«15 հարց, 15 պատասխան, ամեն ինչ իմանալ ԼՂՀ մասին 10 րոպեում» ֆրանսալեզու գրքի շնորհանդես Ֆրանսիայի խորհրդարանում
• 24-02-2017 18:59:01   | Ֆրանսիա  |  Նոր գրքեր
Փետրվարի 22-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանում Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Արցախի պատմությանը նվիրված «15 հարց, 15 պատասխան, ամեն ինչ իմանալ ԼՂՀ մասին 10 րոպեում» ֆրանսալեզու գրքի շնորհանդեսը։
Գրքի նպատակն է Արցախի մասին ճշգրիտ տեղեկատվություն տարածել ֆրանսախոս հասարակության շրջանում։
Միջոցառման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 29 տարի առաջ Արցախում սկսված ազգային-ազատագրական պայքարի պատմությանը, ինչպես նաև հարգանքի տուրք է մատուցվել ադրբեջանական իշխանությունների կողմից կազմակերպված հայերի ջարդերի զոհերին և 2004 թ․ փետրվարի 19-ին ադրբեջանցի սպա  Ռ. Սաֆարովի կողմից կացնահարված Գուրգեն Մարգարյանին:
Շնորհանդեսին ներկա գտնվող Ֆրանսիա-Ղարաբաղ բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանն իր ելույթում ողջունել է Արցախում   նոր Սահմանադրության նախագծի վերաբերյալ հանրաքվեի անցկացումը և հայտարարել շրջանակի անվանափոխման մասին՝ այն վերանվանելով Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակ:
Միջոցառմանը մասնակցում էին նաև Ֆրանսիայի խորհրդարանի մի շարք պատգամավորներ, սենատորներ, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, քաղաքապետեր և ԶԼՄ ներկայացուցիչներ։

24-02-2017 18:59:01 | Франция | Новые издания
22 февраля по инициативе Круга дружбы «Франция-Арцах» в парламенте Франции состоялась презентация франкоязычной книги «15 вопросов, 15 ответов: все об НКР за 10 минут».
Книга издана с целью распространения достоверной информации об Арцахе во франкоговорящей среде.
В ходе мероприятия участники затронули историю национально-освободительной борьбы, начавшейся в Арцахе 29 лет назад, а также почтили память жертв армянских погромов, организованных азербайджанскими властями и память Гургена Маргаряна, убитого азербайджанским офицером Р.Сафаровым 19 февраля 2004 года.
Присутствующий на презентации Председатель Круга дружбы «Франция-Карабах» Франсуа Рошблуан в своем выступлении приветствовал проведение в Арцахе референдума по проекту новой Конституции и объявил о переименовании Круга в Круг дружбы «Франция-Арцах».
На мероприятии присутствовали также депутаты французского парламента, сенаторы, посол РА во Франции Виген Читечян, Постоянный представитель Республики Арцах во Франции Ованнес Геворгян, мэры городов и представители СМИ.