Նարեկ Հախնազարյան. «Ուրախ եմ, որ Հայաստանում այսպիսի բարձր մակարդակի մրցույթ-փառատոն է անցկացվում» (տեսանյութ)
• 06-07-2017 18:32:18   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Հուլիսի 5-ին «Արմենիա» առաջին միջազգային մրցույթ-փառատոնի շրջանակներում տեղի ունեցավ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանի համերգը։ Հնչեցին մալթացի կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորի (ով, ի դեպ, փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտորն է, և փառատոնային համերգների ընթացքում կատարվելու են նրա ստեղծագործությունները), Կամիլ Սեն-Սանսի, Սերգեյ Պրոկոֆևի գործերից։ Համերգը ղեկավարում էր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
«Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանը, խոսելով մրցույթ-փառատոնի շրջանակներում անցկացվող դաշնակահարների մրցույթի մասին, նշեց, որ խոսել է ժյուրիի անդամների հետ, ովքեր նկատել են, որ շատ տաղանդավոր երաժիշտների են արդեն իսկ լսել։ «Մրցույթի մասին վերջնական կարծիք կարելի է արտահայտել դրա ավարտին, սակայն այն, որ 14 երկրի 48 մասնակից ունենք, թույլ է տալիս արձանագրել, որ այն կայացած միջազգային ստուգատես է։ Կարևոր է նաև, որ տաղանդներն ամբողջ աշխարհից գալիս են Հայաստան՝ հավատալով մեր օբյեկտիվ ու պրոֆեսիոնալ հայացքներին։ «Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնը նաև ապացուցում է, որ մեր երկիրը կարևորում է դասական երաժշտությունը»,- ասաց մաեստրո Սմբատյանը։
Թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանն ուրախությամբ շեշտեց այն փաստը, որ Հայաստանում այսպիսի մակարդակի մրցույթ-փառատոն է անցկացվում, և հատկապես ամռանը, ինչը հազվագյուտ երևույթ է փառատոնային պատմության մեջ։ «Փառատոների մեծ մասն աշնանը կամ գարնանն են։ Հայաստանի ունկնդիրն այսօր կարող է վայելել շատ բարձր մակարդակի երաժշտություն։ Հայաստան են ժամանում Մաքսիմ Վենգերովը, բազմաթիվ այլ հարգված ու հայտնի երաժիշտներ, դա մեծ ձեռքբերում է»,- ասաց Նարեկ Հախնազարյանը՝ ավելացնելով, որ ինքը միշտ ուրախ է ելույթ ունենալ իր կողմից շատ սիրված Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և իր ընկերոջ՝ Սերգեյ Սմբատյանի հետ։
Ի դեպ, այս օրերին առավոտյան ժամը 10-ից Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում տեղի են ունենում «Արմենիա» միջազգային մրցույթի լսումները։ Մրցույթի մասնակիցներից է 17-ամյա դաշնակահարուհի Թամարա Հովհաննիսյանը, ով սովորում է Առնո Բաբաջանյանի անվան պետական երաժշտամանկավարժական քոլեջի երրորդ կուրսում։ Մինչ այժմ մասնակցել է Առնո Բաբաջանյանի անվան պատանի և երիտասարդ դաշնակահարների 4-րդ միջազգային մրցույթին և արժանացել է դիպլոմի։ Ասում է, որ յուրաքանչյուր մասնակից էլ ակնկալում է հաղթել «Արմենիա» միջազգային մրցույթում, սակայն ինքը ցանկանում է նաև փորձ ձեռքբերել՝ մասնակցելով մրցույթին։ «Մրցակցությունը մեծ է, մենք ներկայանում ենք շատ հեղինակավոր ժյուրիին։ Հուսով եմ՝ հուզմունքս կկարողանամ հաղթահարել և լավ ներկայանալ»,- ելույթից առաջ ասաց Թամարան։
«Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնն անցկացվում է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի (European Foundation for Support of Culture) նախաձեռնությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Մրցույթ-փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարն է Սերգեյ Սմբատյանը։ Մրցույթ-փառատոնը կայանում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։

• 06-07-2017 18:32:18   | Armenia  |  Culture
On July 5 the State Youth Orchestra of Armenia performed with cellist Narek Hakhnazaryan within the framework of the “Armenia” International Festival and Competition. Pieces by Maltese composer Alexey Shor (he is the composer-in-residence of the festival, during the concerts his compositions will be performed), Camile Saint-Saens, Sergei Prokofiev were presented. The orchestra performed headed by conductor Sergey Smbatyan.
Referring to the piano competition within the “Armenia” International Festival and Competition, Sergey Smbatyan mentioned that he had already talked to the jury members and they had already listened to very talented musicians. “We will be able to express the opinion about the competition in the end of it. But the fact that 48 pianists from 14 countries are participating in competition states –it’s an accomplished international competition. Talents from all over the world came to Armenia with belief and trust in our objectiveness and professionalism. “Armenia” International Festival and Competition proves that the classical music is important for our country”,-maestro Smbatyan added.
Cellist Narek Haknazaryan mentioned he is very happy that Armenia hosts such high level Competition and Festival, especially in summer, which is rare in the history of the festivals.
“Most of the festivals are held in autumn or spring. The Armenian audience has a chance to enjoy high level music. Maxim Vengerov and many other respected and famous musicians will arrive in Armenia. This is a great achievement!”,- Narek Hakhnazaryan said, adding that he is always happy to perform with his beloved State Youth Orchestra of Armenia and his friend Sergey Smbatyan.
These days Aram Khachaturian House-Museum hosts the rounds of the “Armenia” International Competition. 17-year-old Tamara Hovhannisyan is one of the contestants. She studies at Arno Babajanyan Yerevan State Musical-Pedagogical College (3rd year). She was awarded diploma at 4th Arno Babajanyan International Competition-Festival for Junior and Young Pianists. The pianist said that every contestant expected to win in “Armenia” competition, while she wanted to gain experience. “The competition is great; we are performing in front of very authoritative jury. I hope that I will be able to conquer my excitement and perform well”,-Tamara said.
The organizers of the 1st “Armenia” International Festival and Competition are the State Youth Orchestra of Armenia and European Foundation for Support of Culture. It is held with the support of RA Ministry of Culture. The Artistic Director of the competition and festival is Sergey Smbatyan. The event is held under the high patronage of the first lady of the RA Rita Sargsyan.