Ինչպե՞ս ապահովել աշխատակիցների հեռավար աշխատանքի կիբեռանվտանգությունը
COVID-19 կորոնավիրուսային վարակի տարածման կապակցությամբ Հայաստանի շատ կազմակերպություններ իրենց աշխատակիցներին տեղափոխում են տնից աշխատանքի։ Երբ կազմակերպությունների աշխատակիցները աշխատում են տեղային ցանցի շրջանակում, տվյալների փոխանակման ամբողջ գործընթացն տեղի է ունենում կազմակերպությունների պաշտպանական լուծումների հսկողությամբ։ Կորպորատիվ ռեսուրսներին աշխատակիցների անվտանգ հեռավար միացման խնդիրը լուծելու համար «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները խորհուրդ են տալիս նրանց ապահովել հուսալի VPN-ծառայությամբ։ Այն թույլ կտա ստեղծել գաղտնագրված կապուղի աշխատանքային կայանի և կազմակերպության ենթակառուցվածքի միջև և կպաշտպանի կորպորատիվ տվյալները միջամտությունից։ Ավելին՝ արտաքին ցանցից կորպորատիվ ռեսուրսներին միացումը առանց VPN-ի պետք է անհնարին լինի։
Եթե նախկինում կարելի էր մոտենալ գործընկերոջը և նրա հետ քննարկել աշխատանքային հարցը, ապա այժմ դա պետք է անել հեռավար։ Իսկ դա նշանակում է գրագրության ծավալների աճ, նոր հասցեատերեր (նրանց հետ առաջ շփումը կատարվում էր անձնապես)։ Տեսականորեն դա չարագործի առջև բացում է գործողությունների ընդարձակ դաշտ, մասնավորապես, BEC-գրոհի անցկացման համար։ Խնդրի լուծումն է, որ տնից աշխատելիս բոլոր աշխատակիցները պետք է կիրառեն միայն աշխատանքային (կորպորատիվ) էլեկտրոնային փոստ։ Դա առնվազն ակնհայտ կդարձնի աշխատակցի անունից երկխոսության մեջ մտնելու չարագործի փորձը, եթե այն ձեռնրակվել է կողմնակի դոմենում գրանցված փոստի միջոցով։ Երկրորդը՝ պետք է համոզվել, որ կազմակերպության փոստային սերվերները պաշտպանված են տեխնոլոգիաներով, որոնք կարողանում են հայտնաբերել նամակ ուղարկողի անունի կեղծումը։ Եվ երրորդը՝ աշխատակցին տնից աշխատանքի ուղարկելուց առաջ արժե նրան փոխանցել հնարավոր կիբեռսպառնալիքների մասին գիտելիքներ։
Համատեղ աշխատանքի լուծումները պետք է խելացի ձևով կարգավորել։ Օրինակ՝ հասանելիության սխալ կարգավորումներով GoogleDocs փաստաթուղթը կարող է ինդեքսավորվել որոնողական սերվերի կողմից և դառնալ կորպորատիվ տվյալների արտահոսքի աղբյուր։ Նույնը կարող է տեղի ունենալ ֆայլերի (նիշք) ամպային պահոցների տվյալների հետ։ Արտահոսքի աղբյուր կարող է լինել նաև համատեղ աշխատանքի Slack-ի նման միջավայրը. այդտեղ պատահաբար մուտք ստացած կողմնակի մարդը կարող է հասանելիություն ստանալ գրագրության ամբողջ պատմությանը և ֆայլերին։ Նման դեպքերում կազմակերպության շահն է գտնել անվտանգության մակարդակով և գործառույթներով հարմար համատեղ աշխատանքի միջավայր։ Դրա կատարյալ տարբերակի դեպքում գրանցումը հնարավոր է միայն կորպորատիվ փոստի միջոցով։ Ընդ որում, արժե նշանակել պատասխանատու աշխատակից, որը կզբաղվի այդ միջավայրի կառավարմամբ, հատկապես, իրավունքների տրամադրմամբ և  դրանց հետկանչով։
Այն ընկերությունների համար, որոնք չեն կիրառում BYOD քաղաքականությունը, աշխատակիցների կողնից տնային համակարգիչների օգտագործումը կարող է լուրջ սպառնալիք դառնալ։ Անհրաժեշտ է նրանց ապահովել կորպորատիվ շարժական համակարգիչներով և հեռախոսներով։ Եվ բոլոր այդ սարքերը, իհարկե, պետք է պաշտպանվեն համապատասխան լուծումներով։ Ընդ որում, դրանք պետք է ապահովեն կորպորատիվ տեղեկատվության ոչնչացման, անձնական և կորպորատիվ տվյալների տարանջատման ու հավելվածների տեղադրման սահմանափակման հնարավորությունը։ Դրանք նաև պետք է ստուգեն ծրագրային ապահովման և օպերացիոն համակարգի վերջին կրիտիկական թարմացումների առկայությունը։ Աշխատակիցների կողմից անձնական սարքերի օգտագործման դեպքում անհրաժեշտ է կազմակերպությունում ծավալել BYOD քաղաքականությունը, որի շրջանակում հնարավոր է կառավարել անձնական սարքերում գտնվող կորպորատիվ տվյալները, օրինակ, տարբեր բաժիններ ստեղծել գործարար և անձնական տվյալների համար։ Բացի այդ, հարկ է պարտադիր հանձնարարել տնային հակավիրուսային ծրագրերի տեղադրումը՝ գոնե անվճար։ Կատարյալ տարբերակն է՝ կորպորատիվ ցանցերին նման սարքերի միացումը թույլատրել միայն դրանց պաշտպանական լուծումների և օպերացիոն համակարգի վերջին թարմացումների առկայությունը ստուգելուց հետո։
Անհրաժեշտ է նաև լուծել աշխատակիցների սարքերին այլոց հասանելիությունը բացառելու խնդիրը։ Համապատասխան լուծումները պետք է նախատեսեն գաղտնաբառի պարտադիր կիրառումը և էկրանի պարտադիր ավտոարգելափակումը։ Բացի այդ, իրազեկության մակարդակի բարձրացման դասընթացները պետք է օգնեն ընդհանուր զգոնությունը պահպանելուն։

