Թուրք մտավորականները հեռուստածրագրում ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը. Հարութ Սասունյան
Վերջերս մի տեսանյութ գտա, որտեղ երկու թուրք մտավորականներ հանդես են գալիս Թուրքիայի Հանրապետության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օգտին: Քննարկումը տեղի է ունեցել 2015-ին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Տեսանյութում Էրդողան Այդինի և Այդին Չուբուքչուի զրույցը թուրքերեն է՝ անգլերեն ենթագրերով։ Մեկ ժամ 37 րոպե տևողությամբ ծրագրի անվանումն է՝ «Բաբելոնյան աշտարակ»: Ծրագրի վերնագիրն է՝ «Առերեսվելով ցեղասպանությանը»։
Անանուն թուրք հաղորդավարը ծրագիրն սկսեց հետևյալ հարցերով. «Ի՞նչ է իրականում տեղի ունեցել 1915-ին․ ինչի՞ միջով են անցել մարդիկ․ դա ցեղասպանությո՞ւն էր․ դա տեղահանությո՞ւն էր»:
Ահա հատվածներ այդ քննարկումից.
Էրդողան Այդին. «Հիշենք, որ 1915-ին տեղահանությունը, երբ կենտրոնանում ես մանրամասների վրա, նշանակում է նույնը, ինչ 1948-ի ցեղասպանությունն էր… եթե բռնագաղթը չի իրականացվում այն մարդկանց համաձայնությամբ, որոնք աքսորվել են իրենց իսկ անվտանգության համար, ի դեպ, արտաքսումները չեն իրականացվում այդ [պատճառով]։  Դա արվում է պետությունների ինքնիշխանությունն ընդլայնելու, հասարակությանը պատժելու, այլոց տեղավորելու համար, եթե հողն արգասաբեր է։ Ուստի, եթե դա արվում է ընդդեմ ժողովրդի կամքի, եթե նրանց բոլորին, ներառյալ կանանց, երեխաներին ու ծերերին վտարում են, ապա դա հանցագործություն է մարդկության դեմ»։
Հաղորդավար. «Դավութօղլուն (Թուրքիայի նախկին վարչապետ) այդպես է ասում: Նա ասում է, նա ամենուրեք կրկնում է, որ տեղահանությունը հանցագործություն է մարդկության դեմ: Նա ընդունում է դա որպես այդպիսին »:
Այդին Չուբուքչու. «… Բայց երբ ուսումնասիրում ենք 1948 թ․ ցեղասպանության մասին դաշնագրի հոդվածները, մենք տեսնում ենք, որ իրականում նրանք են սահմանում այս կիրառումը…»:
Էրդողան Այդին. «Այն փաստաթղթերը, որոնք ուսումնասիրում են պատմաբանները, այնքան էլ կարևոր չեն: Կարևորն այդ փաստաթղթերի մեկնաբանման ձևն է, թե ինչպես է վերջնական զեկույցը շարադրվելու և ինչ  քաղաքականության է ծառայելու: Պատմաբանը նման չէ լաբորատորիայի բժշկի։ Պատմությունը հստակ կամ փակ չէ մեկնաբանության համար: Այն չի կարելի բացատրել սեղմ պատճառահետևանքային կապերով։ Բոլոր նրանք, ովքեր ուսումնասիրել են փաստաթղթերը և պահանջներ ներկայացրել մինչև այսօր, արդեն պատմաբան են: Ի վերջո, նրանք, ովքեր հարցը լուծելու են այն փաստերի լույսի ներքո, որոնք ներկայացնում են պատմաբանները, քաղաքական գործիչներն են: Իհարկե, դա քաղաքական է: Երբ խոսքը վերաբերում է քաղաքականությանը, պատմաբանների ասածն այնքան էլ կարևոր չէ: Փաստաթղթերը, վիճակագրությունը, լքված ունեցվածքի վերաբերյալ պետական կիրառման վերաբերող օրենքները արդեն ցույց են տալիս, որ հայ ժողովուրդը հասել է զրոյական կետի, քանի որ այս երկրում մեծ բնակչություն էին կազմում: Ո՞ւր գնացին այս մարդիկ: Ո՞ւր գնաց այդ տոհմը: Հարցն այնքան պարզ է: Եթե նրանք չեն կոտորվել, ապա ինչ է պատահել նրանց հետ: Չեն գոլորշիացել, չէ՞: Ինչպես ցույց են տալիս հանրահայտ փաստերը, պատերազմը և ռուսական ներխուժումը Վանի, Բիթլիսի շրջաններ և այլն, մինչև