Արման Թաթոյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Ժողովրդավարության հարցերով գլխավոր տնօրինության գլխավոր տնօրենին
24-01-2017 17:22:21 | Ֆրանսիա | Իրավունք
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթյանը Ստասբուրգում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Ժողովրդավարության հարցերով գլխավոր տնօրինության գլխավոր տնօրեն Սնեժանա Մարկովիչին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են կանանց եւ երեխաների իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող ծրագրեր: Մասնավորապես՝ ներկայացվել է երեխաների եւ կանանց իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ Մարդու իրավունքների պաշտպանի եւ Եվրոպայի Խորհրդի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրի շրջանակներում կատաված միջոցառումներն ու գործողությունները՝ կարեւորելով նման ծրագրերի շարունակականության անհրաժեշտությունը:
Դրանից բացի, կարեւորվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի վերաբերյալ նոր օրենսդրությամբ երեխաների իրավունքների պաշտպանության հարցում նախատեսված ակտիվ դերը, ինչպես նաեւ երեխաների իրավունքների պաշտպանության մոնիտրինգի իրավական հնարավորությունը: Տիկին Մարկովիչն առաջարկել է ընդլայնել համագործակցությունը նաեւ այլ ոլորտներում՝ հաշվի առնելով համատեղ արդյունավետ աշխատանքը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են զարգացնել երկկողմ համագործակցությունը Պաշտպանի հաստատության եւ Եվրոպայի խորհրդի միջեւ՝ ընդլայնելով համագործակցության ոլորտները եւ դարձնելով այն շարունակական:

Arman Tatoyan met with the Director General of the Directorate General of Democracy of the Council of Europe
24-01-2017 17:22:21 | | Human Rights
The RA Human Rights Defender Arman Tatoyan had a meeting with the Director General of the Directorate General of Democracy of the Council of Europe Snežana Marković in Strasbourg.
During the meeting, the parties discussed the projects related to the protection of women’s and children’s rights. In particular, the events and activities conducted in the framework of the joint project of the Human Rights Defender and the Council of Europe on the protection of rights of women and children were presented, stressing the importance of the continuation of such projects. In addition, the importance of the Defender’s active role in protection of children’s rights defined in the new Law on the Human Rights Defender, as well as the legal possibility of monitoring the protection of children's rights were emphasized.
Considering the effective mutual cooperation, S. Markovic suggested to expand it in other areas as well.
At the end of the meeting, the parties agreed to develop the bilateral cooperation between the Defender’s Institution and the Council of Europe, enhancing the areas of cooperation and make it continuous.