Յարութ Սասունեան. Եւրոպական Դատարանի Նախագահը Կը Ստանայ Սթամպուլի Համալսարանի Պատուաւոր Դոկտորի Կոչում
• 10-09-2020 13:32:58   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Մարդկային Իրաւունքներու Եւրոպական Դատարանի (ՄԻԵԴ) նախագահ Ռոպերթ Սփանօ անցեալ շաբաթ Թուրքիոյ արդարադատութեան նախարարի հրաւէրով այցելեց Թուրքիա: Սփանօ հանդիպեցաւ նաեւ նախագահ Էրտողանի հետ եւ դասախօսեց Թուրքիոյ արդարադատութեան ակադեմիոյ մէջ:
Թէեւ ՄԻԵԴի նախագահը իրաւունք ունի այցելելու իւրաքանչիւր երկիր, ուր ինք կը փափաքի, սակայն խիստ անտեղի է, որ ան կ՛ընդունի Սթամպուլի համալսարանի իրաւունքի պատուաւոր դոկտորի կոչումը: Քանի մը յայտնի թուրք իրաւապաշտպաններ ծաւալուն յօդուածներ գրեցին, որոնցմով քննադատեցին Սպանոյին՝ իր այցի եւ պատվավոր դոկտորի կոչումն ստանալու համար:
Թուրք նախկին դիւանագէտ Այտին Սելչըն յայտարարեց, որ Սփանօ «պիտանի չէ ՄԻԵԴը նախագահելու համար»: Քաղաքագէտ, ակադեմիկոս Ճենկիզ Աքթար Սփանոյի այցը համարեց «գայթակղեցուցիչ» եւ յորդորեց զայն հրաժարական տալ: Արտաքսուած թուրք լրագրող Ճան Տունտար գրեց, որ Սփանօ «երեք օրուան մէջ ոչնչացուց ՄԻԵԴի 30ամեայ հեղինակութիւնը»: «Ահուալ Նիւզ» մէջբերեց յայտնի թուրքերու քանի մը այլ քննադատական մեկնաբանութիւններ` Թուրքիա կատարած Սփանոյի անյաջող այցելութեան մասին:
Այս քննադատներէն մէկը՝ Մեհմեթ Ալթան, շարքին է Սթամպուլի համալսարանի այն 192 դասախօսներուն, որոնք աշխատանքէն հեռացուեցան Թուրքիոյ նախագահ Ռեչեփ Թայիփ Էրտողանի դրդումով: Կիւլենի արգիլուած կրօնական խումբին իր գոյութիւն չունեցող անդամութեան համար բանտարկուած Ալթան դատական հայց ներկայացուց ընդդէմ Սթամպուլի համալսարանի՝ աշխատանքէն իր հեռացումը չեղեալ յայտարարելու համար։ Էրտողան նաեւ աշխատանքէն հեռացուց աւելի քան 150 հազար պետական ծառայողներ եւ քննութիւն բացաւ Թուրքիոյ մօտաւորապէս 600 հազար քաղաքացիներու դէմ, որոնցմէ 100 հազարը ձերբակալուեցաւ իսլամիստական կիւլենական շարժման պատկանելու շինծու պատրուակով. Խումբը կը մեղադրուէր՝ 2016ին Էրտողանի դէմ յեղաշրջման փորձ կազմակերպելու յանցանքով:
Թրքական «Ահուալ նիւզ» կայքը 31 Օգոստոս 2020ին տեղադրեց՝ «ՄԻԵԴի ղեկավարը կրնայ Սթամպուլի համալսարանէն ստանալ վիճայարոյց պատուաւոր դոկտորի կոչում» վերնագրով յօդուածը։
«Ահուալ» յայտնեց, որ Ալթան Սփանոյի ուղղուած եւ թրքական լրագրողական P24 հարթակի կայքէջին վրայ հրապարակուած բաց նամակին մէջ յորդորած է զայն՝ չընդունիլ թրքական հրաւէրը: «Ես չեմ գիտեր, թէ որքան հպարտութիւն կայ համալսարանի մը պատուաւոր անդամ ըլլալուն մէջ. համալսարան մը, որ կը դատապարտէ հարիւրաւոր դասախօսներ գործազրկութեան եւ աղքատութեան՝ զանոնք անարդարօրէն հեռացնելով դպրոցէն», գրած է Ալթան:
Ալթան ըսաւ Սփանոյի․ «Համալսարանը, ուրկէ դուք դոկտորի կոչում կը ստանաք, ներառուած է իբրեւ «պատասխանող հաստատութիւն» ինծի պէս դասախօսներու դատավարութեան մէջ. անոնք հեռացուած են հրամանագրով․․․: Այս գործերը դեռ ընթացքի մեջ են, եւ հաւանական է՝ անոնք կը հասնին ՄԻԵԴ, զոր դուք կը նախագահէք»։
