Խաչատրյանի անվան մրցույթի բացման երեկոն ղեկավարեցին տարբեր սերունդների հայ դիրիժորներ (Տեսանյութ)
Հունիսի 6-ի երեկոյան Արամ Խաչատրյան համերգասրահում մեկնարկել է Արամ Խաչատրյանի անվան դիրիժորների 12-րդ միջազգային մրցույթը։ Բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էր ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանը, ում բարձր հովանու ներքո էլ անցկացվում է երաժշտական այս իրադարձությունը։
Երեկոն վարում էին Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն, Արամ Խաչատրյանի անվան եռյակի դաշնակահարուհի Արմինե Գրիգորյանը և Խաչատրյանի անվան եռյակի ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը։ Համերգի ընթացքում հնչել են բացառապես մեծն Խաչատրյանի ստեղծագործությունները։ Իսկ համերգի ընթացքում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը ղեկավարում էին տարբեր սերունդների հայ դիրիժորները՝ Հովհաննես Չեքիջյան, Յուրի Դավթյան, Կոստանտին Օրբելյան, Վահագն Պապյան, Սերգեյ Սմբատյան։ Խաչատրյանի գործերից մեկը նվագախումբը կատարեց մրցույթի ժյուրիի անդամ, հույն դիրիժոր Միխալիս Էկոնոմուի ղեկավարությամբ։
Աշխարհի 10 երկրների 12 երիտասարդ դիրիժորներ առաջիկա օրերին՝ հունիսի 7-ին, 8-ին և 9-ին, ժամը 19.00, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կմասնակցեն մրցույթի առաջին փուլին՝ ղեկավարելով Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը և հանդես գալով ժյուրիի ու հանդիսատեսի առջև։
Խաչատրյանի անվան մրցույթի ամբողջ ընթացքը ուղիղ հեռարձակվում է մրցույթի կայքէջով http://akhic.am/։
Նշենք, որ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը 2013 թվականից Միջազգային մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի անդամ է։ Մրցույթը կազմակերպել են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան։

The opening ceremony of the Aram Khachaturian Competition was headed by the Armenian conductors of various generations
• 07-06-2016 14:16:36   | Armenia  |  Culture
The 12th Aram Khachaturian International Competition was launched on June 6 in the Aram Khachaturian Concert Hall. The spouse of the President of RA Rita Sargsyan who patronizes the competition has attended the ceremony.
The concert evening was moderated by the director of the Khachaturian Museum, pianist of the Khachaturian Trio Armine Grigoryan and the violinist of the Khachaturian Trio Karen Shahgaldyan. The playlist of the concert was formulated exclusively by the pieces of great Khachaturian. The State Youth Orchestra of Armenia was headed by the Armenian conductors of various generations: Hovhannes Chekijyan, Yuri Davtyan, Constantine Orbelian, Vag Papian, Sergey Smbatyan. Another masterpiece of maestro Khachaturian was conducted by the jury member of the competition, Greek conductor Michalis Ecoonomou.
In the next few days, particularly on June 7, 8 and 9 at 6:00 p.m., the 12 young conductors from 10 countries  will take part in the 1st round launched in the Aram Khachaturian Concert Hall and will conduct the State Youth Orchestra of Armenia in front of the jury and the audience.
The whole process of the Aram Khachaturian Competition is broadcasted on the official website of the competition that is the http://akhic.am/.
Worth mentioning that in 2013 the Aram Khachaturian International Competition became a member of the World Federation of International Music Competitions. The competition has been organized by the Ministry of Culture of RA, “Aram Khachaturian-Competition” Cultural Foundation and Yerevan Komitas State Conservatory. The General Partner of the competition is the Intergovernmental Foundation for Educational, Scientific and Cultural Cooperation (IFESCCO).