Յարութ Սասունեան. Ազգային Ապահովութեան Հարցերով Խորհրդական Ճոն Պոլթըն Կը Բացայայտէ Թրամփի Անպարկեշտ Գործարքները Էրտողանի Հետ
• 01-07-2020 15:18:19   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Նախագահ Թրամփի Ազգային ապահովութեան հարցերով նախկին խորհրդական Ճոն Պոլթըն հրաշալի գիրք մը հրատարակած է՝ Սպիտակ Տան մէջ Ապրիլ 2018էն մինչեւ Սեպտեմբեր 2019ի ընթացքին իր կատարած աշխատանքին մասին: «Սենեակը, ուր այդ տեղի ունեցած է․ յուշեր Սպիտակ Տունէն» խորագիրը կրող անոր բացայայտող գիրքը ցոյց կու տայ, թէ ինչո՛ւ Թրամփ անյարմար եւ անկարող է իր պաշտօնին համար։ Պոլթըն բազմիցս շեշտած է, որ Թրամփ ամէն ինչ ըրած է՝ կա՛մ ապահովելու համար իր վերընտրութիւնը, կա՛մ սեփական շահը՝ հակառակ երկրի շահերուն:
Այսօր մենք կը կեդրոնանանք բացառապէս Թրամփի անպարկեշտ յարաբերութեան վրայ, որ ան ունեցած է Թուրքիոյ բռնապետ Ռեչեփ Թայիփ Էրտողանի հետ, զոր Թրամփ կ՛անուանէ «Սուլթան»։ Պոլթընի 570 էջնոց գիրքին մէջ Թուրքիա կը յիշատակուի 135 անգամ, իսկ Էրտողան՝ 95։ Ասիկա ցոյց կու տայ, որ Սպիտակ Տունը ինչպիսի կարեւորութեան կ՛արժանացնէ Թուրքիան եւ Էրտողանը՝ Թրամփի «մտերիմ ընկերը»։ Զարմանալի է, որ գիրքին մէջ ո՛չ Հայաստանը, ո՛չ Ատրպէյճանը կը յիշատակուին, թէեւ Պոլթըն իր պաշտօնավարման ընթացքին այցելած է երկու երկիրներն ալ:
Պոլթըն իր «Սենեակը, ուր ատիկա տեղի ունեցած է» գիրքին մէջ, Թրամփի հետ ունեցած հեռաձայնային զրոյցի ընթացքին Էրտողանի ձայնը կը համեմատէ «Հռոմի իր պատշգամէն խօսող Մուսոլինիի հետ»՝ Թուրքիոյ ղեկավարը ներկայացնելով իբրեւ «արմատական իսլամիստ»:
Սպիտակ Տուն իր կատարած բազմաթիւ այցերու եւ Թրամփի հետ հեռաձայնային 20 զրոյցներու ընթացքին Էրտողան Թրամփի առջեւ բազմիցս բարձրացուցած է հետեւեալ երեք առաջնահերթ պահանջները․
1) Թուրք գործարար Ռեզա Զարապի ազատումը Միացեալ Նահանգներու բանտէն՝ դիմելով Թրամփին, որ վերջինս ջնջէ անոր դէմ մեղադրանքները։ Զարապ, Էրտողանի օրհնութեամբ, Թուրքիոյ կառավարութեան պատկանող «Հալքպանք»ի միջոցով 20 միլիառ տոլար լուացած է Իրանի մէջ՝ շրջանցելով Միացեալ Նահանգներու պատժամիջոցները Իրանի դէմ։
2) Թուրք կրօնական Ֆեթուլլահ Կիւլենի՝ Միացեալ Նահանգներէն արտայանձնումը Թուրքիոյ. Էրտողանի հետ սերտ գործակցութենէն ետք, Կիւլեն բաժնուեցաւ անկէ եւ դարձաւ Թուրքիոյ նախագահի թիւ մէկ թշնամին։ Էրտողան սուտ կերպով մեղադրած է Կիւլենը՝ 2016ին տեղի ունեցած թրքական յեղաշրջման փորձը ղեկավարելու յանցանքով:
3) Թրամփի համաձայնութիւնը՝ Հիւսիսային Սուրիայէն ամերիկեան զօրքերը դուրս բերելու համար՝ թոյլ տալով Թուրքիոյ, որ ներխուժէ այդ տարածքը եւ ջնջէ քրտական բնակչութեան ներկայութիւնը սուրիական սահմանին վրայ:
Պոլթըն իր գիրքին մէջ պատմած է, որ 1 Դեկտեմբեր 2018ին, Արժանթինի մէջ G20ի վեհաժողովի գումարման ընթացքին Էրտողան Թրամփի յանձնած է յուշագիր մը՝ խնդրելով Զարապը ազատել ամերիկեան բանտէն: Ըստ Պոլթընի գիրքին՝ Թրամփ Էրտողանի ըսած է, որ «ինք կը զբաղի այդ հարցով՝ բացատրելով, որ (Նիւ Եորքի) Հարաւային շրջանի դատախազները իր մարդիկը չեն, այլ՝ Օպամայի, խնդիրը կը դասաւորուի, երբ անոնք փոխարինուին իր մարդոցմով»։
Երբ Պոլթընը ուղարկած են Թուրքիա՝ Էրտողանը նախազգուշացնելու, որ պէտք չէ ներխուժէ Հիւսիսային Սուրիա, Պոլթըն վերջին վայրկեանին հեռաձայն ստացած է Թրամփէն. վերջինս խնդրած է Պոլթընէն՝ զերծ մնալ Թուրքիոյ նախագահին ըսելէ, որ Միացեալ Նահանգներ զօրքերը չի հաներ Հիւսիսային Սուրիայէն, հակառակ անոր, որ Սպիտակ Տան բարձրաստիճան անձնակազմին մեծ մասը համաձայն չէր նախագահի որոշման:
Թրամփ նաեւ խախտած է Միացեալ Նահանգներու օրէնքներն ու Քոնկրեսի պահանջները՝ հրաժարելով կիրարկելէ պատժամիջոցներ՝ ՆԱԹՕի անդամ Թուրքիոյ հանդէպ, ռուսական հակաօդային С-400 հրթիռներ գնելուն համար։
Անցեալ շաբաթ Տէյվիտ Իկնաթիուս յօդուած մը հրապարակեց «Ուաշինկթըն Փոսթ»ի մէջ՝ «Թրամփի անպարկեշտ գործարքները Թուրքիոյ հետ Պոլթընի գիրքին ամէնէն ցնցող պատմութիւններէն են» վերնագրով։ Պոլթըն կը յիշեցնէ, որ Ապրիլ 2019ին ան ըսած է գլխաւոր դատախազ Ուիլեըմ Փ. Պարին, որ Թրամփի բազմիցս գործադրուած ջանքերը Էրտողանին օգնելու համար, ցոյց կու տան անոր «հակումները, ըստ էութեան, անձնական ծառայութիւն մատուցել իր հաւնած բռնապետերուն»։ Իկնաթիուս Թրամփի անպարկեշտ գործարքները Էրտողանի հետ բնութագրած է՝ իբրեւ «Թրամփի կողմէ չարաշահումներու ամէնէն յստակ, առաւել շարունակական դեռեւս բացայայտուած պատմութիւնը»։
Իկնաթիուս Թրամփ-Էրտողան բարեկամութիւնը կապած է Թրամփի գործարար շահերուն։ Երբ ան Ապրիլ 2012ին բացումը կը կատարէր Սթամպուլ գտնուող Թրամփի աշտարակները, անոր դուստրը՝ Իվանքա Թրամփ, թուիթըրի վրայ գրառում կատարեց՝ շնորհակալութիւն յայտնելով օրուան վարչապետ Էրտողանի՝ մասնակցութեան համար: Անոնց հետ էր Մեհմեթ Ալի Եալցինտաք անունով թուրք գործարար մը, որուն՝ բացման արարողութեան ընթացքին, Տանըլտ Թրամփ ներկայացուց իբրեւ Իվանքայի «հիանալի ընկեր»։ Հոն էր նաեւ Քուշները՝ Իվանքայի ամուսինը»։
Թրամփ շրջապատուած եղած է թրքամէտ աշխատակիցներու խումբով, ինչպէս օրինակ անոր Ազգային ապահովութեան հարցերով առաջին խորհրդական Մայքըլ Ֆլին, որ ստիպուած էր արձանագրուիլ իբրեւ օտարերկրեայ գործակալ այն բանէն ետք, երբ պարզուեցաւ, որ Ֆլինի խորհրդատուական ընկերութեան 500 հազար տոլար վճարած է թուրք գործարար մը, որ գլխաւորած է պետութեան կողմէ ֆինանսաւորուող առեւտրական ընկերակցութիւնը։ Ֆլինի պարտականութիւնն էր՝ Կիւլենը արտայանձնել Թուրքիոյ:
