Հարութ Սասունյան. Վերջապես, 105 տարի անց, Սիրիան ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
Սիրիայի ժողովուրդն առաջինն է իմացել Հայոց ցեղասպանության մասին, քանի որ 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից տասնյակ հազարավոր հայեր արտաքսվել են սիրիական անապատի մահվան դաշտերը։ Տեղի արաբները մեծ թվով հայ որբեր են որդեգրել՝ նրանց մեծացնելով որպես իրենց երեխաներ: Հալեպում, Ռաքքայում, Դեյր Զորում, Դամասկոսում և այլուր տեղի բնակիչները սրտաբաց ընդունեցին ողջ մնացած հայերին։ Հայերը բնակություն հաստատեցին իրենց նոր հայրենիքում, վերակառուցեցին իրենց կյանքը, վերստեղծեցին իրենց մշակութային կառույցները, ներառյալ եկեղեցիները, դպրոցները, կազմակերպությունները և աստիճանաբար բարգավաճեցին։
Ես ծնվել եմ Սիրիայի Հալեպ քաղաքում, քանի որ իմ գերդաստանի մի մասը վերապրել էր Ցեղասպանությունը։ Չնայած կրոնական տարբերություններին՝ ես երջանիկ մանկություն եմ ունեցել և չեմ զգացել որևէ նախապաշարմունք կամ խտրականություն։ Սիրիան իր սեփական վեճն ուներ Թուրքիայի Հանրապետության հետ, ինչպիսին Իսկենդերունի (Ալեքսանդրետտա) բռնակցումն էր Թուրքիային 1939 թվականին, անօրինական հանրաքվեից հետո: Այնուամենայնիվ, Սիրիայի կառավարությունը դրսևորելով իսլամական համերաշխություն Թուրքիայի հետ և չցանկանալով թշնամացնել իր ավելի հզոր հյուսիսային հարևանին, հրաժարվեց բարձրացնել Հայոց ցեղասպանության հարցը:
Հիշում եմ, որ 1985 թվականին ՄԱԿ-ի Խտրականության կանխարգելման և փոքրամասնությունների պաշտպանության ենթահանձնաժողովում քննարկումների ընթացքում Սիրիայի իրավապաշտպանն ինձ ասաց, որ չնայած ինքը տեղյակ էր Հայոց ցեղասպանության մասին, սակայն չէր կարող քվեարկել հօգուտ այն ճանաչող զեկույցի ընդունմանը, քանի որ իրեն կազատեին աշխատանքից:  Ես նրան տվյալ իրավիճակում խնդրեցի քվեարկության ժամանակ բացակայել դահլիճից։ Նա այդպես էլ վարվեց, և ՄԱԿ-ի զեկույցն ընդունվեց ճնշող մեծամասնության կողմից:
2011 թ․ քաղաքացիական պատերազմին նախորդող տարիներին Սիրիայի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները այն աստիճան էին բարելավվել, որ երկու երկրների նախագահները հաճախ հանդիպում էին և միասին արձակուրդ գնում։ Սիրիայի կառավարությունը նույնիսկ արգելեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ գրքերի վաճառքը Սիրիայի գրախանութներում: Այդ մեղրամսի տարիներին ես տեղեկացա, որ Արամ Ա կաթողիկոսի Դամասկոս կատարած այցի ժամանակ, նախագահ Բաշար Ասադը նրան ասել էր, որ հայերը պետք է մոռանան Հայոց ցեղասպանության մասին, բացեն սահմանը և բարեկամական հարաբերություններ հաստատեն Թուրքիայի հետ:
Երբ 2009 թ․ ես այցելեցի Դամասկոս, նախագահական պալատ մուտք ունեցող իմ հայ ընկերը փորձեց ինձ համար հանդիպում կազմակերպել նախագահ Ասադի հետ։ Ես ուզում էի Ասադին նախազգուշացնել, որ նրա մեղրամիսը թուրք նախագահի հետ կարող էր հանկարծակի ավարտ ունենալ, և Էրդողանը որպես անվստահելի դաշնակից, կարող էր դավաճանել նրան: Իհարկե, ես գաղափար չունեի, որ Սիրիա կատարած իմ այցից երկու տարի անց, զանգվածային ներխուժում կլինի Սիրիա արմատական իսլամական ահաբեկիչների կողմից, որոնց զինում և աջակցում էր Թուրքիան։ Ցավոք, ես հնարավորություն չունեցա հանդիպել Ասադի հետ։ Նրա աշխատակազմի ղեկավարը հրաժարվեց կազմակերպել այդ հանդիպումը՝ իմ հայ ընկերոջն ասելով, որ չի կարող թույլ տալ, որ նման հանդիպում կայանա՝ հաշվի առնելով իմ բազմաթիվ քննադատական հոդվածները Թուրքիայի մասին։ Նա ասաց, որ Թուրքիան կխզի իր բարեկամական հարաբերությունները Սիրիայի հետ, եթե Էրդողանը պարզի, որ Ասադը հանդիպել էր ինձ հետ․․․
