IDBank-ը պետական ֆինանսավորմամբ հատուկ ծրագրի շրջանակում նվազեցրել է ուսանողական վարկերի տոկոսադրույքը
• 27-05-2020 15:46:54   | Հայաստան  |  Ֆինանսներ
Եթե 2020թ․ մայիսի 1-ի դրությամբ դեռ ուսանող ես, և ունես գործող ուսանողական վարկ IDBank-ում, ապա քեզ համար վարկի տարեկան տոկոսադրույքը կիջեցվի։
Այսուհետ՝ ՀՀ պետական կամ ՀՀ պետական հավատարմագրություն ունեցող բուհերի բակալավրիատի և մագիստրատուրայի, ինչպես նաև կլինիկական օրդինատուրայի ուսանողները ուսանողական վարկ վերցնելու դեպքում կարող են օգտվել արտոնյալ պայմաններից․ ուսանողական վարկի տարեկան անվանական տոկոսադրույքը կկազմի  6-7% (տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը 9,38%): Վարկը տրամադրվում է 9%-ով, տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը՝ 9,38%, որից պետությունը սուբսիդավորում է 2%-ը՝ բոլոր ուսանողների համար, իսկ 3%-ը՝ նախորդ ուսումնական տարվա ընթացքում գերազանց առաջադիմություն ցուցաբերած ուսանողների համար: Արդյունքում՝ վճարման ենթակա տարեկան  տոկոսադրույքը կկազմի 6,38-7,38%:
Ուսանողական վարկի տրամադրման նոր պայմանները վերաբերում են ինչպես գործող, այնպես էլ նոր տրամադրվող վարկերին։
IDBank-ը մասնակցում է նաև Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման՝ կառավարության միջոցառումներին։
ՀՀ Կառավարության՝ «Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման» 14-րդ միջոցառման շրջանակում մայիսի 1-ից դեկտեմբերի 31-ը՝ գործող և նոր տրամադրվող ուսանողական վարկերի տոկոսադրույքները պետության կողմից կսուբսիդավորվեն՝  ամբողջությամբ կամ 5%-ի չափով՝ կախված առաջադիմությունից։
Ուսանողական վարկի տրամադրման պայմաններին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ Բանկի պաշտոնական կայքում։

IDBank reduced interest rates on Student loans in the framework of the state-financed special program
• 27-05-2020 15:46:54   | Armenia  |
As of May 1, 2020, if you are still a student and you have got a student loan at IDBank, then the annual loan interest rate will be reduced for you.
From now on, those students studying for their bachelor’s and master’s degrees in the RA state or RA state accredited Universities,   as well as clinical residency students, can enjoy privileged terms on Student loans: the annual nominal interest rate on Student loans will be 6-7% (the actual annual interest rate is 9,38%). The interest rate for the provided loan is 9%, of which the state subsidizes 2% for all students, and 3% for students who have made excellent progress in the previous academic year). As a result the interest rate that should be paid is 6.38-7.38%.
The new terms for provision of Student loans apply to loans already provided and those to be provided.
IDBank is also participating in the government's programs to neutralize the economic consequences of the Coronavirus.
From May 1 to December 31, within the framework of the 14th program of the Government of the Republic of Armenia "Neutralization of Economic Consequences of Coronavirus", the interest rates on Student loans will be subsidized by the state in full or  by 5%, depending on progress.