«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն զգուշացնում է. թվային խառնաշփոթը կիբեռսպառնալիք է ընկերությունների համար
Երևան, 29 ապրիլի, «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի Հայաստանի ներկայացուցչություն։  Դեպքերի 95%-ում, եթե մարդու սառնարանում կարգ ու կանոն է, ապա նրա աշխատանքային ֆայլերի պարագայում էլ ամեն ինչ կարգին է։ Իսկ ռուսաստանցիների 85%-ը, որոնք արձակուրդից առաջ կարգի են բերում սառնարանը, ճիշտ նույն խնամքով դասավորում են նաև էլեկտրոնային փաստաթղթերը հանգստի մեկնելուց առաջ։
Նման արդյունքներ է ցույց տվել «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի հետազոտությունը, որն ստացել է «Թվային խառնաշփոթ» անվանումը։
Հարցումն անցկացվել է տարբեր երկրների, ներառյալ՝ Ռուսաստանը, կազմակերպությունների 7000 աշխատակիցների շրջանում։
Կարգ ու կանոնը պահպանելու սովորությունը կարող է ծառայել նաև կորպորատիվ տվյալների պաշտպանության գործին, իսկ փաստաթղթերի քաոսը, ընդհակառակը, լուրջ սպառնալիք է ստեղծում դրանց անվտանգության համար։ Այնինչ, «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի տվյալներով՝ ռուսաստանցի օգտատերերի կեսից ավելին (60%) աշխատանքային սարքերում պահում են ֆայլեր, որոնք պարունակում են գաղտնի տեղեկատվություն, որի բացումը կարող է վնասել ընկերության հեղինակությունը կամ ֆինանսական վնաս հասցնել դրան, աշխատակիցներին կամ հաճախորդներին։
Աշխատակիցների ստեղծած թվային փաստաթղթերի քանակն անընդհատ աճում է, իսկ ղեկավարները հաճախ լավ պատկերացում չունեն, թե ինչն է պահպանվում և որտեղ, և թե ինչպես է բաշխվում տվյալներին հասանելիությունը։ Թվային խառնաշփոթի վերացումը բարդ խնդիր է ընկերությունների՝ հատկապես փոքր և միջին բիզնեսի կազմակերպությունների համար, որոնք չունեն այդ նպատակով առանձնացված ռեսուրսներ։ Դրա լուծման կարևոր քայլ է որոշելը, թե հատկապես ով պետք է պատասխանատու լինի էլեկտրոնային գրագրության և աշխատանքային ֆայլերի անվտանգության համար։
Այսպես, աշխատակիցների 70%-ը կարծում է, որ փաստաթղթերին հասանելիության իրավունքների բաշխման համար պատասխանատու են ոչ թե իրենք, այլ ղեկավարները, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և անվտանգության բաժինների աշխատակիցները։ Բայց չէ որ մարդկային գործոնը ոչ ոք չի չեղարկել. աշխատակիցները կարող են պատահաբար կամ դիտավորյալ  գործընկերներին կամ կողմնակի մարդկանց փոխանցել հասանելիությունը գաղտնի տվյալներին, ինչպես նաև շրջանցել արգելափակումները հնարամիտ գործիքների օգնությամբ։ Ներկայում, երբ փաստաթղթերի քանակը բազմապատկվում է ամեն օր, և տարածված է մեկ ֆայլում համատեղ աշխատանքի վարման գործելաոճը, թվային խառնաշփոթի հետևանքների մասին պետք է մտածի յուրաքանչյուր աշխատակից։
«Աշխատակիցներն ստեղծում են ֆայլերի հսկայական քանակ։ Արժե, որ ղեկավարները ուշադրություն դարձնեն այդ գործընթացի հետ կապված հնարավոր ռիսկերին, քանի որ թվային խառնաշփոթը սպառնալիքի տակ է դնում տվյալների պահպանվածությունը,- նշում է «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի գլոբալ վաճառքների գծով փոխնախագահ Մաքսիմ Ֆրոլովը։- Իհարկե, սառնարանում կարգ ու կանոնը չի օգնի խուսափել վնասաբեր ծրագրային ապահովումից, սակայն, եթե համակարգչում կարգ ու կանոնին վերաբերվես նույնքան բծախնդրորեն, որքան սառնարանում պահման կազմակերպմանը, ապա տեղեկատվական սպառնալիքների զոհ դառնալու ռիսկն էապես կնվազի։ Պետք է աշխատակիցներին սովորեցնել խնամքով պահպանել էլեկտրոնային փաստաթղթերը, ինչպես նաև նրանց ապահովել պարզ, սակայն միաժամանակ արդյունավետ պաշտպանական լուծումով, որը կթեթևացնի աշխատանքը»։
Թվային խառնաշփոթի հետ կապված ռիսկերից պաշտպանվելու համար «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն ընկերություններին խորհուրդ է տալիս.
