Արդեն հասանելի է Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաների արտահանման կայքէջը
Օրերս հրապարակվեց Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաների արտահանման վերաբերյալ ամբողջ ինֆորմացիան պարունակող կայքէջը։  ԱՏՁՄ-ն շարունակական բանակցություններ է վարում մի շարք երկրների պետական ու մասնավոր կառույցների հետ՝ Արմաթի արտահանման շուրջ, ուստի կրթական մոդելի նկատմամբ աճող հետաքրքրությունն անհրաժեշտություն առաջացրեց մեկ հարթակում հավաքագրել նախագծի արտահանման բոլոր մանրամասները։
«Տարիների ընթացքում՝ 2017 թվականից ի վեր, երբ սկսեցինք Արմաթի արտահանման գործընթացը, մեծ քանակությամբ ինֆորմացիա է հավաքվել, հստակեցվել են ֆրանչայզինգային մոդելը, վաճառքի մեթոդաբանությունը, պայմանները, ու այդ ամենը մեկ հարթակում ավելի համակարգված ներկայացնելու համար որոշվեց ստեղծել այս կայքէջը, որն ավելի հարմարավետ կլինի օգտատիրոջն ու այն մարդկանց, ովքեր հետաքրքրված են Արմաթի արտահանմամբ։ Այն էլ ավելի կնպաստի Արմաթի կրթական մոդելի արտահանմանը», - նշեց Արմաթի ծրագրի համակարգող Աննա Սարգսյանը։
Կայքը պատրաստել է Ստեփանակերտում գործող նորաստեղծ տեխնոլոգիական մի ընկերություն, որի հիմնադիրը Արմաթի խմբակավար և Արցախում գործող արմաթ լաբերի համակարգող Լիլիթ Սողոմոնյանն է։ Այդ նորաստեղծ ընկերությունը նաև հանդիսանում է ԱՏՁՄ անդամ։
Կայքը պարունակում է Արմաթի մոդելով հետաքրքրվածների համար ամենաթարմ ու անհրաժեշտ ինֆորմացիան` այդ թվում ֆրանչայզինգային մոդելը, վերջինիս հնարավորությունները, պայմանները, արժեքը, սարքավորումների և կրթական բովանդակության առանձնահատկությունները, Արմաթ ինժեներեկանան լաբորատորիաների արդյունքներն ու արդյունավետության մասին վկայող ինֆորմացիան։
Կայքէջում կա նաեւ բաժին, որը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն  ներգրավել կրթական մոդելի անմիջական գնորդներին, այլեւ հավաքագրել այն անձանց ու ընկերություններին, ովքեր կարող են ներկայացնել Արմաթն այլ երկրներում։
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի ստորագրվեց Արմաթ կրթական ծրագիրը Հնդկաստանի Հանրապետություն արտահանելու մասին պայմանագիր։ Հուշագիր ստորագրվեց Եթովպիայի ինովացիաների և տեխնոլոգիաների նախարար Սիսեյ Յադեթեի հետ՝ Եթովպիայում 51 Արմաթ ալբորատորիաների ներդրման վերաբերյալ։ Դրան հետևեց Աֆղանստանի հեռահաղորդակցության և ՏՏ նախարար Մոհամմեդ Հաշիմի հետ ԱՏՁՄ հուշագիրը՝ Աֆղանստանում ևս նմանատիպ նախագիծ ունենալու պատրաստակամության մասին։ Կան կնքված հուշագրեր նաև Բանգլադեշի, Նամիբիայի, Լիբանանի հետ։ Մոնղոլիայի հետ կնքվել է պայմանագիր՝ մոտ ժամանակներս 3 Արմաթ լաբորատորիայի տեղադրման համար։

• 14-08-2020 13:00:19   | Armenia  |  Press release
In recent days, a website has been published containing all the export information of Armath Engineering Laboratories. UATE is in talks with public and private organizations in a number of countries for the export of Armath, so the growing interest in the educational model required the collection of all export project details on one platform.
“Over the years, since 2017, when we started the export process of Armath, a lot of information has been collected, the franchise model, sales methodology, conditions have been clarified, and in order to present all this more systematically, we decided to create this website, which will be more convenient for users and people interested in exporting Armath. This will contribute to the further export of the Armath educational model, ” said Anna Sargsyan, Armath program coordinator.
The website was created by a newly established technology company operating in Stepanakert, founded by Lilit Soghomonyan - a coach and a coordinator of Armath Laboratories operating in Artsakh. This newly formed company is also a UATE member.
The site contains the latest and most relevant information for those interested in the Armath educational model, including the franchise model, its capabilities, conditions, cost, equipment, educational content features, results and information on the effectiveness of Armath Engineering Laboratories.
The website also has a section that allows not only to attract direct buyers of the educational model but also to gather people and companies that can represent Armath in other countries.
It should be mentioned that an agreement was signed last year on the export of the Armath educational program to the Republic of India. UATE also signed a memorandum with Mr. Sisey Tola Yadete, the Minister of Innovation and Technology of Ethiopia, on the implementation of 51 Armath laboratories in Ethiopia. This was immediately followed by the UATE Memorandum of Understanding with Mr. Mohammad Hashim, the Afghan Minister of Telecommunications and IT, on the readiness to have a similar project in Afghanistan. Memoranda were signed with representatives of Bangladesh, Namibia and Lebanon. An agreement was signed with Mongolia to install 3 Armath laboratories there in the near future.