Как обеспечить кибербезопасность удаленной работы сотрудников?
В связи с распространением коронавирусной инфекции COVID-19 многие организации Армении переводят своих сотрудников на работу из дома. Когда сотрудники организаций работают из локальной сети, весь процесс обмена данными проходит под контролем защитных решений организаций. Для решения задачи безопасного удаленного подключения к корпоративным ресурсам сотрудников эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют их обеспечить надежным VPN-сервисом. Он позволит создать зашифрованный канал связи между рабочей станцией и инфраструктурой организации и защитит корпоративные данные от вмешательства. Более того, подключение к корпоративным ресурсам из внешней сети без VPN должно быть невозможным.
Если раньше можно было подойти к коллеге и обсудить с ним рабочий вопрос, то теперь это придется делать удаленно. А это означает рост объемов переписки, появление новых адресатов (это люди, с которыми раньше приходилось общаться только лично). Теоретически это дает злоумышленнику больший простор для манипуляций. В частности, для проведения BEC-атаки. Задача решается тем, что работая из дома, все сотрудники должны использовать только рабочую почту. Это по крайней мере сделает очевидной попытку злоумышленника вступить в диалог от лица сотрудника, просто зарегистрировав почту на постороннем домене.  Во-вторых, нужно убедиться, что почтовые серверы организации защищены технологиями, способными выявлять попытки подмены отправителя письма. Ну и в-третьих, перед отправкой сотрудника домой стоит провести ликбез по возможным киберугрозам.
Решения для совместной работы нужно настраивать с умом. Например, документ GoogleDocs с неправильно настроенными доступами может быть проиндексирован поисковым сервером и стать источником утечки корпоративных данных. То же самое может случиться и с данными в облачных хранилищах файлов. Источником утечки может послужить и среда совместной работы типа Slack: случайно добавленный туда посторонний человек может получить доступ ко всей истории переписки и файлам. В таких случаях в интересах организации подобрать подходящую по уровню безопасности и функциям среду для коллаборации. В идеале — допускающую регистрацию только по корпоративной почте. При этом стоит назначить ответственного сотрудника, который занимался бы администрированием этой среды: выдачей и, главное, отзывом прав.
Для компаний, в которых не используется политика BYOD, использование домашних компьютеров сотрудниками может стать серьезной угрозой. Необходимо обеспечить их корпоративными лэптопами и телефонами. И все эти устройства, разумеется, должны быть защищены при помощи соответствующих решений. Причем эти решения должны обеспечивать возможность удаленного уничтожения корпоративной информации, разделения личных и корпоративных данных и ограничения установки приложений. Они также должны проверять наличие последних критических обновлений ПО и операционной системы. При использовании сотрудниками личных устройств необходимо развернуть в организации политику BYOD, в рамках которой возможно управлять корпоративными данными на личных устройствах — например, создавая отдельные разделы для деловых и личных данных. Помимо этого, следует настоятельно рекомендовать установку домашних антивирусных программ, хотя бы бесплатных. В идеале — позволять подключать такие устройства к корпоративным сетям только после проверки на наличие защитного решения и свежих обновлений операционной системы.
Необходимо также решить задачу доступа посторонних к устройствам сотрудников. Соответствующие решения должны предусматривать обязательное использование пароля и обязательную автоблокировку экрана. Кроме того, тренинги по повышению осведомленности должны помочь сохранять общую бдительность.