Յարութ Սասունեան. Թրքական Ուսումնասիրութիւններու Հիմնարկը Պիտի Փակուի 2020ին. Լաւ Ազատեցանք
Թրքական Ուսումնասիրութիւններու Հիմնարկը (ԹՈւՀ) շահ չհետապնդող կազմակերպութիւն է, որ հիմնադրուած է 1983ին, Ուաշինկթընի մէջ, Թուրքիոյ կառավարութեան կողմէ 3 միլիոն տոլար նուիրատուութեամբ։ 31 Մայիս 2019ին, ԹՈւՀ հանդէս եկաւ մամլոյ հաղորդագրութեամբ՝ յայտարարելով, որ կը դադրեցնէ իր գործունէութիւնը 30 Սեպտեմբեր 2020ին։
Այս յայտարարութիւնը անսպասելի էր երկու պատճառով․
1)    Երեք միլիոն տոլարը համեմատաբար մեծ գումար մը չէ թրքական կառավարութեան համար, որ տարիներ շարունակ տասնեակ միլիոն տոլարներ ծախսած է Միացեալ Նահանգներու մէջ հանրային կապերու (PR) եւ լոպիիստական ընկերութիւններ վարձելու համար։ Երեք միլիոն տոլարի կամ մնացորդի վերադարձը Թուրքիոյ՝ չի կրնար էական ազդեցութիւն ունենալ երկրին նիւթական դրութեան վրայ։  Տնտեսական անկումէն ուշքի գալու համար Թուրքիոյ անհրաժեշտ է քանի մը հարիւր միլիառ տոլար։
2)    Հակառակ հիմնարկի յաջողութիւններուն մասին անոր ղեկավարութեան հրապարակած պարծենկոտ մամլոյ հաղորդագրութեան, Թուրքիոյ կառավարութեան կողմէ դրամական միջոցներու դադրեցումը կը նշանակէ, որ հիմնարկը չէ կրցած հասնիլ իր քարոզչական նպատակներուն։ Թրքական կառավարութիւնը դադրեցուցած է ԹՈւՀի ֆինանսաւորումը 2015ին։ Բարդացնելով խնդիրը՝ հիմնարկի ղեկավարները իրենց մամլոյ հաղորդագրութեան մէջ խոստովանած են, որ չեն յաջողած արտաքին աղբիւրներէ բաւարար միջոցներ ստանալ հիմնարկի գործունէութիւնը շարունակելու համար։ Վերջին տարիներուն ԹՈւՀ նիւթական մասնակի աջակցութիւն ստացած է Ճորճթաունի համալսարանէն, Koç հոլտինկէն, FIBA հոլտինկէն եւ Մուխթար Քենթէն («Քոքա-քոլա» ընկերութեան խորհուրդի նախկին նախագահ) եւ անոր  տիկնոջմէ, ինչպէս նաեւ այլ անհատ նուիրատուներէ։
ԹՈւՀի մամլոյ հաղորդագրութեան մէջ կը նշուի, որ 1983էն սկսեալ իր դրամաշնորհները նպաստած են Թուրքիոյ եւ թրքերէնի ուսումնասիրութեան՝ «ԱՄՆ 45 նահանգներու եւ Քոլումպիայի շրջանին մէջ: Աւելի քան 130 դրամաշնորհային ատենախօսութիւններ վերածուած են 70է աւելի փրոֆեսէօրական պաշտօններու բարձրագոյն կրթութեան ամերիկեան հաստատութիւններու մէջ, իսկ լեզուական եւ հետազօտական պարգեւները օգնած են առնուազն 235 անձերու, որոնք գրաւած են դասախօսական եւ հետազօտական պաշտօններ Միացեալ Նահանգներու մէջ եւ այլուր։  Վերջին հինգ տարիներու ընթացքին քանի մը տասնեակ երիտասարդ գիտնականներու տրուած պարգեւները լրացուցիչ օգուտ պիտի բերեն ապագային։ Գրեթէ 80 ամերիկեան հաստատութիւններու մէջ ստեղծուած են Թուրքիոյ վերաբերեալ գրադարանային եւ հետազօտական հաւաքածոներ, կամ բաւականաչափ աւելցած են առկայ միջոցները ԹՈւՀի ֆինանսաւորման շնորհիւ, իսկ 19 ամերիկեան համալսարաններ ստացած են մեկնարկային գումարներ՝ Թուրքիոյ վերաբերեալ դասաւանդման նոր պաշտօններու հաստատման աջակցելու համար»։
Վերջին տարիներուն ԹՈւՀ հաստատուած էր Ուաշինկթըն, Ճորճթաունի համալսարանի Էտմոնտ Ա. Ուոլշի արտաքին ծառայութեան դպրոցի տարածքը: Հիմնարկի պատուաւոր նախագահը Միացեալ Նահանգներու մէջ Թուրքիոյ դեսպանն էր, որ անմիջական վերահսկողութիւն հաստատած էր Թուրքիոյ կառավարութեան կողմէ տրամադրուած ԹՈւՀի դրամաշնորհներուն վրայ։
