17-04-2017 12:48:48 | Թուրքիա | Հասարակություն
Թուրքիայում նախագահական կառավարման համակարգին անցնելու կողմնակիցները ոչ շատ մեծ տարբերությամբ հաղթել են կիրակի տեղի ունեցած հանրաքվեի ընթացքում: Interfax-ի փոխանցմամբ` քվեաթերթիկների վերջնական հաշվարկներով` սահմանադրական փոփոխություններին կողմ է քվեարկել 99,97 տոկոս ընտրողների 51,41 տոկոսը (25 մլն 156 հազար 860), իսկ դեմ` 48,59 տոկոսը (23 մլն 777 հազար 14):
Ավելի վաղ, թուրքական ԶԼՄ-ներին հղում տալով, հաղորդվել էր, որ հանրաքվեին ընտրողների մասնակցությունը կազմել է 86 տոկոս:
Նշվում է, որ հանրաքվեյով 18 փոփոխություններ են մտցվել Թուրքիայի սահմանադրության մեջ: Դրանք, մասնավորապես, վերաբերում են նախագահի լիազորությունների ընդարձակմանը և խորհրդարանական կառավարման համակարգից նախագահականի անցմանը:
Երկուշաբթի գիշերը Թուրքիայի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սադի Գյուվենը հաստատել է, որ հանրաքվեյին մասնակցած ընտրողների մեծ մասը կողմ է արտահայտվել սահմանադրական փոփոխություններին, որոնք էականորեն ընդարձակում են երկրի նախագահի լիազորությունները:
Associated Press գործակալությունը նշել է, որ Թուրքիայի ԿԸՀ-ն այդ հայտարարությունն արել է անմիջապես նախագահ Ռեջեփ Թաիբ Էրդողանի` հաղթանակի կողմնակիցներին շնորհավորելուց հետո, չնայած որ այդ պահին պաշտոնական արդյունքները դեռևս հրապարակված չեն եղել:

Изменения в конституцию Турции поддержали более половины участников референдума
Сторонники перехода к президентской республике с небольшим отрывом побеждают на состоявшемся в воскресенье в Турции конституционном референдуме.
Как передает турецкое информагентство "Анадолу", по итогам подсчета 99,97% бюллетеней за внесение изменений в конституцию высказались 51,41% (25 млн 156 тыс. 860) проголосовавших, против изменений - 48,59% (23 млн 777 тыс. 14).
Ранее со ссылкой на турецкие СМИ сообщалось, что явка на референдуме составила 86%.
На референдум были вынесены 18 поправок в конституцию Турции. Они, в частности, касаются расширения полномочий президента станы и перехода от парламентской к президентской республике.
В ночь на понедельник Глава Центральной избирательной комиссии Турции Сади Гювен подтвердил, что большинство проголосовавших на референдуме высказались за изменение конституции, существенно расширяющее полномочия президента. Агентство Associated Press отметило, что ЦИК сделала это заявление почти сразу после того, как глава страны Реджеп Эрдоган поздравил сторонников с победой, хотя официальные результаты еще не были объявлены.