Իսկ դուք ճանաչեցի՞ք ԿԲ նոր հուշադրամի դարձերեսին պատկերված հովազին
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) կողմից պահպանվող Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի տարածքում թաքնված տեսախցիկների միջոցով նկարահանված կովկասյան հովազի (Panthera Pardus Ciscaucasica) լուսանկարն արժանացավ Շրջակա միջավայրի նախարարության, ՀՀ կենտրոնական բանկի հավանությանը՝ հայտնվելով «Կովկասյան ընձառյուծի տարի» արծաթե հուշադրամի դարձերեսին։ Լուսանկարն արվել է 2019թ․-ի հունվար ամսին։
Կովկասյան հովազի տվյալ առանձնյակը նկարահանվել է Վայոց ձորի մարզում։ Տարածքը մասնավոր կերպով պահպանվում է FPWC կողմից դեռևս 2011թ․-ից։ Այս տարիների ընթացքում կատարված աշխատանքի և ցուցաբերած նվիրվածության արդյունքում կովկասյան հովազը վերադարձավ ու հաստատվեց Վայոց ձորի մարզում։ Նմանատիպ դեպքերը մասնավոր կերպով պահպանվող տարածքների արդյունավետությունն ապացուցող լավագույն ցուցանիշն են։
Հայաստանի կենդանիների կարմիր գրքի տվյալների համաձայն՝ ենթատեսակն ընդգրկված է ԲՊՄՄ Կարմիր ցուցակում (ver. 3.1) «Endangered EN C2a(i)», իսկ տեսակը` «Near Threatened» կարգավիճակով: ԲՊՄՄ Կարմիր ցուցակի չափորոշիչներով գնահատվում է որպես «Կրիտիկական վիճակում գտնվող»` CR C2a(i); D: բնակեցնում է Հարավարևմտյան և Հարավային Հայաստանը` «Խոսրովի անտառ» արգելոցի կենտրոնական և արևելյան հատվածներից մինչև հայ-իրանական սահմանը՝ Գեղամա, Զանգեզուրի, Վայոց ձորի, Բարգուշատի և Մեղրու լեռնաշղթաների սահմաններում: Կովկասյան հովազի համար շատ կարևոր է նաև դժվարհասանելի ժայռերի առկայությունը, որոնք հնարավորություն են տալիս հովազին բեզոարյան այծերին որսալու ժամանակ հանկարծակի դուրս գալու:

• 07-10-2019 13:25:29   | Armenia  |  Press release
The photo of the Caucasian leopard, captured by trap cameras of Caucasus Wildlife Refuge was chosen by  the Ministry of Environment and Central Bank of the Republic of Armenia as the reverse side of “Year of the Caucasian Leopard” silver coin released by CB of RA. This photo was captured in January Y2019 in Vayots Dzor region.
The CWR is protected by FPWC since Y2011. The outcome of hard work and dedication is the return of Caucasian leopard in Vayots Dzor region.  This showcases onc again the effectiveness of privately protected areas established in hotspots of biodiversities.
The subspecies is listed in the IUCN Red List of Threatened Species (ver. 3.1) as "Endangered EN C2a (i)," and the species is "Near Threatened" category. According to IUCN criteria categorized as Critical Criteria CR C2a (i); D.
According to the Red Book of Armenia, it inhabits the Southern and Southwestern parts of Armenia, from the Central and Eastern parts of the Khosrov Forest Reserve to the Armenian-Iranian border, in the Geghama, Zangezur, Vayots Dzor, Bargushat and Meghri mountain ranges.
It is very important for the Caucasian Leopard the availability of difficult-to-reach cliffs that allow the Leopard to hide and suddenly emerge, while hunting Bezoar goats.