ԱՄՆ դեսպանատան կողմից վերանորոգվել է երևանյան մի մանկապարտեզ
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան կողմից իրականացված ծրագրի շնորհիվ այս տարի Դավթաշենի թիվ 59-ը մանկապարտեզը ավելի շատ երեխաների առաջ է բացել իր դռներն ու ավելի լավ պայմաններ է ապահովում նրանց համար:
Վերջերս մանկապարտեզում ավարտվեցին վերանորոգման աշխատանքները, որը ֆինանսավորվում էր ԱՄՆ դեսպանատան Ռազմական համագործակցության գրասենյակի կողմից: Այս աշխատանքների համար հատկացվել էր 285.000 ԱՄՆ դոլար, իսկ 2009թ.-ից ի վեր ԱՄՆ զինված ուժերի Եվրոպական հրամանատարության Մարդասիրական աջակցության ծրագրերի շրջանակում Հայաստանում իրականացվել են վերանորոգման 26 ծրագրեր՝ ավելի քան 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ:
«Երեխաներին անհրաժեշտ է ապահով ու հյուրընկալ միջավայր և կարծում եմ այս վերանորոգման շնորհիվ այստեղ նրանց համար դա ապահովված է», - սեպտեմբերի 6-ին ժապավենը կտրելու հանդիսավոր արարողության ժամանակ ասաց ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ռաֆիկ Մանսուրը: Միջոցառմանը ներկա էին, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը, Դավթաշեն համայնքի պաշտոնատար անձինք:
Ծրագրի շրջանակում վերանորոգվել են նախկինում չգործածվող մի քանի սենյակներ ու մանկապարտեզի սանհանգույցները: Շինարարական աշխատանքներն   ԱՄՆ բանակի ինժեներական կորպուսի վերահսկողության ներքո իրականացվել են ՍԵՍԿՈ ընկերության կողմից: Վերանորոգման շնորհիվ մանկապարտեզը կարողացավ իր դռները բացել հերթում սպասող շուրջ 100 երեխաների համար և որակյալ կրթությունը հասանելի դարձնել ավելի շատ երեխաների համար:
«Ուրախ եմ այսօր այստեղ գտնվել և հպարտ եմ, որ դեսպանատունն իրականացրել է այս ծրագիրը, քանզի այս փոքրիկներն են, որ պետք է շարունակեն այն քայլերը, որ մենք տեսնում ենք Հայաստանում. այս փոքրիկներն են, որ պետք է տեր կանգնեն բարելավված Հայաստանին և այն դարձնեն ավելի լավը: Իսկ կրթության շնորհիվ, որը սկսում են ստանալ հենց այստեղից, այս գեղեցիկ վերանորոգված շենքից, նրանք առավել ունակ կլինեն դա անել», - ասաց ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ռաֆիկ Մանսուրը:

• 06-09-2016 16:30:58   | Armenia  |  Сharity
More students will be able to attend a quality school this year thanks to an effort undertaken by the U.S. Embassy in Armenia to renovate Kindergarten #59 in the Davitashen district of Yerevan.
The school recently completed a $285,000 renovation which was funded by the U.S. Embassy’s Office of Defense Cooperation. Since 2009, the Embassy, through the U.S. military’s European Command’s Humanitarian Assistance Program, has provided more than $5 million dollars to fund 26 renovation projects in Armenia.
“Children deserve a safe, welcoming school building. And I think with this renovation, the children of kindergarten #59 have that,” said Charge d ’Affaires Rafik Mansour, during the ribbon cutting for the school on Tuesday, September 6. He was joined by Deputy Mayor of Yerevan Aram Sukiasyan, leaders from the Davitashen District.
Several classrooms and restrooms in the kindergarten that were previously unuseable were renovated through the project, which was managed by the U.S. Corps of Engineers and completed by CESCO construction. Thanks to the project, the school was able to eliminate its waiting list of about 100 students and provide quality education to an increased number of students.
“I’m glad to be here today and the U.S. embassy is proud to have done this project. Because it is this generation, these children that will continue the strides we are seeing in Armenia, who will take an improved Armenia and make it even better,” Charge d ’Affaires Mansour said. “And they will be better equipped to do so thanks to the education they will get, starting here in this beautiful renovated building.”