Հայաստանյան պատվիրակությունը հանդիպել է Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Պատրիարքի հետ
Օգոստոսի 9-ին Լիբանան մեկնած հայաստանյան պատվիրակության անդամները հանդիպում են ունեցել Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Ամենապատիվ և Գերերջանիկ Տեր Գրիգոր Պետրոս Ի Կաթողիկոս Պատրիարքի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր Լիբանանում ՀՀ դեսպան Վահագն Աթաբեկյանը:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Պատրիարքը նախևառաջ ներկայացրել է լիբանանահայության իրավիճակը և համայնքի կրած մարդկային և նյութական կորուստները:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանն օգնություն է ցուցաբերում Լիբանանի կառավարությանը, լիբանանցի եղբայրական ժողովրդին, ինչպես նաև հայ համայնքին: «Այս այցի նպատակն է նաև ավելի խորը հասկանալ, թե ինչպես կարող ենք աջակցել լիբանանահայ մեր հայրենակիցներին»,-շեշտել է Գլխավոր հանձնակատարը:
Ամենապատիվ Տերն իր խոսքում ընդգծել է, որ համայն հայությունը երկու սիրտ ունի՝ Հայաստանը և սփյուռքը, և ուրախություն է հայտնել, որ վերջապես հայ ժողովուրդը ազատ և անկախ հայրենիք ունի: Նա նաև կարևորել է 2 շաբաթ առաջ Արցախի կառավարությունից ստացված օգնությունը. «Մեր եղբայրները մեզ հետ են, և սա շատ գեղեցիկ ժեստ էր»:
Հանդիպման ավարտին Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ նախատեսվում են հումանիտար օգնության ևս 2 ինքնաթիռներ, որոնցով տեղափոխվող պարենամթերք և դեղորայքը փոխանցվելու է հայ համայնքին:

• 10-08-2020 13:07:14   |   |  Press release
On October 9, the Armenian delegation to Lebanon met with His Beatitude Gregory Peter XX Ghabroyan Catholicos-Patriarch of Cilicia of Armenian Catholics. RA Ambassador to Lebanon Vahagn Atabekyan was present at the meeting.
The Patriarch welcomed the delegation and addressed the situation facing Lebanese-Armenians including the human and material losses the community has suffered.
High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan, thanked the Patriarch for the welcome and noted that the Republic of Armenia is providing aid to the Lebanese government, the Lebanese people, and the Lebanese-Armenian community. “The goal of this visit is to develop a comprehensive understanding of how we can support our Lebanese-Armenian compatriots,” stated the High Commissioner.
In his remarks, the most revered Patriarch emphasized that the Armenian people have two hearts, Armenia and the Diaspora, and expressed joy that the Armenian people finally have a free and independent homeland. He also highlighted the assistance received from the government of Artsakh two weeks ago. "Our brothers are with us, and this was a very beautiful gesture."
At the end of the meeting, High Commissioner Sinanyan noted that two additional planes with humanitarian assistance are scheduled to fly to Beirut, the food and medicine they carry will be provided to the Armenian community.