IDBank-ը կնպաստի էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ու այլընտրանքային էներգիայի օգտագործման հնարավորությունների ընդլայնմանը
• 22-05-2020 13:45:53   | Հայաստան  |  Ֆինանսներ
«Էներջի» վարկով ՓՄՁ-ները հնարավորություն կունենան ստանալ մինչև 500 մլն ՀՀ դրամ, իսկ առանձին դեպքերում նաև` մինչև 1 մլրդ ՀՀ դրամ վարկային միջոցներ, որոնք կարող են ուղղվել արդիական էներգաարդյունավետ սարքավորումների և մեքենաների ձեռքբերմանը, ենթակառուցվածքների կառուցմանը և ներդրվել այն նախագծերի մեջ, որոնք օգտագործում են վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներ:
Վարկատեսակից կարող են օգտվել ՀՀ-ում գործող միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունները կամ գյուղատնտեսական գործունեությամբ զբաղվող անհատ գյուղացիները։
Վարկատեսակն ուղղված է Հայաստանի տնտեսությունում այլընտրանքային էներգիայի կիրառման զարգացմանը և բիզնեսի արդյունավետության բարձրացմանը՝ թույլ տալով ՓՄՁ-ներին նվազագույն ծախսերով ստանալ ավելին:
Բանկի Կորպորատիվ բիզնեսի տնօրեն Տիգրան Մխիթարյանի խոսքով ծրագրի շրջանակում KfW բանկից հատկացված միջոցների ընդհանուր ծավալը կազմում է 15,000,000 եվրո։ «Կարևորելով բնապահպանական խնդիրները՝ IDBank-ը որոշում կայացրեց միանալ «Էներգաարդյունավետություն ՓՄՁ-ների համար» ծրագրի երկրորդ փուլին՝ էներգաարդյունավետ համակարգերում ներդրումներն առավել մատչելի դարձնելու համար։ Այսինքն՝ ՀՀ-ում գործող տնտեսվարող սուբյեկտները, որոնք ներկրում, արտադրում կամ կիրառում են էներգաարդյունավետ սարքավորումներ, կարող են օգտվել մատչելի վարկային միջոցներից` բարձրացնելով բիզնեսի արտադրողականությունը,  միաժամանակ կրճատելով ծախսերն ու առավել շահութաբեր դարձնել իրենց գործունեությունը», - նշել է Տիգրան Մխիթարյանը։
Բանկը վարկերը տրամադրում է սկսած 5 մլն ՀՀ դրամից, առավելագույնը 60 ամիս ժամկետով և սկսած 8,89% տարեկան փաստացի տոկոսադրույքով։

IDBank will help to increase energy efficiency and expand the use of alternative energy
With the “Energy” loan, SMEs will have the opportunity to receive up to 500 million AMD, and in some cases – up to 1 billion AMD in credit means, which can be used to purchase modern energy-efficient equipment and machinery, to construct infrastructures and to invest into projects that use renewable energy.
The loan can be requested by micro, small and medium enterprises, as well as individual farmers, operating in Armenia.
The loan is aimed at developing alternative energy use in the Armenian economy and increasing business efficiency, thus allowing SMEs to receive more at a minimal cost.
According to the Corporate Business Director of IDBank Tigran Mkhitaryan, the total amount of funds provided by KfW Bank within the framework of the current program is 15,000,000 Euros.
"Attaching importance to the environmental issues, IDBank has decided to join the second phase of the “Energy Efficiency for SMEs” program to make investments in energy-efficient systems more affordable. In other words, the business entities operating in the Republic of Armenia, which import, produce or use energy-efficient equipment, can use affordable credit means, increasing business productivity, while reducing costs and making their activities more profitable”, - said Tigran Mkhitaryan.
The Bank provides loans starting from 5 million AMD, for a maximum period of 60 months, and with annual interest rate starting from 8.89%.