Հարութ Սասունյան. Թուրքերը հարձակվում են միմյանց վրա․ կիպրացի թուրք ղեկավարը քննադատում է Թուրքիային
• 26-02-2020 11:50:04   | Հայաստան  |  Վերլուծություն
Թուրք սյունակագիր Օրհան Քեմալ Չենգիզը 2020 թ. փետրվարի 18-ին հոդված է գրել թուրքական «Ալ-Մոնիտոր» կայքում՝ «Ինչո՞ւ է կիպրացի թուրք ղեկավարը «թշնամի» հռչակվել Թուրքիայում» վերնագրով։ Հոդվածում ներկայացված են Թուրքիայի կառավարության և թուրքական Կիպրոսի ղեկավարի միջև առկա հակասության մանրամասները:
1974 թվականին Թուրքիայի կողմից Հյուսիսային Կիպրոսի գրավումից ի վեր, Թուրքիայի Հանրապետությունը ծախսել է միլիարդավոր դոլարներ և տեղակայել հազարավոր թուրքական զորքեր՝ իր դիրքերը կղզու վրա պահպանելու համար։
Վերջին ամիսներին թուրքական լրատվամիջոցները հրապարակել են Թուրքիայի կառավարության և կիպրացի թուրք ղեկավարի միջև թշնամանքի մասին։ «Թուրք պաշտոնյաներն ու քաղաքական գործիչները, որոնք այցելում են միայն Անկարայի կողմից ճանաչված Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետություն, հոկտեմբերից հրաժարվել են հանդիպել նրա նախագահ Մուստաֆա Աքինջիի հետ», գրել է Չենգիզը:
Հակասությունն սկսվել է անցյալ տարվա հոկտեմբերին Հյուսիսային Սիրիա թուրքական ներխուժման կապակցությամբ, երբ Աքինջին համարձակվել է քննադատել Թուրքիայի «սուլթանին»՝  Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին. «Հիմա, եթե նույնիսկ մենք դա [Սիրիա թուրքական ներխուժումը] անվանենք «Խաղաղության ակունք» գործողություն, ապա թափվել է ոչ թե ջուր, այլ՝ արյուն։ Այդ իսկ պատճառով իմ ամենամեծ ցանկությունն է, որ երկխոսությունն ու դիվանագիտությունն սկսվեն հնարավորինս արագ»: Թուրքիայում հարյուրավոր թուրքեր բանտարկվել են թուրքական ռազմարշավը Սիրիայում քննադատելու համար: Սիրիայի մասին խոսելուց բացի, Աքինջին իր անհամաձայնությունն է հայտնել Թուրքիային՝ Հյուսիսային Կիպրոս ներխուժելու վերաբերյալ. «Չնայած մենք այն անվանում էինք Խաղաղություն գործողություն, սակայն դա պատերազմ էր և արյուն թափվեց 1974-ին»։ Ըստ Չենգիզի՝ «համեմատություն կատարելով երկու ներխուժումների միջև, Աքինջին ակնհայտորեն փորձել է ասել, որ օտար երկրներում ռազմական գործողությունները հարատև խնդիրներ են ստեղծում, և, հետևաբար, նա Թուրքիային հրավիրել է դիտարկել այլ տարբերակներ Սիրիայում»:
Չնայած նրան, որ Աքինջիի կողմից թուրքական ռազմական ներխուժումների քննադատությունը բարի մտադրությամբ էր արված, Էրդողանը, որը չի հանդուրժում այլախոհություն, կատաղեց, հայտարարելով, որ Աքինջին «չափն անցել է» և հավելեց, որ ընտրազանգվածը շուտով նրան «մի լավ դաս» կտա։ Թուրքիայի փոխնախագահ Ֆուաթ Օքթայը նույնպես դատապարտեց կիպրացի թուրք ղեկավարին: Չենգիզն ասել է, որ «այդ ընթացքում, Հյուսիսային Կիպրոսում Աքինջին մահվան սպառնալիքներ է ստացել, ինչի համար նա դատական հետաքննություն է պահանջել»:
Այնուհետև սյունակագիր Չենգիզը հավելել է, որ «Աքինջիի խոսքերը նրան դարձրել են քավության նոխազ Թուրքիայում և առաջացրել աննախադեպ արձագանքների ալիք, ամենադաժանը, որ երբևէ տեսել է Հյուսիսային Կիպրոսի որևէ ներկայացուցիչ: Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում» կուսակցության (MHP) առաջնորդ Դեվլեթ Բահչելին կոչ է արել Աքինջիին անհապաղ հրաժարական տալ: «Աքինջին և նրա համախոհները չպետք է մոռանան, որ Կիպրոսը թուրքական է և թուրքական կմնա», ասել է Բահչելին։ Նա նաև Աքինջիին առաջարկել է տեղափոխվել հունական Կիպրոսի հարավ։ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (AKP) խոսնակ Օմեր Չելիքը հորդորել է Աքինջիին ներողություն խնդրել, իսկ արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն ասել է, որ Հյուսիսային Կիպրոսի առաջնորդը «թշնամաբար է վերաբերվում Թուրքիային» և, որ իր կյանքում երբեք չի տեսել «նման անազնիվ քաղաքական գործիչ»: Բարձրագույն քաղաքական գործիչների նման տրամադրության պայմաններում, իշխանամետ թերթերն ավելի կոշտ են դարձել։ «Խաչակիրների Աքինջին պետք է անհապաղ հրաժարական տա», գրել է թերթերից մեկը, իսկ մյուսը հայտարարել, որ Աքինջին «կարծես թշնամի» լիներ։