Մէկ այլ թրքամէտ խորհրդական էր Թրամփի անձնական փաստաբան Ռուտոլֆ Ու․ Ճուլիանին, որ 24 Փետրուար 2017ին կապ հաստատած է այդ օրերու Միացեալ Նահանգներու դատախազ Փրիթ Պհարարայի հետ՝ յայտարարելով, որ կը մեկնի Անգարա՝ իբրեւ Զարապի ներկայացուցիչ: Ճուլիանի ճնշում կը գործադրէ արդարադատութեան նախարարութեան վրայ՝ «Միացեալ Նահանգներու եւ Թուրքիոյ միջեւ որոշակի համաձայնութեան» համար՝ Զարապի ազատ արձակելու նպատակով՝ ըստ դաշնակցային դատարան ներկայացուցած Ճուլիանիի դիմումին։ Թրամփ Պհարարան աշխատանքէն ազատ արձակեց Մարտ 2017ին, սակայն Զարապի դէմ դատական գործը շարունակեց Միացեալ Նահանգներու նոր դատախազ Ճեֆրի Պըրման, որուն եւս, անցեալ շաբաթ, Թրամփ ազատ արձակեց աշխատանքէն։
Զարմանալի չէ, որ Էրտողան զայրացած է Պոլթընի բացայայտումներէն: Թուրքիոյ նախագահութեան հաղորդակցութիւններուն գծով տնօրէն Ֆահրեթթին Ալթուն Թուիթըրի մէջ գրած է․ «Միացեալ Նահանգներու նախկին բարձրաստիճան պաշտօնեայի հեղինակած գիրքին վերջին հրապարակումը կը ներառէ ամերիկացի ղեկավար Տանըլտ Թրամփի հետ մեր ղեկավար նախագահ Էրտողանի խօսակցութիւններու ապակողմնորոշիչ, միակողմանի եւ աղաւաղուած ներկայացումները»։
Ցաւօք, Պոլթըն հրաժարեցաւ ցուցմունք տալէ Քոնկրեսի մէջ, Թրամփի պաշտօնազրկման լսումներու ժամանակ, թէեւ ատիկա ոչինչ կը փոխէր։ Գրեթէ բոլոր հանրապետական ծերակուտականները կուրօրէն կը հետեւին Թրամփի առաջնորդութեան, որքան ալ ան սխալ ըլլայ: Ինչպէս որ Թրամփ քարոզարշաւի ընթացքին ամբարտաւանօրէն յայտարարեց․ «Ես կրնամ կանգնիլ 5րդ պողոտային մէջտեղը եւ կրակել ոեւէ մարդու վրայ եւ ոչ մէկ ընտրող կորսնցնել»:

• 01-07-2020 15:18:19   | USA  |  Articles and Analyses
John Bolton, Pres. Trump’s former National Security Adviser, published a fascinating book on his work at the White House from April 2018 to September 2019. His revealing book, “The Room Where it Happened: A White House Memoir,” shows why Pres. Trump is unfit for office and incompetent. Bolton emphasized repeatedly that everything Trump did was either to secure his reelection or for his own self-interest, contrary to the interests of the country.
Today we will focus solely on Trump’s unholy relationship with the dictator of Turkey, Pres. Recep Tayyip Erdogan, whom Pres. Trump calls “The Sultan.” Turkey is mentioned 135 times in Bolton’s 570-page book. Erdogan is mentioned 95 times. This shows the importance the White House places on Turkey and Erdogan, Pres. Trump’s “close friend.” Surprisingly, neither Armenia nor Azerbaijan is mentioned in the book even though Bolton made a trip to both countries during his tenure.
