«15 հարց, 15 պատասխան, ամեն ինչ իմանալ ԼՂՀ մասին 10 րոպեում» ֆրանսալեզու գրքի շնորհանդես Ֆրանսիայի խորհրդարանում
• 24-02-2017 18:59:01   | Ֆրանսիա  |  Նոր գրքեր
Փետրվարի 22-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանում Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Արցախի պատմությանը նվիրված «15 հարց, 15 պատասխան, ամեն ինչ իմանալ ԼՂՀ մասին 10 րոպեում» ֆրանսալեզու գրքի շնորհանդեսը։
Գրքի նպատակն է Արցախի մասին ճշգրիտ տեղեկատվություն տարածել ֆրանսախոս հասարակության շրջանում։
Միջոցառման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 29 տարի առաջ Արցախում սկսված ազգային-ազատագրական պայքարի պատմությանը, ինչպես նաև հարգանքի տուրք է մատուցվել ադրբեջանական իշխանությունների կողմից կազմակերպված հայերի ջարդերի զոհերին և 2004 թ․ փետրվարի 19-ին ադրբեջանցի սպա  Ռ. Սաֆարովի կողմից կացնահարված Գուրգեն Մարգարյանին:
Շնորհանդեսին ներկա գտնվող Ֆրանսիա-Ղարաբաղ բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանն իր ելույթում ողջունել է Արցախում   նոր Սահմանադրության նախագծի վերաբերյալ հանրաքվեի անցկացումը և հայտարարել շրջանակի անվանափոխման մասին՝ այն վերանվանելով Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակ:
Միջոցառմանը մասնակցում էին նաև Ֆրանսիայի խորհրդարանի մի շարք պատգամավորներ, սենատորներ, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, քաղաքապետեր և ԶԼՄ ներկայացուցիչներ։

Presentation of the book “15 questions, 15 answers to know everything about the NKR in 10 minutes”, in French language
24-02-2017 18:59:01 | | New Books
Presentation of a Book Dedicated to Artsakh Held in the Parliament of France
On February 22, at the initiative of the France-Artsakh Friendship Circle, presentation of the book “15 questions, 15 answers to know everything about the NKR in 10 minutes”, in French language, dedicated to the history of Artsakh took place in the Parliament of France.
The book aims to spread true information about Artsakh among French-speaking society.
During the event, issues related to the 29-year-old history of the national-liberation struggle of Artsakh were touched upon. The participants of the event paid tribute to the memory of victims of Armenian pogroms committed by Azerbaijani authorities and to Gurgen Margaryan, who was ax-murdered by Azerbaijani officer Ramil Safarov on February 19, 2004.
In his speech, Chairman of the France-Karabakh Friendship Circle François Rochbloine, who was present at the event, welcomed the conduct of a referendum on the draft new Constitution in Artsakh and declared about renaming the Circle into the France-Artsakh Friendship Circle.
The event was also attended by French MPs, Senators, Ambassador of the Republic of Armenia to France Vigen Chitechyan, Permanent Representative of the Republic of Artsakh to France Hovhannes Gevorgyan, Mayors, and media representatives.