Հայաստանում մեկնարկում է Գյումրիի Բարեկամության այգու ճարտարապետական լուծումների մշակման միջազգային մրցույթը
• 01-07-2020 12:58:20   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամը մեկնարկում է Գյումրու Բարեկամության այգու ռեկրեացիոն ենթակառուցվածքի ճարտարապետական լուծումների մշակման միջազգային բաց մրցույթը: Հայտերը կընդունվեն 2020 թ.-ի հուլիսի 1-29-ը:
Մրցույթը մաս է կազմում Գյումրիի համալիր զարգացման և վերականգման ծրագրի, որն իրականացվում է «Հայաստան 2020» նախաձեռնության շրջանակում: Վերականգնված այգին ոչ միայն կդառնա նոր հանրային վայր գյումրեցիների և քաղաքի հյուրերի համար, այլև բարեկամության և երախտագիտության խորհրդանիշ՝ ուղղված բոլոր այն երկրներին, որոնք 1988 թ.-ի ավերիչ երկրաշարժից հետո օգնության ձեռք մեկնեցին քաղաքի վերականգնմանը:
Մրցույթի նպատակն է քաղաքի ինքնության առանձնահատկություններն արտացոլող և միջազգային փոխօգնության գաղափարը ներկայացնող ճարտարապետանախագծային լավագույն լուծումների ընտրությունը: Այգու ռեկրեացիոն ենթակառուցվածքի օբյեկտների իրագործումը թույլ կտա ողջ աշխարհից միավորված տաղանդավոր ճարտարապետներին դառնալ ժամանակակից հանրային տարածքի համահեղինակներ և ավելի բազմազան դարձնել քաղաքի արտաքին պատկերը:
Մրցույթը կանցկացվի 2 փուլով: Առաջին փուլի արդյունքներով ժյուրիի անդամները կընտրեն 20 մասնակցի ճարտարապետական լուծումների մշակման համար: Մասնակիցները կստանան տեխնիկական առաջադրանք, որը կներառի այգու դիզայն-նախագծի և օբյեկտների մշակման պահանջների մասին անհրաժեշտ տեղեկատվությունը: Երկրորդ փուլի արդյունքներով, ժյուրին կընտրի հաղթողներին 3 անվանակարգում:
2020 թ.-ի հոտեմբերին կհայտարարվեն հաղթողները և կներկայացվի այգու վերջնական դիզայն-նախագիծը: Հաղթողները հնարավորություն կունենան իրականություն դարձնել իրենց ճարտարապետական նախագծերը Գյումրի քաղաքի նոր հանրային տարածքում:
Ժյուրիի կազմում ընդգրկված կլինեն հեղինակավոր փորձագետներ, որոնց թվում են ճարտարապետ և հետազոտող Անդրեյ Իվանովը, ՀՀ Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Նունե Պետրոսյանը, լանդշաֆտային ճարտարապետ և «Glaßer und Dagenbach GBR» բյուրոյի հիմնադիր Ուդո Դագենբախը, OFFCON բյուրոյի գլխավոր ճարտարապետ և գործընկեր Ֆյոդոր Ռաշևսկին, ՀՀ Շիրակի մարզպետի օգնական Էմմա Բաղդասարյանը:
Այգին գտնվում է քաղաքի հյուսիսային մասում` պատմական կենտրոնի և բնակելի, արդյունաբերական շրջանների միջև ընկած հատվածում: Քաղաքի կենտրոնական փողոցը միացնում է Գյումրու բոլոր գլխավոր տեսարժան վայրերը և հանրային տարածքները: Վերականգնված այգին կդառնա քաղաքի կենտրոնում այդ երթուղով անցնող առաջին ժամանակակից կանաչ տարածքը, որը մեծ ճանաչում է վայելում տեղի բնակիչների և զբոսաշրջիկների շրջանում:
«Բարեկամության այգու վերականգնումը մեծ նշանակություն ունի գյումրեցիների համար: Վերականգնված այգին կդառնա մի յուրօրինակ նախագիծ, որը կխթանի զբոսաշրջությունն ու կզարգացնի քաղաքի ենթակառուցվածքները: Մենք ուրախ ենք, որ գյումրեցիները ընդունել են և խիստ կարևորում են այս նախաձեռնությունը: Այս նախագիծը միավորել է բազմաթիվ մարդկանց և իրապես դառնալու է բարեկամության և երախտագիտության այգի»,-ասում է IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:

• 01-07-2020 12:58:20   | Армения  |  Пресс-релизы
Благотворительный фонд «Инициативы развития Армении» (IDeA) запускает Открытый международный конкурс на разработку архитектурных решений элементов рекреационной инфраструктуры парка Дружбы в Гюмри. Срок подачи заявок продлится с 1 по 29 июля 2020 года.
Конкурс является частью программы комплексного развития восстановления Гюмри в рамках инициативы  «Армения-2020». Воссозданный парк станет новым общественным пространством для гюмрийцев и гостей города, символом дружбы и знаком благодарности странам, оказавшим помощь в восстановлении города после разрушительного землетрясения 1988 года.
Цель конкурса — отбор лучших архитектурно-планировочных решений, отражающих особенности идентичности города и раскрывающих идею международной взаимопомощи. Реализация объектов рекреационной инфраструктуры парка позволит талантливым архитекторам со всего мира стать соавторами современного общественного пространства и разнообразить облик территории города.
Конкурс проводится два этапа. По результатам первого отбора члены жюри определят 20 конкурсантов для разработки архитектурных решений. Конкурсанты получат техническое задание, содержащее необходимую информацию о дизайн-проекте парка и требованиям к разрабатываемым объектам. По итогам второго этапа жюри выберет финалистов в трех номинациях.
В октябре 2020 года будут объявлены победители и представлен финальный дизайн-проект парка. Финалисты получат возможность реализовать свои архитектурные проекты в новом общественном пространстве города Гюмри.
В состав жюри войдут авторитетные эксперты, в том числе архитектор и исследователь Андрей Иванов, заместитель председателя комитета по градостроительству Республики Армения Нунэ Петросян, ландшафтный архитектор и  сооснователь бюро «Glaßer und Dagenbach GBR» Удо Дагенбах, главный архитектор и партнер бюро OFFCON Федор Ращевский, помощник губернатора Ширакской области Республики Армения Эмма Багдасарян.
Парк расположен в северной части города, между историческим центром и жилыми, промышленными районами. Центральная улица города соединяет все главные достопримечательности и общественные пространства Гюмри. Обновленный парк станет первой современной зеленой территорией на этом маршруте, популярном среди местных жителей и туристов.
Соучредитель Фонда IDeA Рубен Варданян: «Восстановление Парка Дружбы очень важно для жителей Гюмри. Воссозданный парк станет уникальным проектом, способствующим развитию туризма и инфраструктуры города. Мы рады, что жители Гюмри приняли и осознали важность этой инициативы. Этот проект объединил людей и воистину станет парком дружбы и благодарности».