ԱՄՆ դեսպանն այցելել է Տավուշի մարզի Այրում համայնք
Այսօր Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Մ. Թրեյսին աջակցեց հանձնել սարքավորումներ և կահույք` Տավուշի մարզի բնակիչներից մեկին՝ Հայաստանում սոցիալական աշխատանքի ոլորտի ուժեղացմանն ուղղված ծրագրի շրջանակում։
«Հասանելի համայնքային սոցիալական ծառայություններ» եռամյա ծրագիրը ֆինանսավորում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը։ Այն իրականացնում են Վորլդ Վիժն Հայաստանը և Մանկական զարգացման հիմնադրամը։
Կահույքը և սարքավորումները, որոնք ներառում են համակարգիչ, տպիչ, գրասեղան, աթոռ և պահարան, տրամադրվել են Այրում համայնքի սոցիալական աշխատող Թագուհի Մաճկալյանին։ Այս պարագաների օգնությամբ Թագուհին ոչ միայն կունենա ավելի բարենպաստ և արդյունավետ աշխատանքային  պայմաններ, այլև կկարողանա ավելի լավ ապահովել քաղաքացիների անձնական տվյալների անվտանգությունը:
Հունիսից նմանատիպ աջակցություն է ստացել ևս 30 համայնք՝ Հայաստանի հինգ մարզում:
«Հասանելի համայնքային սոցիալական ծառայություններ» ծրագիրը նպատակ ունի համայնքներում արդյունավետ սոցիալական աշխատանքի ներդրման և առավել խոցելի երեխաների ու ընտանիքների կյանքի բարելավման միջոցով աջակցել Հայաստանում սոցիալական պաշտպանության համակարգի ուժեղացմանը:
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համագործակցելով՝ ծրագիրն օժանդակություն է ցուցաբերել 86 համայնքում աշխատող 91 սոցիալական աշխատողի, ովքեր իրենց հերթին տրամադրել են խորհրդատվություն և աջակցություն 6,581 առավել խոցելի ընտանիքների ավելի քան 29,000 անդամների, ինչպես նաև մշակել և իրականացրել են անհատական զարգացման ծրագրեր՝ 1,151 ընտանիքների համար։ Համայնքի սոցիալական աշխատողները նաև ակտիվ ներգրավված են մանկական խնամքի հաստատությունից տուն վերադարձած երեխաների և նրանց ընտանիքների վերամիավորման գործընթացում:
2018թ․-ին մշակվել է համայնքի սոցիալական աշխատողի հեռավար ուսուցման 11-ամսյա հատուկ դասընթաց՝ Երևանի պետական համալսարանի հետ համագործակցությամբ: 2019թ․-ին այս դասընթացն ավարտել և հատուկ հավաստագիր է ստացել 19 համայնքային սոցիալական աշխատող: 2020թ․-ին ևս 16 սոցիալական աշխատող ներառվել է նշված դասընթացում:

• 10-07-2020 15:00:35   |   |  Press release
Today, July 10, 2020, U.S. Ambassador to Armenia, Lynne M. Tracy, helped deliver equipment and furniture to the Tavush region as part of a project to strengthen the field of social work in Armenia.  The three-year project - “Community Level Access and Social Services” (CLASS) - is funded by the United States Agency for International Development and implemented by World Vision Armenia and the Child Development Foundation.
Today’s recipient of the furniture and equipment, which included a computer, printer, desk, chair and file cabinet, was Taguhi Machkalyan - a social worker from the Ayrum community.  With these items, Taguhi will not only improve her working conditions and efficiency, but will also be able to better ensure the security of her clients’ personal information.
Since June, social workers from 30 communities in five marzes of Armenia have received similar assistance. The CLASS project aims to strengthen the social protection system in Armenia by promoting effective social work in communities and improving the lives of the country’s most vulnerable children and families.
In cooperation with local governments, the project has provided support to 91 social workers (CSW) in 86 communities. These social workers have, in turn, provided counseling and support to more than 29,000 members of 6,581 of the most vulnerable households and have developed and implemented Individual Development Plans for 1,151 families. The CSWs are also actively involved in the rehabilitation process of families with children returned from child residential institutions.
In 2018, CLASS, in cooperation with the Yerevan State University, developed an 11-month Online Learning Course designed for the CSWs. To date, 19 CSWs have completed the course and received certificates, and this year alone 16 new participants have enrolled.