Հարութ Սասունյան.Թուրքիայում պետական հեղաշրջումը դեռ շարունակվում է. խառը իրավիճակ է տիրում
Անցյալ ուրբաթ շատ հայեր ոգևորվել էին, լսելով, որ Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջում է տեղի ունեցել նախագահ Էրդողանին տապալելու համար:
Մի պահ նույնիսկ ես ընկա այդ էյֆորիայի մեջ, մինչ հիշելը, որ չնայած Էրդողանը ֆաշիստ ղեկավար է, սակայն թուրքական զինվորականությունը շատ ավելի վատն է...  Թուրքիայում անցած չորս ռազմական հեղաշրջումների ժամանակ՝ 1960, 1971, 1980 և 1997 թվականներին, գեներալների պայքարն իշխանության համար մշտապես ուղեկցվել է զանգվածային ձերբակալություններով, խոշտանգումներով և սպանություններով: Էրդողանը ամենևին էլ ժողովրդավարական ղեկավար չէ, սակայն նրա զինվորական հակառակորդները կարող են շատ ավելի վայրենի լինել... Սա է պատճառը, որ Թուրքիայի ընդդիմադիր կուսակցություններից ոչ մեկը, նույնիսկ ճնշված քրդերի կուսակցությունը, չաջակցեցին դավադիրներին՝ պատկերացնելով իրենց սարսափելի վիճակը ռազմական վարչակարգի լծի տակ...
Պետական հեղաշրջման փորձը շտապ ողջունելու փոխարեն, հայերը պետք է ուրախանային Թուրքիայի ղեկավարի գոյատևման համար... Պետք է հաշվի առնել, որ Էրդողանը իսլամիստ է, մինչդեռ բանակի բարձրաստիճան սպաները՝ ազգայնամոլներ: Էրդողանը, իհարկե, քրդերի, հայերի, թուրք իրավապաշտպանների, լրագրողների և քաղաքական հակառակորդների բարեկամը չէ, սակայն մյուս կողմից, ռազմական իշխանությունը կատարյալ մղձավանջ կլիներ բոլորի համար Թուրքիայի ներսում և նրա սահմաններից դուրս, մասնավորապես հարևան Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի համար: Կարիք չկա հետ գնալ մինչև 1915 թվականը հիշելու համար թուրքական բանակի կողմից 1.5 միլիոն անմեղ հայ տղամարդկանց, կանանց և երեխաների դեմ իրագործված ջարդերը... Իսկ վերջին տարիներին, 1974 թ. Կիպրոս ներխուժման ժամանակ,  թուրք զինվորականները  նողկալի պատերազմական հանցագործություններ իրականացրեցին ընդդեմ հազարավոր հույն խաղաղ բնակիչների...
Էրդողանի կողմից իշխանության ղեկին մնալը կարող է մեծագույն նվեր լինել բոլոր նրանց համար, որոնք ցանկանում են, որ Թուրքիան ծաղրի առարկա մնա ամբողջ աշխարհում: Նրա ծայրահեղական հայացքները սոցիալական, քաղաքական և կրոնական հարցերի վերաբերյալ հաճելի են միայն նրա արմատական կողմնակիցների համար, բայց վանում են առողջ դատողություն ունեցող մարդկանց:
Երբ Էրդողանի տապալման նախնական լուրը հերքվեց, նրանք, ովքեր տոնում էին նրա հնարավոր հեռացումը, սկսեցին անհիմ լուրեր տարածել, թե Թուրքիայի նախագահն անձամբ է բեմադրել այդ հեղաշրջումը իր հակառակորդներից ձերբազատվելու համար: Նման արտառոց կարծիքին հավատալու համար, պետք է անտեսել, որ այդ հեղաշրջումը բեմադրել էր զգալիորեն թուլացած ավագ սպաների խումբը՝ Էրդողանի կողմից ամբողջ մի տասնամյակ զինվորականների զտումներից հետո: Հրաշք է, որ սպառնալիքների տակ լինելուց, հետապնդվելուց, բանտարկվելուց կամ վաղ թոշակի գնալուց հետո, դեռ պուտչիստներ են մնացել թուրքական բանակում... Փորձառու հրամանատարները փոխարինվել էին ոչ արհեստավարժ զինվորականներով, որոնց միակ հմտությունը սուլթան Էրդողանի բոլոր ցանկություններն ու քմահաճույքները ամբողջությամբ բավարարելն էր...