In “The Room Where It Happened,” Bolton compares Erdogan’s tone on a phone call with Trump to “Mussolini speaking from his Rome balcony,” describing the Turkish leader as a “radical Islamicist.”
Erdogan, during his multiple visits to the White House and 20 phone calls with Pres. Trump, repeatedly raised the following three priority demands from Trump։
1) The release of Turkish businessman Reza Zarrab from arrest in the United States by appealing to Pres. Trump to drop the charges against him. Zarrab, with Erdogan’s blessing, had laundered $20 billion to Iran through the Turkish government-owned Halkbank to circumvent the U.S. sanctions on Iran․
2) The extradition from the United States to Turkey of Fethullah Gulen, the Turkish cleric, who after his close alliance with Erdogan, split with him and became the Turkish President’s enemy number one. Erdogan falsely accused Gulen of leading the Turkish coup attempt in 2016.
3) The acquiescence of Trump to withdraw US troops from Northern Syria, allowing Turkey to invade that area and eliminate the Kurdish population’s presence inside the Syrian border.
Bolton related in his book that during the G20 summit meeting in Argentina on Dec. 1, 2018, Erdogan gave Trump a memo requesting that Zarrab be freed from U.S. jail. According to Bolton’s book, Trump told Erdogan that “he would take care of things, explaining that the Southern District [of New York] prosecutors were not his people, but were Obama people, a problem that would be fixed when they were replaced by his people.”
When Bolton was dispatched to Turkey to warn Erdogan that he should not invade Northern Syria, Bolton received a last minute phone call from Pres. Trump asking him to refrain from telling the Turkish President that the U.S. troops will not withdraw from Northern Syria, even though most of the White House senior staff disagreed with the President’s decision.
Trump also violated U.S. laws and congressional demands by refusing to sanction Turkey, a NATO member, for purchasing Russian anti-aircraft S-400 missiles.
David Ignatius published an article in the Washington Post last week, titled, “Trump’s corrupt dealings with Turkey are some of the most startling stories in Bolton’s book.” Bolton recalls that he told Attorney General William P. Barr in April 2019 that Trump’s repeated efforts to help Erdogan showed his “penchant to, in effect, give personal favors to dictators he liked.” Ignatius described Trump’s corrupt dealings with Erdogan as “the clearest, most continuous narrative of misconduct by Trump that has yet surfaced.”
Ignatius linked the Trump-Erdogan friendship to Trump’s “personal business interests. When he launched Trump Towers Istanbul in April 2012, his daughter Ivanka Trump tweeted thanks to Erdogan, the prime minister at the time, for attending. With them was a Turkish businessman named Mehmet Ali Yalcindag, whom Donald Trump described at the opening as a “great friend” of Ivanka. Kushner, her husband, was there, too.”
Trump was surrounded by a group of pro-Turkish staff, such as his first National Security Adviser Michael Flynn who was forced to register as a foreign agent after it was revealed that Flynn’s consulting firm was paid $500,000 from a Turkish businessman who headed the state-run Turkish business federation. Flynn’s task was to get Gulen extradited to Turkey.
Another pro-Turkish adviser was Rudolph W. Giuliani, Trump’s personal lawyer, who contacted then U.S. Attorney Preet Bharara on Feb. 24, 2017, stating that he was traveling to Ankara as the representative of Zarrab. Giuliani pressured the Justice Department for “some agreement between the United States and Turkey” for the release of Zarrab, according to Guliani’s statement filed in federal court. Trump fired Bharara in March 2017, but the case against Zarrab was continued by the new U.S. Attorney, Geoffrey Berman, who was also fired by Trump last week.
Not surprisingly, Erdogan was angered by Bolton’s revelations. Fahrettin Altun, the Turkish presidency’s communications director, said on Twitter:  “Recent publication of a book authored by a high-level former U.S. official includes misleading, one-sided and manipulative presentations of our leader President Erdogan’s conversations with the US President Donald Trump.”
Unfortunately, Bolton refused to testify in Congress during Pres. Trump’s Congressional Impeachment Hearings, even though it would not have made a difference. Just about all Republican Senators blindly follow Trump’s lead no matter how wrong he is. As Trump arrogantly proclaimed during the campaign, “I could stand in the middle of 5th Ave. and shoot somebody and I wouldn't lose any voters.”