Թեհրանը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի «այսպես կոչված ընտրությունները» կհանգեցնեն լարվածության նոր սրմանը
• 01-04-2020 15:58:01   |   |  Քաղաքական
Իրանի արտգործնախարարության ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին նախօրեին հայտարարել է, որ «Հայաստանի կողմից օկուպացված Ադրբեջանական տարածքներում այսպես կոչված «ընտրությունները» վնաս են հասցնում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ջանքերին»։
Նա նաեւ նշել է, որ Իրանը հավատում է, որ անհրաժեշտ է հրաժարվել իր երկու հարեւանների՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի, միջեւ «կարգավորումը բարդացնող ցանկացած քայլերից»։
Ա․Մուսավին հայտարարել է, որ ընտրությունները Լեռնային Ղարաբաղում, «կարող են հանգեցնել Հարավային Կովկասում լարվածության նոր սրմանը» եւ է՛լ ավելի խորացնել տարաձայնությունները տարածաշրջանում։
Իրանի ԱԳ նախարարության ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով միջազգային իրավունքի նորմերի հիման վրա։

Тегеран заявил, что, "так называемые выборы" в Нагорном Карабахе приведут к новому витку напряжённости
• 01-04-2020 15:58:01   |   |  Политика
Мусави:"Иран верит в необходимость отказа от любые шагов, осложняющих урегулирование проблем между двумя соседями нашей страны - Азербайджаном и Арменией"
Так называемые "выборы" на оккупированных Арменией землях Азербайджана наносят ущерб усилиям по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, уверены в Тегеране.
Представитель МИД ИРИ заявил, что "выборы", которые планируется провести сегодня в Нагорном Карабахе могут привести к новому витку эскалации напряженности на Южном Кавказе.
"Иран верит в необходимость отказа от любые шагов, осложняющих урегулирование проблем между двумя соседями нашей страны - Азербайджаном и Арменией", - сказал дипломат.
По мнению Мусави, так называемые выборы в Нагорном Карабахе могут привести к новому витку напряженности и усугубить противоречия в регионе.
Представитель МИД ИРИ подчеркнул, что армяно-азербайджанский конфликт должен быть урегулирован мирными путями на основе норм международного права.