Բացի այդ, պետական հեղաշրջումը վատ էր կազմակերպված, որը հնարավորություն տվեց Էրդողանին խուսափել կալանքից դավադրության մասին վերջին րոպեին իմանալով և հեռուսատատեսությամբ հրահրելով իր մոլեռանդ հետևորդներին դուրս գալ փողոց ու դիմակայել տանկերին...
Ամերիկյան լրատվամիջոցները, ինչպես միշտ, ապակողմնորոշեցին հասարակությանը՝ էրդողանին բազմիցս անվանելով «ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված ղեկավար», որն իբր «մեծ թվով հետևորդներ ունի հասարակության լայն շերտերում» և «Միացյալ Նահանգների կարևոր դաշնակիցն է ԻԼԻՊ-ի դեմ պայքարում»… Այս բոլոր հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը: Թուրքիայի նախագահը ֆաշիստ է, նրա կողմնակիցները, թեև ավելի աղմկարար, քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների հազիվ կեսն են, և նրա վարչակարգը ԻԼԻՊ-ի ահաբեկիչների աջակիցն է եղել…
Ի՞նչ է լինելու հիմա: Էրդողանը շահարկելու է այս հրաշալի հնարավորությունը իր իշխանությունն ուժեղացնելու համար, դառնալով ավելի ոխակալ և միահեծան քան առաջ էր, իր երկաթյա բռունցքով  ջախջախելով բոլորին, որոնք կհամարձակվեն չհամաձայնել իր հետ…
Թուրքիայի ղեկավարը հիմա ագրեսիվորեն վերացնում է բոլոր կասկածելի հակառակորդներին՝ ձերբակալելով հազարավոր սպաների, այդ թվում 102 գեներալի, և աշխատանքից ազատելով 50 հազար անվտանգության աշխատակիցների ու դատական համակարգի 3000 անդամների, որոնք որևէ կապ չեն ունեցել հեղաշրջման փորձի հետ… Նրանք, իհարկե, կփոխարինվեն Էրդողանի հլու-հնազանդ ծառաներով, վստահ լինելու համար, որ նրա քաղաքական հակառակորդները կարժանանան դատարանների դաժան վճիռների, ամենայն հավանականությամբ, մահապատժի, որը կբացառի Թուրքիայի անդամակցությունը Եվրամիությանը…
Էրդողանի միակ անհասանելի հակառակորդը՝ նրա երբեմնի դաշնակից, իսլամական հոգևորական Ֆեթհուլլահ Գյուլենը, որն ինքնակամ աքսորվել  է Ամերիկա և ապրում է Փենսիլվանիայում… Թուրքիայի նախագահը կեղծ մեղադրանք է ներկայացնում մահմեդական հոգևորականի դեմ անցյալ շաբաթվա հեղաշրջման փորձը կազմակերպելու համար՝ իր գլխավոր հակառակորդին վերացնելու նպատակով… Մնում է տեսնել, թե արդյոք Էրդողանին կհաջողվի վախեցնել նախագահ Օբամային՝ արտահանձնելու Գյուլենին Թուրքիային …
Հակառակ թուրքական կառավարության կեղծ զեկույցների՝ հեղաշրջումն ամբողջովին չի ճնշվել: Հեղաշրջման մեկնարկից հինգ օր անց, Էրդողանը դեռ փակված է Ստամբուլում՝ չկարողանալով վերադառնալ իր հսկայական դատարկ պալատը Անկարայում …
Բոլոր նրանք, ովքեր հոգնել են Թուրքիայի միջամտություններից հարևան երկրների գործերին, իհարկե, կնախընտրեին, որ երկարաձգվեին ներիշխանական բախումները դավադիրների և բռնատիրական վարչակարգի ղեկավարության միջև: Դա կստիպեր Թուրքիային զբաղվել իր ներքին խնդիրներով՝ նվազեցնելով Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի, Կիպրոսի, Հունաստանի, Իրանի, Իրաքի և Սիրիայի անվտանգությանը սպառնալու նրա կարողությունը...