Երզնկա, պատրվակ էր այդ հողերից հայերին արտաքսելու համար: Ինչպե՞ս․ տեղահանելով։ Այո, գյուղերը դատարկվեցին։ Մարդիկ, ներառյալ երեխաները, ոտքով, մերկ ու սոված, ստիպված էին քայլել դեպի Սիրիա: Նրանք տեղահանվեցին Էրզրումից, Կարսից, Երզնկայից և Վանից դեպի Սիրիա այն ժամանակվա տրանսպորտային պայմաններում։ Նրանք չէին կարող հասնել [Սիրիա], քանի որ, համաձայն ծրագրի, անզեն դժբախտ, մերկ, սոված քաղաքացիները, կանայք իրենց երեխաներով, ինչպես տեսնում ենք մեր ետևում գտնվող լուսանկարներում, այդ ճանապարհներին նաև հարձակման էին ենթարկվում ավազակախմբերի կողմից: Ճանապարհին նրանց թալանում էին, գերի վերցնում, կոտորում։ Ի վերջո, Թուրքիայից արտաքսված հայերի միայն մեկ չորրորդը հասավ Սիրիա: Երեք քառորդը մահացավ ճանապարհին: Օսմանյան փաստաթղթերը նույնպես ընդունում են այդ մահվան դեպքերը որպես համաճարակների կամ հարձակման հետևանք, բայց ասում են, որ դա ոչ մի առնչություն չուներ նրանց հետ: Պատմական փաստաթղթերը հստակ են: Վճռական կետն այն է, թե ինչպես է պետությունը քաղաքականորեն վարվելու և ինչ է բխելու դրանցից: Պատմաբաններն արդեն արել են այն, ինչ պետք է անեին: Ինչ-որ մեկից հեռագիր է ուղարկվել ինչ-որ մեկին՝ սրա նման հազարավոր փաստաթղթեր։ Հազարավոր փաստաթղթեր են բացահայտվում: Ոչ մի գաղտնի փաստաթուղթ չի մնացել: Եթե կա որևէ գաղտնի փաստաթուղթ, ապա դա Օսմանյան կայսրությունից Թուրքիա փոխանցված փաստաթղթերի մի մասն է: Իհարկե, թաքցված են այն փաստաթղթերը, որոնք ապացուցում են ցեղասպանությունը ՝ ասելով, որ «տեղահանելիս ճանապարհներին նրանց կոտորեք»: Մենք երբեք չենք կարող տեսնել դրանք: Ինչպես երեկ ասաց [թուրք լրագրող] Վեյսի Սանսոզենը, մենք սպանության ապացույցներ ենք պահանջում մարդասպանից: Տալի՞ս է նա։ Ոչ, նա չի տալիս։ Դա երբեք չի հայտնվի։ Փաստաթղթերը, որոնք ունեն հայերը, հիմնված են հոգևորականների, օտարերկրյա դիվանագետների և լրագրողների պատրաստած վկայությունների և զեկույցների վրա: Նրանց մեծ մասը ակնհայտորեն արտացոլում է ողջ ողբերգությունը: Կան այն ժամանակվա նկարներ և ֆիլմեր՝ չնայած շատ սահմանափակ հնարավորություններին: Հայ ժողովրդի ոչնչացումն անկասկած է: Նրանց ոչնչացրել են։ Սա է գլխավորը»։
Այդին Չուբուքչու. «Թույլ տվեք ավելացնել: Դա արեցին ոչ թե պատմաբանները, այլ քաղաքական գործիչները: Մաքրելը ևս նրանց գործն է։ Երկրորդ, ինչպես նշեց իմ եղբայր Այդինը, նմանատիպ աշխատանքներ կատարողները սովորաբար ջնջում են փաստաթղթերը, օգտագործում են այնպիսի արտահայտություններ, որոնք հնարավոր չէ վերծանել: Ուստի, երբ հանցագործը կեղեքում է, նա փորձում է քողարկել այն: Իրականում, ամենակարևոր փաստաթուղթը ժողովրդի իրական և ֆիզիկական ոչնչացումն է իրենց պատմական հողերից»:
Էրդողան Այդին. «100 տարի է անցել այդ իրադարձությունից, ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը պետք է շրջադարձային լինի: Ահա թե ինչպես է համաշխարհային հանրային կարծիքը նայում դրան։ Ինչո՞ւ այս հարցը 100 տարի չի լուծվում։ Սա խնդիր է։ Մյուս կողմից, հաշվի առնելով Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը և նրա հարաբերությունները Արևմուտքի և ԱՄՆ-ի հետ, կարող ենք խոսել Թուրքիային անկյուն կանգնեցնելու մասին։ Անկասկած, այս հարցը այժմ քաղաքական քարտ է: Այն ունի նաև այդ կողմը: Բայց սա չի փոխում այն փաստը, որ հայերը բնաջնջվել են: Երբ մեկը ասում է, որ ֆրանսիացիները, գերմանացիները, Հռոմի պապը ուզում են սա [ճանաչվի], մեր ներքին հասարակական կարծիքը դա ընկալում է այնպես, կարծես թե աշխարհի բոլոր քրիստոնյաները, բոլոր «գյավուրները» [անհավատները] միավորվել են և հարձակվել մեզ վրա: Ակնհայտ է, որ քանի դեռ այս ոճրագործությունը կպչում է նրանց, բոլոր թուրքական կառավարությունները և պետությունը խնդիրներ կունենան: Այդ մասը հետաքրքրում է պետությանը, բայց այդ նույն բանը ամոթ է նաև մեզ համար և ամոթ է թուրք ժողովրդի համար: Մենք ուզում ենք ազատվել դրանից: Ամեն ոք, ով ուզում է դա: Բայց մենք սա ենք ուզում:Մենք բոլորս այսօր մեղավոր և  պատասխանատու ենք հայ ժողովրդի անողոք սպանության համար: Մենք դա պետք է զգանք: Ուստի մենք ուզում ենք ազատվել դրանից: Անկասկած, կա մեկ այլ կողմ: Ցեղասպանությանն առերեսվելը ժողովրդավարության համար մեր պայքարի կարևոր մասն է։ Եթե մենք պաշտպանում ենք ժողովուրդների եղբայրության գաղափարը և խաղաղ համակեցությունը, ապա մենք նույնպես պետք է մեր պարտականությունները կատարենք հետադարձ հայացքով: Բացի այդ, Հայկական հարցը մի թեմա է, որը շարունակաբար սնուցում է ֆաշիզմ և մոլեռանդություն: Հայերի նկատմամբ թշնամությունը ֆաշիստական քարոզչության էական մասն է: Հետևաբար, ժողովրդավարության համար պայքարում այս հարցը պետք է լուծվի. Ցեղասպանությունը պետք է ճանաչել՝ ֆաշիզմի, մոլեռանդության և շովինիզմի զենքերը կոտրելու և թաղելու համար»։

Turkish Scholars Acknowledge The Armenian Genocide on TV Program. Harut Sassounian
I just found a video in which two Turkish scholars are advocating the recognition of the Armenian Genocide by the Republic of Turkey. The discussion took place in 2015 on the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The conversation between Erdogan Aydin and Aydin Chubukchu is in Turkish with English subtitles on the video. The name of the one hour and 37 minute-long program is Tower of Babel. The title of the program is “Facing the Genocide.”
The unnamed Turkish moderator started the program with the following questions: “What really happened in 1915; what people lived through? was it a genocide? was it a deportation?”
Here are excerpts from that discussion:
Erdogan Aydin: “Let’s remember that the deportation in 1915, when one focuses on the details, means the same thing as the genocide of 1948…. If the deportation is not carried out by the consent of the people who are exiled for their own security -- by the way, deportations are not carried out for this [reason]. It is done to enlarge sovereignty of states, punish society, settle others if the land is productive. So, if it is done against the will of the people, if all of them, including women, children, and the elderly are sent away, then this is a Crime Against Humanity.”
Moderator: “Davutoglu (former Prime Minister of Turkey) says so. He says, he repeats everywhere that deportation is a Crime Against Humanity. He accepts it as such.”