Չենգիզն իր հոդվածում բացատրել է՝ «դա Թուրքիան է, որ վճարում է հաշիվները Հյուսիսային Կիպրոսում՝ ուղղակի կամ անուղղակի ֆինանսական օգնության միջոցով: Հետևաբար, կիպրացի թուրքերը միշտ պետք է երախտապարտ լինեն Անկարային: Թուրքիան «մայրն է», իսկ Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունը՝ նրա «երեխան»: Ամեն ինչ, որ դուրս է այս ենթակայության գաղափարից, կվտանգի ստատուս-քվոն»:
2020 թ․ փետրվարի 6-ին «Գարդիան» թերթին տված հարցազրույցում Աքինջին նախազգուշացրել է «Կիպրոսի հունական և թուրքական համայնքների մշտական բաժանման մասին, եթե արագ ձեռք չբերվի համաձայնություն՝ «արդար» դաշնային լուծմամբ»։ Աքինջին ասել է, որ ինքը համաձայն չէ Էրդողանի տեսլականի հետ՝ Անկարայի և Նիկոսիայի միջև հարաբերությունների առումով՝ որպես «մայր և երեխա․․․ Ես ուզում եմ անկախ, եղբայրական հարաբերություններ», բացատրել է նա: Նա խոստովանել է, որ Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունը պետք է ավելին անի, որպեսզի իր տնտեսությունն ավելի քիչ կախվածություն ունենա Թուրքիայից, որը վճարում է կառավարության հաշիվները: Սա անելու համար ինքը աջակցության կարիք ուներ [հունական] հարավից, ասել է Աքինջին «Գարդիան»-ին։
«Աքինջին, որը չորեքշաբթի երեկոյան [փետրվարի 5, 2020 թ.] սկսեց վերընտրվելու իր քարոզարշավը, ասել է, որ Կիպրոսի գրեթե կեսդարյա բաժանման միակ կենսունակ լուծումը վերամիավորումն էր դաշնային «տանիքի տակ»․․․ «Եթե սա տեղի չունենա», ասել է Աքինջին «Գարդիան»-ին, «հյուսիսը գնալով ավելի ու ավելի կախված կլինի Անկարայից և ի վերջո կարող է կուլ գնալ, որպես փաստացի թուրքական նահանգ»։
«Աքինջիի տեսլականը, որը կիսում են բազմաթիվ կիպրացի թուրքեր, կոչ է անում երկհամայնքային, երկտարածքային Կիպրոսի, քաղաքական հավասարությամբ և մեկ «իրավաբանական անձով», ասել է նա «Գարդիան»-ին։ Այն հիմնված է Կիպրոսի կղզիաբնակներ լինելու ընդհանուր ինքնության, այլ ոչ թե թուրք կամ հույն լինելու վրա», գրել է Չենգիզը։
«Ընտրություններում Աքինջիի հավանական մրցակիցը Էրսին Թաթարն է, Անկարայի բացահայտ կողմնակից մի պոպուլիստ, որը դեմ է հարավի հետ հաշտեցմանը: Թաթարը՝ ներկայիս վարչապետը, կողմ է երկկողմանի լուծմանը։ Նա մեծ աջակցություն է վայելում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և նորաբնակների կողմից, որոնք անհաշիվ թվով ժամանել են մայրցամաքից՝ փոխելով կղզու կրոնական և մշակութային դիմագիծը», գրել է «Գարդիանը»։
«Ես չեմ պատրաստվում լինել երկրորդ Թայֆուր Սոքմենը», ասել է Աքինջին «Գարդիան»-ին, վկայակոչելով Հաթայի նախագահին, որը 1930-ական թվականներին իր հանրապետությունը՝  նախկինում ֆրանսիական մանդատ ունեցող Սիրիայի մի մասը հանրաքվեից հետո միացրեց Թուրքիայի հետ։
Թուրքիայի և կիպրացի թուրք առաջնորդի միջև վեճը շեղում է Թուրքիայի կառավարության ուշադրությունը մի շարք այլ լուրջ հակամարտություններից, որոնք Թուրքիան ունի Հայաստանի, Իրաքի, Սիրիայի, Իրանի, Լիբիայի, Հունաստանի և Կիպրոսի հետ:

• 26-02-2020 11:50:04   | Armenia  |  Articles and Analyses
Turkish columnist Orhan Kemal Cengiz wrote an article in the Turkish website “al-Monitor” on February 18, 2020, titled: “Why is Turkish Cypriot leader declared ‘enemy’ in Turkey?” The article provided the details of the antagonism between the government of Turkey and the leader of Turkish Cyprus.