Turkish Coup D’état Still in Progress: Conflict Keeps Turkey in Turmoil.Harut Sassounian
Most Armenians became ecstatic last Friday upon hearing that a military coup was in progress to topple Turkey’s President Erdogan.
Even I was caught up in a momentary euphoria, until I recalled that while Erdogan is a fascist leader, the Turkish military is far worse! During the past four military coups d’état  in Turkey -- 1960, 1971, 1980 and 1997 -- when generals shot their way to power, wholesale jailing, torture, and killings ensued. By no means is Erdogan a democratic leader, but his military opponents could be far more vicious! This is the reason why none of the opposition parties in Turkey, not even the oppressed Kurds, have supported the coup plotters, realizing their dreadful fate under a military regime!
Rather than rushing to welcome the attempted coup, Armenians should have hailed the Turkish leader’s survival! One should consider that Erdogan is primarily an Islamist, whereas the military officers are rabid nationalists. Erdogan, of course, is no friend of Kurds, Armenians, Turkish human rights activists, journalists, and political rivals. Military rule, on the other hand, would have been an absolute nightmare for everyone in and out of Turkey, particularly for next door Armenia and Artsakh (Nagorno Karabagh). One does not have to go all the way back to 1915 to remember the murderous acts of the Turkish army against 1.5 million innocent Armenian men, women and children! As recently as the 1974 Cyprus invasion, the Turkish military committed despicable war crimes against thousands of Greek civilians!
Erdogan's continued hold on power may be the greatest gift for all those who wish Turkey to remain the laughing stock of the world. His extremist views on social, political and religious issues appeal only to his radical followers, but antagonize all people of compassion and common sense.
When the initial news of Erdogan’s downfall turned out to be false, those celebrating his presumed departure turned to rumor-mongering, insisting that the Turkish President had staged the coup himself to get rid of his opponents. To believe such a far-fetched notion, one has to ignore that the coup was staged by a considerably weakened group of senior officers after Erdogan had spent the better part of a decade purging the military. It is a miracle that after being threatened, prosecuted, jailed or forced into early retirement, there are still putschists left in the Turkish military! Experienced commanders were replaced by amateurs whose only skill was total submission to Sultan Erdogan’s every wish and whim!
Furthermore, the coup d’état was poorly organized, allowing Erdogan to avoid arrest after getting wind of the plot, and going on TV to incite his fanatical followers to confront the tanks in the streets!
The American mass media, as usual, misled the public by repeatedly calling Erdogan a ‘democratically elected leader’ who supposedly has a ‘massive public following’, and is an ‘important U.S. ally in fighting ISIS’! All of these statements are untrue. The Turkish President is a fascist; his followers, albeit more vocal, are barely half of the voting public; and his regime has been an enabler of ISIS terrorists!
What will happen next? Erdogan will now exploit this golden opportunity to tighten his grip on power by becoming even more vengeful and autocratic than before, and smashing with an iron fist anyone who dares to disagree with him!
The Turkish leader is now aggressively eliminating all suspected opponents by arresting thousands of military officers, including 102 Generals, dismissing over 10,000 security officials and 3,000 members of the judiciary who had nothing to do with the attempted coup! They will certainly be replaced by Erdogan’s obedient servants to ensure that his political rivals would receive the harshest court verdicts, most probably the death penalty, which would preclude Turkey from ever joining the European Union!
Erdogan’s only out of his reach adversary is Islamic Cleric Fethullah Gulen, an erstwhile ally, who has been living in self-imposed exile in Pennsylvania! The Turkish President is falsely accusing the Muslim cleric of orchestrating last week’s attempted coup to eliminate his major opponent! It remains to be seen if Erdogan will succeed in bullying Pres. Obama to extradite Gulen to Turkey!
Contrary to the Turkish government deceptive reports, the coup has not been fully crushed. As of the printing deadline of this column, four days after the start of the insurrection, Erdogan is still cooped up in Istanbul, unable to return to his colossal empty Palace in Ankara!
All those fed up with Turkey's meddling in the neighboring countries’ affairs would certainly prefer prolonged internecine clashes between the coup plotters and the regime’s autocratic leadership. This would keep Turkey preoccupied with its own domestic troubles, diminishing its ability to threaten the security of Armenia, Artsakh, Cyprus, Greece, Iran, Iraq, and Syria!