Անցյալ շաբաթ Հայաստանի խորհրդարանում «Լուսավոր Հայաստան» ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը լրագրողներին ասաց, որ երբ 2014-ին Սիրիա կատարած իր այցի ընթացքում Դամասկոսում նա հանդիպել է նախագահ Ասադին, վերջինս  ասել է. «Հայաստանում ինձ ասել էին, որ չպետք է այդքան վստահեմ Էրդողանին, բայց ես ձեզ չլսեցի»։ 2009 թ․ հունիսին Ասադը պաշտոնական այցով ժամանեց Հայաստան։ Սակայն, խախտելով հայկական արարողակարգը, նա հրաժարվեց այցելել Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր Երևանում և հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին՝ մտահոգվելով թուրքական  քննադատությունից։
2014 թ․ հունվարին նախագահ Ասադը «Ֆրանս-պրես» գործակալությանն ասաց, որ Սիրիայի նկատմամբ դաժան հարձակումները նրան հիշեցրել են «Օսմանցիների կողմից հայերի դեմ իրականացված ջարդերի մասին, երբ նրանք սպանել են մեկուկես միլիոն հայերի, և կես միլիոն ուղղափառ սիրիանիները Սիրիայում և Թուրքիայի տարածքում»:
Սիրիական խորհրդարանի կողմից 2020 թ․ փետրվարի 13-ին միաձայն ընդունված որոշումը Սիրիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության առաջին պաշտոնական ճանաչումն է: Խորհրդարանի բանաձևի տեքստում հիշատակվում են նաև ասորիները և սիրիանիները։ Ոմանք իրենց դժգոհությունն էին հայտնել, որ Սիրիայի կառավարությունը վերջապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը միայն այն ժամանակ, երբ այն համապատասխանեց իր սեփական քաղաքական շահերին։ Չնայած դա ճիշտ է, սակայն հայերը պետք է իրատես լինեն: Ոչ մի երկիր չի պատրաստվում ընդունել մի այնպիսի որոշում, որը հակասում է իր ազգային շահերին: Ճիշտ է, որ Սիրիայի խորհրդարանի որոշումը հիմնականում պայմանավորված է վերջերս Սիրիայի հյուսիսային շրջաններ Թուրքիայի ներխուժմամբ: Սակայն, որոշումը սխալ չէ, այն ճիշտ է։ Երբեք սխալ ժամանակ չի լինում ճիշտ գործեր անելու համար։ Սխալն այդ տարիների ընթացքում Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելն էր: Այսպիսով Սիրիան Լիբանանից հետո դարձավ երկրորդ արաբական երկիրը, որը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Հուսով ենք, որ արաբական մյուս երկրները, ինչպիսիք են Եգիպտոսը, Իրաքը և Հորդանանը, կհետևեն Սիրիայի օրինակին։
Սիրիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման երկու անմիջական օգուտները հետևյալն են.
1)    Լրատվամիջոցները ևս մեկ անգամ հիշեցրեցին միջազգային հանրությանը՝ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության ստոր արարքի մասին՝ ևս մեկ մեխ խփելով թուրքական ժխտողականության դագաղին:
2)    Թուրքական կառավարությունը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ ժխտելով Հայոց ցեղասպանությունը և դատապարտելով Սիրիայի կառավարությանը, ինչն ավելի հանրայնացրեց հայերի նկատմամբ թուրքական ցեղասպանությունը:
Ամբողջ աշխարհի հայերը ողջունեցին Սիրիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, որն ավելի է սեղմել օղակը թուրքական ժխտողականության շուրջ։  Ինչպես ասում են․ «Ավելի լավ է ուշ, քան երբեք»․․․

19-02-2020 16:08:37 | USA | Articles and Analyses
The Syrian people were the first to be aware of the Armenian Genocide as tens of thousands of Armenians were deported by Ottoman Turkey to the killing fields of the Syrian Desert at the beginning of the 20th Century. A large number of Armenian orphans were adopted by local Arabs who raised them as their children. The surviving Armenians in Aleppo, Raqqa, Deir Zor, Damascus and elsewhere were welcome by the local population. Armenians settled in their new homeland, rebuilt their lives, reestablished their cultural structures, including churches, schools, and societies and gradually prospered.
