Իտալիայից Հայաստան ժամանած ԱՀԿ բուժաշխատողների խումբն աշխատում է Covid-19-ի դեմ պայքարող հիվանդանոցներում
• 14-07-2020 16:25:05   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Իտալիայից Հայաստան է ժամանել 11 բուժաշխատող՝ մարդասիրական առաքելության շրջանակում աջակցելու Հայաստանի առողջապահական համակարգին։
Բուժաշխատողները Հայաստան են ժամանել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության և ՀՀ առողջապահության նախարարության համագործակցության շրջանակում և արդեն ավելի քան մեկ շաբաթ է աշխատում են հայաստանյան հիվանդանոցներում, որտեղ բուժում են ստանում Covid-19 ախտորոշում ունեցող պացիենտները։ Առաքելության աշխատանքն իրականություն է դարձել ԵՄ քաղաքացիական պաշտպանության մեխանիզմի աջակցությամբ։
Մարիո Ռավիոլոյի գլխավորությամբ բուժաշխատողների խումբն անցկացնում է ուսուցողական դասընթացներ կորոնավիրուսային հիվանդության բուժման, հակաբիոտիկների օգտագործման և այլ հարցերի շուրջ։ Այս խմբի խնամքի տակ են նաև ծանր վիճակում գտնվող պացիենտներ։
«Հայաստան ժամանած պրոֆեսիոնալ թիմը ԱՀԿ-ի «Արտակարգ իրավիճակների արձագանքման բուժանձնակազմ» նախաձեռնության դասակարգման մեջ է։ Այդ նախաձեռնությունն ուղղված է մասնագետների համաշխարհային ցանցի ձևավորմանը, որը հնարավորություն է տալիս բժշկական օգնություն ցուցաբերել արտակարգ իրավիճակների ժամանակ»,- նշել է ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Եգոր Զայցևը։ Նրա խոսքով այդ մասնագետները  անցել են ԱՀԿ որակավորում ըստ նախապես սահմանված չափանիշների և տիրապետում են տարբեր երկրների առողջապահական համակարգերին աջակցելու անհրաժեշտ գործիքակազմին։
Նախատեսվում է, որ բուժանձնակազմը Հայաստանում կմնա երեք շաբաթ, այնուհետև էլ կշարունակի հայաստանյան բուժաշխատողներին աջակցել խորհրդատվությամբ և դասընթացներով։
Իտալացի բժիշկներին հետևել են գերմանացի և լեհ գործընկերները, որոնք պատրաստակամություն են հայտնել օգնել Հայաստանին՝ կրկին ի պատասխան ԱՀԿ-ի համաշխարհային կոչին։

• 14-07-2020 16:25:05   | Armenia  |  Social
11 medical workers have arrived in Armenia from Italy to support the Armenian healthcare system within the framework of the humanitarian mission.
The medical workers arrived in Armenia within the framework of the cooperation between the World Health Organization and the Ministry of Health. Deployment of the Regione Piemonte EMT has been facilitated through the European Civil Protection Mechanism. For more than a week they have been working in Armenian hospitals where patients with Covid-19 diagnosis receive treatment.
Besides directly treating severe cases, Italian specialists, led by doctor Mario Raviolo, are providing trainings to the local health professionals on various subjects ranging from treatment of COVID-19 associated health complications, to infection prevention and control measures and COVID-19 diagnostics.
“The team of Italian medical workers is classified by WHO as a member of the Emergency Medical Team (EMT) initiative which is aimed at establishing a global network of pre-qualified emergency medical teams capable of providing medical assistance during emergencies. WHO classification of the team means it has been accredited as compliant with the international WHO standards of being capable of directly treating patients” noted Egor Zaitsev, the Head of the WHO Country Office in Armenia.
The team will be intensively working in Armenia for three weeks, and then will continue to support Armenian frontline healthcare workers with trainings and professional advice.
The Italian doctors have been followed by their German and Polish counterparts, that have expressed readiness to support Armenia in response to the WHO's global call.