Ever since the Turkish occupation of Northern Cyprus in 1974, the Republic of Turkey has spent billions of dollars and stationed thousands of Turkish troops to preserve its foothold on the island.
In recent months, the Turkish media has publicized the hostility between the government of Turkey and the Turkish Cypriot leader. “Turkish officials and politicians visiting the Turkish Republic of Northern Cyprus, which is recognized as a state only by Ankara, have refused to meet with its president, Mustafa Akinci, since October,” wrote Cengiz.
The conflict started with the Turkish invasion of Northern Syria last October, when Akinci dared to criticize the “Sultan” of Turkey, Recep Tayyip Erdogan: “Now, even if we call it [the Turkish invasion of Syria] Operation Peace Spring, what is being spilled is not water but blood. For this reason, it is my greatest wish that dialogue and diplomacy come into play as soon as possible.” Hundreds of Turks in Turkey have been imprisoned for criticizing the Turkish military campaign in Syria. Going beyond Syria, Akinci expressed his disagreement with Turkey regarding its invasion of Northern Cyprus: “Even though we called it Operation Peace, it was a war and blood was spilled in 1974.” According to Cengiz, “by drawing a comparison between the two interventions, Akinci was obviously trying to say that military operations in foreign lands create lasting problems and, therefore, he was inviting Turkey to consider other options in Syria.”
Even though Akinci’s criticisms of the Turkish military invasions were well-meaning, Erdogan, who does not tolerate dissent, was furious, stating that Akinci had “exceeded his limits” and adding that the electorate will soon teach him a “lesson.” Turkish Vice President Fuat Oktay also condemned the Turkish Cypriot leader. Cengiz reported that “in Northern Cyprus, meanwhile, Akinci received death threats, for which he requested a judicial investigation.”
Columnist Cengiz further reported that “Akinci’s remarks made him a scapegoat in Turkey and fueled an unprecedented wave of reactions, the harshest that any Northern Cyprus representative has ever seen. [Turkish] MHP leader Devlet Bahceli called on Akinci to immediately resign. ‘Akinci and his supporters should not forget that Cyprus is Turkish and will remain Turkish,’ Bahceli said. He also suggested that Akinci move to the Greek Cypriot south. AKP spokesman Omer Celik urged Akinci to apologize, while Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said the Northern Cyprus leader was being ‘hostile to Turkey’ and that he had never seen ‘such a dishonest politician’ in his life. With the tone set like that by top politicians, pro-government newspapers were even harsher. ‘The Crusaders’ Akinci should resign immediately,’ one paper said, while another declared that Akinci was ‘like an enemy.’”
Cengiz explained in his article that “it is Turkey that pays the bills in Northern Cyprus through direct and indirect financial aid. Therefore, Cypriot Turks should always be grateful to Ankara. Turkey is ‘the mother’ and the Turkish Republic of Northern Cyprus is her ‘baby.’ Anything that goes beyond this notion of subordination would threaten the status quo.”
In an interview with The Guardian on February 6, 2020, Akinci warned the “permanent partition of its [Cyprus’s] Greek and Turkish communities unless an agreement is swiftly reached involving an ‘equitable’ federal solution.” Akinci said he disagreed with Erdogan’s vision of the relationship between Ankara and Nicosia as one of “mother and baby…. I want independent, brotherly relations,” he explained. He acknowledged the Turkish Republic of Northern Cyprus had to do more to make its economy less reliant on Turkey, which pays the government’s bills. To do this he needed support from the [Greek] south, Akinci told The Guardian.
“Akinci -- who on Wednesday evening [Feb. 5, 2020] launched his re-election campaign -- said the only viable solution to Cyprus’s nearly half century of division was reunification under a federal ‘roof’.... ‘If this failed to happen,’ Akinci told The Guardian, ‘the north would grow increasingly dependent on Ankara and could end up being swallowed up, as a de facto Turkish province.’”
“Akinci’s vision, which is shared by many Turkish Cypriots, calls for a bi-communal, bi-zonal Cyprus with political equality and a single ‘personality,’ he told The Guardian. It is based on a shared identity of being islanders of Cyprus, rather than being Turkish or Greek,” Cengiz wrote.
“Akinci’s likely election run-off rival is Ersin Tatar, an outspoken pro-Ankara populist who opposes reconciliation with the south. Tatar, the current prime minister, favors a two-state solution. He enjoys strong support from Turkey’s president, Recep Tayyip Erdogan, and from settlers who have arrived in unquantified numbers from the mainland, changing the island’s religious and cultural makeup,” The Guardian wrote.
“I’m not going to be a second Tayfur Sökmen,” Akinci told The Guardian, referring to the president of Hatay, who in the 1930s merged his republic -- formerly part of French-mandated Syria -- with Turkey after a referendum.
The dispute between Turkey and the Turkish Cypriot leader is deviating the Turkish government’s attention away from a slew of other serious conflicts Turkey has with Armenia, Iraq, Syria, Iran, Libya, Greece and Cyprus.