աշխատակիցների հետ անցկացնել կիբեռգրագիտության դասընթացներ, որոնց ժամանակ կարելի է ձեռք բերել թվային աշխարհում անվտանգ վարքի գործնական հմտություններ։ Դա կօգնի անել, օրինակ, Kaspersky Automated Security Awareness Platform (ASAP) հարթակը;
կատարել ֆայլերի պահուստային կրկնօրինակում և ծածկագրում՝ սարքի կորստի և տվյալների արտահոսքի դեպքում լրացուցիչ պաշտպանության համար;
կանոնավոր կերպով թարմացնել ծրագրային ապահովումը՝ չփակված խոցելիությունների առկայությունից խուսափելու համար;
ընտրել փոքր և միջին բիզնեսի պաշտպանության համար հարմար լուծում՝ պարզ կառավարմամբ և անվտանգության հուսալի գործառույթներով, օրինակ, Kaspersky Small Office Security կամ Kaspersky Endpoint Security Cloud։

«Лаборатория Касперского» предупреждает: цифровой бардак – киберугроза для компаний
В 95% случаях, если у человека порядок в холодильнике, у него порядок и в рабочих файлах. А 85% россиян, которые перед отпуском разбирают холодильник, точно так же аккуратно сортируют и электронные документы, прежде чем отправиться на отдых.
Такие результаты показало новое исследование «Лаборатории Касперского», которое получило название «Цифровой бардак». Опрос проводился среди 7000 сотрудников организаций по всему миру, включая Россию.
Привычка к порядку может сыграть хорошую службу в плане защиты корпоративных данных, а хаос в документах, наоборот, создаёт серьёзную угрозу их безопасности. Между тем, по данным «Лаборатории Касперского», больше половины российских пользователей (60%) хранят на рабочих устройствах файлы, содержащие конфиденциальную информацию, которая в случае раскрытия может навредить репутации компании или нанести финансовый ущерб ей самой, сотрудникам либо клиентам.
Количество создаваемых сотрудниками цифровых документов всё время увеличивается, а руководители часто имеют слабое представление о том, что и где хранится, а также как распределяется доступ к данным. Устранение цифрового бардака — это сложная задача для компаний, особенно для организаций малого и среднего бизнеса, у которых для этого нет выделенных ресурсов. Важным шагом в её решении является определение того, кто же, собственно, должен отвечать за безопасность электронной переписки и рабочих файлов.
Так, 70% сотрудников считают, что ответственность за распределение прав доступа к документам лежит не на них самих, а на руководителях, сотрудниках IT-отдела и отдела по информационной безопасности. Но ведь человеческий фактор никто не отменял: сотрудники могут случайно или намеренно передавать коллегам или людям со стороны доступ к конфиденциальным данным, а также обходить блокировки с помощью хитроумных инструментов. Сегодня, когда документы множатся с каждым днём и распространена практика ведения совместной работы в одном файле, о последствиях цифрового бардака стоит задумываться каждому сотруднику.
«Сотрудники создают огромное количество файлов. Руководителям стоит принимать во внимание потенциальные риски, связанные с этим процессом, потому что цифровой бардак ставит под угрозу сохранность данных, — говорит Максим Фролов, вице-президент «Лаборатории Касперского» по глобальным продажам. — Конечно, порядок в холодильнике не поможет уберечься от вредоносного ПО, но, если к порядку на компьютере относиться так же щепетильно, как и к организации хранения в холодильнике, то риск стать жертвой информационных угроз станет значительно ниже. Нужно обучать сотрудников аккуратно хранить электронные документы, а также обеспечить их простым, но в то же время эффективным защитным решением, которое облегчит работу».
Для защиты от рисков, связанных с цифровым бардаком, «Лаборатория Касперского» рекомендует компаниям:
проводить для сотрудников тренинги по повышению киберграмотности, на которых можно отработать практические навыки безопасного поведения в цифровом мире. Помочь в этом может, например, платформа Kaspersky Automated Security Awareness Platform (ASAP);
делать резервное копирование и шифрование файлов для дополнительной защиты в случае утери устройства и утечки данных;
регулярно обновлять программное обеспечение, чтобы избежать наличия незакрытых уязвимостей;
выбрать подходящее решение для защиты малого и среднего бизнеса с простым управлением и проверенными функциями безопасности, например, Kaspersky Small Office Security или Kaspersky Endpoint Security Cloud.