого дирижера Михалиса Эконому.
В ближайшие дни, а именно 7-го, 8-го и 9-го июня, 12 молодых дирижеров из 10 стран будут участвовать и дирижировать Государственным молодежным оркестром Армении перед членами жюри и зрителями в 1-ом туре конкурса, проходившем в Концертном зале Арама Хачатуряна.
Весь процесс конкурса транслируется на официальном сайте конкурса: http://akhic.am/.
Следует отметить, что с 2013 года Международный конкурс имени Арама Хачатуряна является членом Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов. Конкурс проходит при поддержке Министерства культуры РА, Культурного фонда “Арам Хачатурян-конкурс” и Ереванской государственной консерватории им. Комитаса.
Генеральным партнером конкурса является Межгосударственный фонд гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ (МФГС).