Aydin Chubukchu: “…But when we examine the articles of the 1948 Genocide Convention, we see that they in fact define this practice….”
Erdogan Aydin: “The documents that historians examine are not so important. What is important is the way of interpretation of those documents and how a final report would be penned and to serve which policy. The historian is not someone like a physician in a laboratory. History is not definite or closed to interpretation. It cannot be explained by strict cause and effect relations. All those who have studied the documents and made claims until today are already historians. Ultimately, those who will settle the question under the light of facts that historians present are the politicians. Of course, it is political. When it comes to politics, what historians say is not so important. Documents, statistics, laws showing the state practice on the abandoned properties have already showed that the Armenian people have reached the zero point as they had consisted of a large population in this country. Where did this people go? Where did this pedigree go to? The question is so simple. If they were not massacred then what happened to them? They did not vaporize, did they? As very well-known facts show, war and the Russian invasion in the region of Van, Bitlis, etc., until Erzincan were a pretext to exile Armenians from those lands. How? By being deported. Yes, villages were emptied. People, including children on foot, bare and hungry, were forced to walk to Syria. They were deported from Erzurum, Kars, Erzincan and Van to Syria under the transportation conditions of the time. They could not reach [Syria] because, according to the plan, unarmed miserable, naked, hungry civilians, women with their babies, as we see in the photos behind us, were also attacked by gangs along the way. They were robbed on the way, held as captives, massacred. Eventually, only one fourth of the Armenians who were deported from Turkey reached Syria. Three fourths died on the way. Ottoman documents also accept these deaths due to epidemics or assaults, [but] they say they had nothing to do with it. Historical documents are clear. The critical point is how the state politically will handle and what it will infer from them. Historians have already done what they should do. Telegram sent from someone to someone – thousands of documents like this. Thousands of documents are exposed. No secret document remains. If there is any secret document, it is a part of the documents transferred from the Ottoman Empire to Turkey. The documents that prove the genocide by saying ‘massacre them on the roads while deporting’ are being hidden of course. We can never see them. As [Turkish journalist] Veysi Sansozen said yesterday, we demand the evidence of the murder from the murderer. Does he give? No, he does not. It will never show up. Documents that Armenians have are rather based on testimonies and reports prepared by clergy, foreign diplomats, and journalists. Most of them obviously reflect the entire tragedy. There are photos and films shot at that time despite very limited opportunities. The annihilation of the Armenian people is doubtless. They were annihilated. This is the point.”
Aydin Chubukchu: “Let me add this. This was not done by historians, but by politicians. Cleaning it is also their job. Secondly, as my brother Aydin mentioned, the perpetrators of these kinds of jobs usually delete the documents, use expressions that are not possible to decipher. So, when a felon oppresses, he tries to fabricate a cover for it. In fact, the most important document is the actual and physical eradication of a people from their historical land.”
Erdogan Aydin: “After 100 years have passed from the event, the 100th anniversary of the genocide should be a turning point. This is how world public opinion looks at it. Why couldn’t this question be solved for 100 years? This is a problem. On the other hand, considering Turkey’s foreign policy and its relations with the West and the US, we can talk about cornering Turkey. Undoubtedly, this issue is now a political card. It also has that aspect. But this does not change the fact that Armenians were annihilated. When one says that the French, Germans, the Pope want this [recognition], our domestic public opinion perceives it as if all Christians of the world, all ‘giavours’ [infidels] have united and attacked us. It is obvious that as long as this crime sticks on them, all Turkish governments and the state will have trouble. That part interests the state, but the same thing is also a shame for us and a shame for the Turkish people. We want to get rid of this. Whoever wants this. But we want it. We are all today guilty and responsible for the ignominious murder against the Armenian people. We should feel this. So we want to get rid of this. Undoubtedly, there is another aspect. Facing the genocide is an important chapter of our struggle for democracy. If we defend the ideals of fraternity of peoples and peaceful cohabitation, we should perform our duties retrospectively too. Additionally, the Armenian Question is a topic that continuously nurtures fascism and bigotry. Animosity against Armenians is an essential part of fascist propaganda. Therefore, in the struggle for democracy, this question should be settled; genocide should be recognized to break and bury the arms of fascism, bigotry and chauvinism.”