I was born in Aleppo, Syria, as some of my grandparents’ family had survived the Genocide. I had a happy childhood and had not experienced any prejudice or discrimination, despite the religious differences. Syria had its own dispute with the Republic of Turkey, such as the annexation of Iskenderun (Alexandretta) to Turkey in 1939, after an illegitimate referendum. Nevertheless, the Syrian government, in an Islamic solidarity with Turkey and unwilling to antagonize its more powerful Northern neighbor, had declined to raise the issue of the Armenian Genocide.
I recall that during the deliberations of the United Nations’ Sub-Commission on Prevention of Discrimination and Protection of Minorities in 1985, the Syrian human rights member told me that even though he was aware of the Armenian Genocide, he could not vote to adopt the report that recognized it, as he would be dismissed from his job. Under the circumstances, I asked him to be absent from the hall during the voting. He did, and the UN report was adopted by an overwhelming majority.
In the years prior to the 2011 civil war in Syria, the relationship between Syria and Turkey had improved to the point that the the presidents of the two countries met often and went on vacation together. The Syrian government even banned the sale of books on the Armenian Genocide in Syrian bookstores. During those honeymoon years, I was informed that during the visit of Catholicos Aram I to Damascus, Pres. Bashar al-Assad had told him that Armenians should forget about the Armenian Genocide, open the border and establish friendly relations with Turkey.
When I visited Damascus in 2009, an Armenian friend with access to the Presidential Palace, tried to arrange a meeting for me with Pres. Assad. I wanted to warn Pres. Assad that his honeymoon with the Turkish President could come to an abrupt end and Erdogan, as an untrustworthy ally, could betray him. Of course, I had no idea that two years after my visit to Syria, there would be a massive invasion of Syria by radical Islamic terrorists armed and supported by Turkey. Unfortunately, I did not have the chance to meet Pres. Assad. His Chief of Staff refused to arrange the meeting, telling my Armenian friend that he could not allow such a meeting given my many critical writings of Turkey. He said that Turkey would cut off its friendly relations with Syria if Erdogan found out that Pres. Assad had met with me!
Edmon Marukyan, head of the Bright Armenia opposition party in the Armenian Parliament, told reporters last week that when he met Pres. Assad in Damascus during his trip to Syria in 2014, Assad said: “I was being told in Armenia that I shouldn’t trust Erdogan so much, I didn’t listen to you.” Pres. Assad made an official trip to Armenia in June 2009. However, violating Armenian protocol, he refused to visit the Armenian Genocide Memorial in Yerevan to pay homage to the Genocide victims out of concern for Turkish criticism.
Pres. Assad told Agence France Presse (AFP) in January 2014 that the brutal attacks on Syria reminded him of “the massacres perpetrated by the Ottomans against the Armenians, when they killed a million and a half Armenians, and half a million Orthodox Syriacs in Syria and in Turkish territory.”
The unanimous decision by the Syrian Parliament on February 13, 2020 is the first official recognition of the Armenian Genocide by Syria. The text of the parliament’s resolution also referred to the genocide of Assyrians and Syriacs. Some have expressed their unhappiness that the Syrian government finally recognized the Armenian Genocide only when it suited its own political interests. While that is true, Armenians have to be realistic. No country is going to adopt a decision that is contrary to its national interests. It is true that the Syrian Parliament’s decision is mostly due to the recent Turkish invasion of Northern Syria. However, the decision is not wrong. It is the right thing to do. It is never the wrong time to do the right thing. The wrong was not recognizing the Armenian Genocide for all those years. Thus Syria became the second Arab country after Lebanon to have recognized the Armenian Genocide. We hope other Arab countries, such as Egypt, Iraq and Jordan, will follow suit.
Two immediate benefits of the Syrian Parliament’s recognition of the Armenian Genocide are:
1) The mass media once again reminded the world’s public opinion about the dastardly act of the Armenian Genocide committed by Ottoman Turkey, putting one more nail on the coffin of Turkish denial.
2) The Turkish government issued a statement denying the Armenian Genocide and condemning the Syrian government which further publicized the Turkish genocide of the Armenians.
Armenians around the world welcomed Syria’s recognition of the Armenian Genocide, further squeezing the noose around Turkish denialism. As the saying goes, “Better late than Never!”