Թրքական ուսումնասիրութիւններու հիմնարկը ինկած է շարք մը գայթակղութիւններու մէջ, սկսած Հիթ Լորիէն, որ հիմնարկի հիմնադիր եւ գործադիր տնօրէնն էր 1983-1993 թուականներուն: Լորին կարեւոր դեր խաղցած է՝ ամբողջական էջ մը յայտարարութիւններու  պատրաստման եւ հրատարակման գծով «Ուաշինկթըն Փոսթ», «Նիւ Եորք Թայմզ» եւ «Ուաշինկթըն Թայմզ» թերթերու մէջ, 19 Մայիս 1985ին՝ ստորագրուած 69 «մտաւորականներու» կողմէ, որոնք կը ժխտէին Հայոց Ցեղասպանութեան եղելութիւնը։ Լորին հետագային դարձաւ օսմանեան եւ ժամանակակից թրքական հետազօտութիւններու Աթաթուրքի փրոֆեսէօր Փրինսթընի համալսարանի մէջ՝ շնորհիւ Թուրքիոյ կառավարութեան կողմէ 750 հազար տոլար նիւթական աջակցութեան։
1985ին, «Քալիֆորնիա Քուրիըր» թերթին մէջ ամերիկացի մտաւորականներուն անունները թուարկելու եւ թրքական հիմնարկէ իւրաքանչիւրին ստացած գումարներուն մասին յօդուած գրելէ ետք, ես դարձայ թրքական հիմնարկի հետ իրաւական առճակատման առաջին թիրախը։ Հետաքրքրական է, որ թրքական հիմնարկը այդ մասնագէտներէն շատերուն դրամաշնորհներ տուած է: ԹՈւՀի փաստաբաններէն ես նամակ ստացայ, ուր ըսուած էր, որ անոնք դատ պիտի բանան ինծի դէմ՝ զրպարտութեան մեղադրանքով, եթէ ես չհրապարակեմ ծաւալուն հերքում իմ յօդուածիս առնչութեամբ, ինչ որ ես մերժեցի ընել։ Փաստաբաններս տեղեկացուցին թրքական հիմնարկի իրաւաբաններուն, որ իրենց զրպարտութեան մասին պնդումը անհիմն է, եւ յայտնեցին անոնց, որ մենք իրենց դէմ բողոքի հայց պիտի ներկայացնենք։ Ի պատասխան՝ ԹՈւՀ հրաժարեցաւ իր սպառնալից դատական հայցէն…
Այնուհետեւ, 1995ին, Ողջակիզումի եւ Ցեղասպանութեան ուսումնասիրութեան ամսագրին մէջ հրապարակուեցաւ «Փրոֆեսիոնալ բարոյականութիւն եւ Հայոց Ցեղասպանութեան ժխտումը» վերնագրով յօդուած, որ բացայայտեց ԹՈւՀի գործադիր տնօրէն Հիթ Լորիի կազմած նամակը, որ 1990ին թուրք դեսպան Նուզէթ Քանտեմիրի անունով ուղարկուած էր փրոֆեսէօր Ռապըրթ Ճէյ Լիֆթընի՝ ժխտելով Հայոց Ցեղասպանութեան իրողութիւնը։ Լորիի սեւագիր նամակը դեսպանի անունով անզգուշաբար յղուած էր փրոֆ․ Լիֆթընի, ինչ որ ակադեմական մեծ գայթակղութեան պատճառ դարձաւ:
2006ին, ամերիկացի փրոֆեսէօր Տանըլտ Քուաթերթ հրաժարական տուաւ ԹՈւՀի խորհուրդի նախագահութենէն՝ մերժելով ենթարկուիլ Թուրքիոյ դեսպանի հրամանին, որ Թուրքիա կը ջնջէ ԹՈւՀի ֆինանսաւորումը, այնքան ատեն որ փրոֆեսէօր Քուաթերթ չէ հերքած գիտական գիրքի մը մասին իր գրութիւնը, ուր ան գրած էր՝ «այն, ինչ որ տեղի ունեցած է հայերու հետ, լիովին կը համապատասխանէ ՄԱԿի «ցեղասպանութիւն» սահմանումին»։ Ի նշան բողոքի՝ ԹՈւՀի խորհուրդի քանի մը այլ անդամներ շուտով հրաժարական տուին։
Ակնյայտ է, որ թրքական ուսումնասիրութիւններու հիմնարկի փակման յայտարարութեամբ, Միացեալ Նահանգներու մէջ կը նուազի թրքական քարոզչութեան հնարաւորութիւնը՝ խեղաթիւրելու Հայոց Ցեղասպանութեան ողբերգական ճշմարտութիւնները։

Harut Sassounian. Institute of Turkish Studies To Close Down in 2020: Good Riddance
The Institute of Turkish Studies (ITS), a non-profit organization, was founded in 1983 with $3 million donated by the Government of Turkey in Washington, D.C. ITS issued a press release on May 31, 2019 announcing that it will cease its operations on September 30, 2020.
