Բացվել է «ՀԿԵ» ՓԲԸ ամառային ուղևորափոխադրումների սեզոնը
Հունիսի 15-ին բացվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի ամառային ուղևորափոխադրումների սեզոնը, և Երևան-Բաթումի-Երևան ուղղությամբ մեկնել է այս տարվա առաջին «Արմենիա» ֆիրմային գնացքը:
Այս տարվա առաջին գնացքով Վրաստանի առողջարաններ են մեկնել 65 ուղևոր: Հունիսի 15-ի դրությամբ ընդհանուր առմամբ վաճառվել է «Արմենիա» ֆիրմային գնացքի մոտ 790 տոմս:
Գնացքն աշխատելու է ամեն օր՝ մինչև հոկտեմբերի 1-ը՝ Երևանից մեկնելով ժամը 15:30-ին:
Տոմսերը վաճառվում են Երևանի, Վանաձորի, Գյումրիի և Արմավիրի կայարանների տոմսարկղերում, ինչպես նաև «ՀԿԵ»-ի կայքում՝ www.ukzhd.am:
Երևանից Բաթումի ուղևորության տևողությունը կազմում է 15 ժամ 40 րոպե, իսկ հետադարձ ճանապարհը՝ 15 ժամ 50 րոպե:
Անցած տարվա հետ համեմատ տոմսերն էժանացել են մոտ 20%-ով. այժմ գները տատանվում են 9 850 դրամից մինչև 25 760 դրամի սահմաններում՝ կախված վագոնի կարգից:
Ինչպես նշում է «ՀԿԵ» ՓԲԸ Ուղևորափոխադրումների տնօրինության պետ Գագիկ Մովսեսյանը, ֆիրմային գնացքի վագոնները հագեցած են օդափոխիչներով, համապատասխանում են տեխնիկական, սանիտարահիգիենիկ և անվտանգության նորմերին: Անվտանգությունն ապահովում են Ոստիկանության աշխատակիցները:
Բարձր հարմարավետությամբ կուպեներում և ննջավագոններում ուղևորներին անվճար տրամադրվում է Wi-Fi կապ:
Գագիկ Մովսեսյանը նշում է, որ մայիսին ԱՊՀ երկրների Երկաթուղային տրանսպորտի հարցերով խորհրդի տնօրինությունը հաստատել էր Երևան-Բաթումի-Երևան միջազգային գնացքի «ֆիրմային» կարգավիճակը և «Արմենիա» անվանումը:
2015  թվականին “Արմենիա”  ֆիրմային գնացքի ուղևորների թիվը կազմել էր 34 հազար՝ 2008 թվականի հետ համեմատ աճելով 395%-ով: 2008 թվականին փոխադրվել էր 8,6 հազար ուղևոր:

Открыт летний сезон пассажирских перевозок ЗАО «ЮКЖД»
15 июня на Южно-Кавказской железной дороге открылся летний сезон пассажирских перевозок, и по маршруту Ереван-Батуми-Ереван в путь отправился первый в этом году фирменный поезд «Армения».
На первом в этом сезоне поезде на черноморские курорты Грузии отбыли 65 пассажиров. Всего же на сегодняшний день в грузинском направлении реализовано около 790 билетов.
Фирменный поезд «Армения» будет курсировать ежедневно до 1 октября, отправляясь из Еревана в 15:30.
Билеты можно приобрести на вокзалах Еревана, Ванадзора, Гюмри и Армавира, а также онлайн на сайте компании www.ukzhd.am.
Время следования фирменного поезда «Армения» из Еревана в Батуми составляет 15 часов 40 минут, а обратная дорога займет 15 часов 50 минут.
По сравнению с прошлым годом цены на билеты фирменного поезда снижены до 20% и колеблются в границах от 9 850 драмов до 25 760 драмов в зависимости от типа вагона.
Как отмечает начальник Дирекции пассажирских перевозок ЗАО «ЮКЖД» Гагик Мовсесян, вагоны фирменного поезда оборудованы кондиционерами, полностью соответствуют техническим, санитарно-гигиеническим нормам и требованиям безопасности. Поезд по всему маршруту сопровождают сотрудники Полиции, так что пассажиры могут чувствовать себя полностью защищенными.
В купе повышенной комфортности и СВ предоставляется бесплатная Wi-Fi связь на протяжении всего маршрута.
К тому же, как напоминает Гагик Мовсесян, в мае этого года Дирекция совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества подтвердила категорию «фирменный» международного поезда ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» сообщением Ереван-Батуми и название «Армения».
Согласно статданным ЮКЖД, по сравнению с 2008 годом в 2015 году число перевезенных поездом пассажиров возросло на 395%: с 8,6 тыс. до 34 тыс. человек.