«Կասպերսկի» ընկերությունն անցկացրել է ՀՀ ուժային կառույցների կիբեռանվտանգության սեմինար
Կիբեռանվտանգության ոլորտի միջազգային առաջատար «Կասպերսկի» ընկերությունը հոկտեմբերի 4-ին Երևանում անցկացրել է ՀՀ ուժային կառույցների կիբեռանվտանգության հերթական սեմինարը։
Սեմինարին մասնակցել են ՀՀ ուժային գերատեսչությունների, պետական կառույցների և կրիտիկական ենթակառուցվածքները (կապ, էներգետիկա, ջրամատակարարում, գազամատակարարում, տրանսպորտ) կառավարող առաջատար ընկերությունների մասնագետները։
Միջոցառման բացումը կատարել է Հայաստանում և Վրաստանում «Կասպերսկի» ընկերության տարածքային ներկայացուցիչ Արմեն Կարապետյանը։ Ընկերության Ղազախստանում, Կենտրոնական Ասիայում և Մոնղոլիայում կառավարման տնօրեն Եվգենի Պիտոլինը ներկայացրել է «Պետության պաշտպանությունը որպես ռազմավարություն։ Կիբեռանվտանգությունը որպես ազգային անվտանգության մաս։ Գրոհներ ՀՀ-ի և աշխարհի վրա» և «Kaspersky Interactive Protection Security բիզնես-նմանակում։ Կիբեռհետաքննություն առցանց ռեժիմում» արդիական թեմաները։
«Աշխարհի առաջատար երկրները վաղուց արդեն կիբեռանվտանգությունը դիտարկում են որպես անվտանգության ազգային համակարգի բաղադրիչ։ Անվտանգության արտաքին և ներքին բազմաթիվ մարտահրավերների դիմագրավող Հայաստանը ևս այդ ճանապարհին է։ Այստեղ կարևոր է կիբեռանվտանգության ռազմավարությունները կամ հայեցակարգերը կիրառողների մասնագիտական պատրաստվածությունը և այն, թե ինչ գործիքակազմով են նրանք լուծում իրենց առջև դրված խնդիրները։ «Կասպերսկի» ընկերությունն այս սեմինարին ներկայացրեց բարդ և թիրախային կիբեռհարձակումներին դիմագրավելու ամենաարդյունավետ և առաջավոր տեխնոլոգիաներն ու լուծումները, որոնք, համոզված եմ, լայնորեն կկիրառվեն ՀՀ ուժային, պետական և կրիտիկական ենթակառուցվածքները կառավարող կազմակերպությունների տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և անվտանգության ոլորտի մասնագետների կողմից՝ նպաստելով Հայաստանի կիբեռանվտանգության ապահովմանը»,- նշում է Հայաստանում և Վրաստանում «Կասպերսկի» ընկերության տարածքային ներկայացուցիչ Արմեն Կարապետյանը։
ՀՀ ուժային կառույցների կիբեռանվտանգության սեմինարի մասնակիցները քննարկել և պարզաբանել են կիբեռանվտանգության վերաբերյալ իրենց հետաքրքրող բոլոր հարցերը։

«Лаборатория Касперского» провела семинар по кибербезопасности для силовых структур РА
Международный лидер в сфере кибербезопасности компания «Лаборатория Касперского» провела 4-го октября в Ереване очередной семинар по кибербезопасности для силовых структур РА.
В семинаре приняли участие специалисты силовых ведомств РА, государственных структур и ведущих компаний, управляющих критическими инфраструктурами (связь, энергетика, водоснабжение, газоснабжение, транспорт).
Мероприятие открыл территориальный представитель «Лаборатории Касперского» в Армении и Грузии Армен Карапетян. Управляющий директор компании в Казахстане, Центральной Азии и Монголии Евгений Питолин представил темы «Защита государства как стратегия. Кибербезопасность как часть национальной безопасности. Атаки на РА и мир» и «Бизнес-симуляция Kaspersky Interactive Protection Security. Киберрасследование в режиме онлайн».
«Ведущие страны мира уже давно рассматривают кибербезопасность как компоненту системы национальной безопасности. Противостоящая множеству внешних и внутренних вызовов Армения также находится на этом пути. Здесь важна подготовленность тех, кто применяет стратегии или концепции кибербезопасности и то, каким инструментарием они решают возложенные задачи. «Лаборатория Касперского» представила на этом семинаре самые эффективные и передовые технологии противостояния сложным и целевым кибератакам, которые, уверен, будут широко применяться специалистами сфер информационных технологий и безопасности силовых и государственных структур РА, организаций, управляющих критическими инфраструктурами, способствуя обеспечению кибербезопасности Армении»,-  отмечает территориальный представитель «Лаборатории Касперского» в Армении и Грузии Армен Карапетян.
Участники семинара для силовых структур РА обсудили и пояснили все интересующие их вопросы о кибербезопасности.