This was a surprising announcement for two reasons:
1)    The sum of $3 million is a relatively small amount for the Turkish government having spent tens of millions of dollars to hire public relations and lobbying firms in the United States for many years. Returning the $3 million or whatever is left of it to Turkey will not make a major difference in the country’s financial condition. Turkey needs several hundred billion dollars to recover from its economic collapse.
2)    Despite the boastful press release by the Institute’s leadership about its accomplishments, the withdrawal of the funds by the Turkish government implies that the Institute had failed to meet its propaganda goals. The Turkish government stopped funding ITS in 2015. To make matters worse, the Institute’s leaders acknowledge in their press release that they have not been successful in raising sufficient funds from outside sources to continue the Institute’s operations. In recent years, the ITS received partial financial support from Georgetown University, Koç Holding, FIBA Holding, and Mr. and Mrs. Muhtar Kent (former Board chairman of The Coca-Cola Company), and other individual donors.
The ITS press release claims that its grants since 1983 have promoted Turkey and Turkish studies “in 45 US states plus the District of Columbia. Over 130 dissertation writing grants translated into 70-plus professorial positions at American institutions of higher education, and language and research awards helped prepare at least 235 others who took up teaching and research positions in the United States and elsewhere. Awards to several dozen developing scholars over the last five years will pay further dividends in the future. Nearly 80 US institutions established library/research collections relating to Turkey, or added significantly to existing resources, thanks to ITS funding, and 19 American universities received seed money to support the establishment of new, Turkey-related teaching positions.”
In recent years, the ITS was located at the offices of the Edmund A. Walsh School of Foreign Service on the campus of Georgetown University in Washington, D.C. The Honorary Chairman of the Institute was the Turkish Ambassador in the U.S., confirming the close supervision of ITS grants by the Turkish government.
The Institute of Turkish Studies has been embroiled in a number of scandals, starting with Heath Lowry who was the founder and executive director of the Institute from 1983 to 1993. Lowry was instrumental in preparing and publishing full-page ads in the Washington Post, the New York Times and the Washington Times on May 19, 1985, signed by 69 ‘scholars’ who denied the occurrence of the Armenian Genocide. Lowry subsequently became the Ataturk Professor of Ottoman & Modern Turkish Studies at Princeton University, funded by a $750,000 Turkish government grant.
I was the first target of a legal confrontation with the Turkish Institute, after I wrote an editorial in 1985 in The California Courier listing the names of the U.S. scholars and the amount of money they had each received from the Turkish Institute. Interestingly, many of these scholars were the same ones who were given grants by the Turkish Institute. I received a letter from the attorneys of ITS stating that they will sue me for libel unless I published a lengthy retraction which I refused to do. My attorneys informed the Turkish Institute lawyers that their allegation of libel had no merit and informed them that we will file a counter lawsuit. In response, the ITS dropped its threatened lawsuit!
Then in 1995, an article titled “Professional Ethics and the Denial of Armenian Genocide,” was published in Holocaust and Genocide Studies exposing a letter sent to Prof. Robert Jay Lifton, drafted by ITS Executive Director Heath Lowry in 1990 on behalf of the Turkish Ambassador Nuzhet Kandemir, denying the facts of the Armenian Genocide. Lowry’s draft letter in the name Ambassador was inadvertently sent to Prof. Lifton, causing a major academic scandal.
In 2006, American professor Donald Quataert resigned from the chairmanship of ITS Board after refusing to obey the Turkish Ambassador’s orders that Turkey would revoke the ITS funding unless Prof. Quataert retracted a scholarly book review in which he had written "what happened to the Armenians readily satisfies the U.N. definition of genocide.” Several other ITS Board members resigned shortly in protest.
With the announced closing of the Institute of Turkish Studies, there will be one less outlet for Turkish propaganda in the United States distorting the tragic truths of the Armenian Genocide.