Սեպտեմբերի 9-ին մեկնարկելու է Տիկնիկային թատրոնների միջազգային 11-րդ փառատոնը
Սեպտեմբերի 9-ին կմեկնարկի Հայաստանում արդեն 11 տարի անընդմեջ անցկացվող «Թումանյանական հեքիաթի օր» խորագրով անցկացվող Տիկնիկային թատրոնների միջազգային փառատոնը, որը կազմակերպում է Տիկնիկային արվեստի գործիչների միջազգային միության հայկական կենտրոնը՝ ՅՈւՆԻՄԱ-Հայաստանը: Փառատոնի նպատակն է աշխուժացնել մշակութային կյանքը Հայաստանի մարզերում, Արցախում և Ջավախքում: Այս տարի այն կանցկացվի Լոռու, Շիրակի մարզերում, նաև Երևանում:
«20-ամյա գործունեության ընթացքում «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերությունը մեծապես կարևորել է հասարակության սոցիալական և մշակութային կյանքին իր մասնակցությունը: Այս ընթացքում մեր Ընկերությունն աջակցել է բազմաթիվ ծրագրերի ու միջոցառումների: Այսօր ուրախ ենք մասնակցելու Տիկնիկային թատրոնների միջազգային փառատոնի կազմակերպմանը, որը, անշուշտ, իր տեղն ունի երկրի մշակութային կյանքում: Այս փառատոնի կազմակերպմանն  աջակցությունն առանձնակի կարևորում ենք, քանի որ այն ուրախություն և երջանկություն է պարգևում թե Երևանի, թե մարզերի փոքրիկներին»,- ասուլիսի ընթացքում նշեց Ընկերության Հանրային կապերի և հաղորդակցության ղեկավար Էլինա Մարգարյանը:
Տիկնիկային թատրոնների միջազգային փառատոնին այս տարի կմասնակցեն թատրոններ Վրաստանից, Ռուսաստանից, Իտալիայից, Հունգարիայից, Ուկրաինայից և այլ երկրներից, ինչպես նաև Արցախից և Հայաստանի տարբեր մարզերից:
«Մեր փառատոնի կարևորագույն նպատակներից է տիկնիկային արվեստի զարգացումը, միջմշակութային կապերի ամրապնդումը և, իհարկե, մեր մանուկ հանդիսատեսին ինչպես հայկական, այնպես էլ միջազգային տիկնիկային մշակույթին և հեքիաթագրությանը ծանոթացնելը»,- ասաց ՅՈւՆԻՄԱ-Հայաստանի նախագահ Արմեն Սաֆարյանը:
Ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս փառատոնի մեկնարկը տեղի կունենա Դսեղ գյուղում, որտեղ մասնակիցներն ու հյուրերը կդիտեն Հովհ. Թումանյանի «Շունն ու կատուն» տիկնիկային ներկայացումը՝ նվիրված բալլադի 130-ամյակին: Փառատոնի օրերին Երևանում, Գյումրիում, Շիրակի և Լոռու մարզերի տարբեր համայնքներում կանցկացվեն տիկնիկային ներկայացումներ, կտրվեն նաև տիկնիկային արվեստի վարպետության և տիկնիկագործության դասեր, կանցկացվեն ամենօրյա երեկոյան ակումբներ, էքսկուրսիաներ, կցուցադրվեն տեսաֆիլմեր:
Փառատոնի աջակիցներն են՝ Հայ առաքելական եկեղեցու Շիրակի թեմը, ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Շիրակի մարզպետարանը, Գյումրիի քաղաքապետարանը, «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» և Grand Candy ընկերությունները, Գյումրիում Իտալիայի հյուպատոսությունը:
«Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերությունը «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ» խմբի հայաստանյան մասնաճյուղն է: Մեր երկրում այն գործում է 1996-ից՝ լինելով «Կոկա-Կոլա» Ընկերության զովացուցիչների լիազորված միակ շշալցնողը: Ընկերության տեսականին ներառում է «Կոկա-Կոլա», «Կոկա-Կոլա Զերո», «Ֆանտա», «Սպրայտ», «Բոնակուա», «Բըրն», «Փաուրեիդ», նաև «Նեսթի», «Դոբրի», «Ռիչ» և «Շվեփս» ըմպելիքները: Կորպորատիվ պատասխանատվության իր ռազմավարության շրջանակում Ընկերությունը կարևորում է նաև հայ համայնքի սոցիալական կյանքը՝ մշտապես ձգտելով մասնակից լինել և աջակցել հասարակական միջոցառումների ու ազգային տոնակատարությունների, որոնց թվում են Էրեբունի Երևան տոնը, Երեխաների պաշտպանության միջազգային տոնը, Վարդավառը և շատ ուրիշներ:

• 08-09-2016 18:15:15   | Armenia  |  Culture
The International Festival of Puppet Theatres “Tumanyan Fairy Tale Day” will kick off in Armenia for the 11th year in a row on September 9, organized by the International Puppetry Association Armenia (UNIMA-Armenia). The festival aims to enliven the cultural life in Armenia’s provinces, Nagorno Karabakh (Artsakh) and Javakhk. This year, the event will be held in Lori and Shirak provinces, as well as in Yerevan.
“During its 20 years of activity, Coca-Cola Hellenic Armenia Company has always prioritized its involvement in the social and cultural life of the society. During this period, our Company has supported a number of projects and events. Today we are happy to participate in the organization of the International Festival of Puppet Theatres which undoubtedly occupies a prominent place in the country’s cultural life. Supporting this festival is of particular importance to us as it brings joy and happiness to children both in Yerevan and in the provinces,” said at the press conference Elina Markaryan, Public Affairs and Communication Director of Coca-Cola Hellenic Armenia.
Theatres from Georgia, Russia, Italy, Hungary, Ukraine and other countries, as well as those from Artsakh and the Armenian provinces will participate in the festival this year.
“With our festival we first of all aim at developing the art of puppetry, strengthening the intercultural relations and of course introducing the international puppetry culture as well as both Armenian and international fairy tales to our young audience” said Armen Safaryan, President of UNIMA-Armenia.
As every year, this year also the festival will start in Dsegh village, where participants and guests will watch puppet performance of Hovhannes Tumanyan’s “The dog and the cat” – dedicated to the 130th anniversary of the named ballad. During the festival, puppet shows will be staged, master classes and puppet making lessons will be offered, daily evening clubs, excursions will be held and films will be screened in Yerevan, Gyumri and various communities across Shirak and Lori provinces.
The festival is supported by Shirak Diocese of the Armenian Apostolic Church, the Ministry of Culture, Shirak regional administration, Gyumri administration, Coca-Cola Hellenic Armenia Company and Grand Candy LLC, as well as the Consulate of Italy in Gyumri.
Coca-Cola Hellenic Armenia is a subsidiary of Coca-Cola Hellenic Company. It has been operating in Armenia since 1996, being the only authorized bottler of Coca-Cola products in the country. The Company’s beverage portfolio includes Coca-Cola, Coca-Cola Zero, Fanta, Sprite, BonAqua, Burn, Powerade, as well as Nestea, Dobriy, Rich and Schweppes. As part of its CSR strategy the Company puts the social life of the Armenian community into focus, always striving to participate and support public events and national festivities, including, among others, the Erebuni-Yerevan holiday, International Children's Day, Vardavar.