Ալթան շարունակեց. «Մարտ 2018ին ՄԻԵԴի երկրորդ բաժինը, ձեր նախագահութեամբ, ստեղծեց նախադէպ համընդհանուր օրէնքի մէջ եւ որոշեց, որ խախտուած է իմ անձնական ազատութեան եւ անվտանգութեան, ինչպէս նաեւ ազատ արտայայտուելու իրաւունքը: Թուրքիան մեղաւոր ճանչցուեցաւ․․․: Էրկին Էրկուլ, որ Թուրքիոյ կողմէ նշանակուած էր այդ գործով, միակ դատաւորն էր, որ անհամաձայնութիւն յայտնեց եւ այնպիսի փաստարկներ առաջ քաշեց, որ դուք գրեցիք «դէմ քուէարկութիւն» ընդդէմ դէմ քուէարկութեան, եթէ չեմ սխալիր, առաջին անգամ ՄԻԵԴի պատմութեան մէջ։ Եւ միւս անդամները հետեւեցան ձեզի»:
«Ահուալ» յայտնեց, որ ՄԻԵԴի մէջ աւելի քան 60 հազար անհատական բողոքներ եղած են՝ կապուած Թուրքիոյ մէջ իրաւունքներու եւ ազատութիւններու խախտումներու հետ:
Եաւուզ Այտին, որ նոյնպէս 4500 դատաւորներու եւ դատախազներու հետ միասին հեռացուած էր աշխատանքէն, յօդուած գրեց՝ «ՄԻԵԴի նախագահին պատուոյ փորձութիւն կը սպասուի  Թուրքիոյ մէջ» վերնագրով, որ 2 Սեպտեմբեր 2020ին հրապարակուեցաւ «Ահուալ»ի մէջ: Այտին գրեց. «Նախագահ Սփանօ անկասկած տեղեակ է Թուրքիոյ մէջ օրէնքի գերակայութեան վատթարացման մասին։ Իբրեւ պատուաւոր մարդ, որ տարիներ շարունակ որոշումներ կայացուցած է Թուրքիոյ հետ կապուած գործերով, անոր այցելութեան նպատակը չի կրնար դիտարկուիլ այլ կերպ, քան բացէ ի բաց ու համարձակօրէն գոռալ փաստերու մասին՝ պետական մարմիններու դէմքին»։
Այտին շարունակեց. «ՄԻԵԴի նախագահը շատ լաւ գիտէ,  որ  2017ի  սահմանադրական փոփոխութենէն ի վեր նախագահ Ռեչեփ Թայիփ Էրտողան Թուրքիո մէջ կառավարութիւնը վերածած է մէկ մարդու կառավարման: Ինչպէս Վենետիկի յանձնախումբը բացայայտ քննադատութեան ենթարկած է, Սփանօ գիտէ, որ Թուրքիոյ մէջ այլեւս գոյութիւն չունի իշխանութիւններու եւ անկախ դատական համակարգի տարանջատում։ Աւելին, ան չի կրնար տեղեակ չըլլալ Եւրոպայի խորհուրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի թիւ 2156 (2017) բանաձեւի մասին, որով, Եւրոպայի պատմութեան մէջ առաջին անգամ ըլլալով, Թուրքիա իջեցուած է հսկողութեան կարգավիճակի տակ գտնուող երկիրներու խումբ։ Այս որոշումը կը նշանակէ, որ Թուրքիա այլեւս չի համապատասխաներ Քոփենհեկընի յայտնի չափանիշներուն, եւ, հետեւաբար, չի կրնար իրաւասու համարուիլ ԵՄի (Եւրոմիութեան) անդամակցութեան համար տարուող բանակցութիւններու մէջ»:
Այնուհետեւ Այտին շարք մը առաջարկներ ըրաւ, յուսալով որ Սփանօ կը հետեւէր անոնց՝ Թուրքիա կատարած իր այցելութեան ընթացքին․
- Կոչ ընել Էրտողանի՝ վերադառնալ դէպի ժողովրդավարութիւն եւ վերականգնել օրէնքի գերակայութիւնը երկրին մէջ:
- Թուրք ղեկավարներուն յիշեցնել  Եւրոպական դատական խորհուրդներու ցանցին մէջ  Թուրքիոյ դատաւորներու եւ դատախազներու խորհուրդը դիտորդի կարգավիճակէն զրկելու որոշման մասին: Ան նաեւ պէտք է յիշեցնէ Թուրքիոյ Դատական Ակադեմիոյ (ԹԴԱ) թեկնածու դատաւորներուն, թէ ինչո՞ւ Եւրոպական դատական  ուսուցման ցանցը 2016ին ԹԴԱն հեռացուցած է դիտորդի անդամութեան կարգավիճակէն:
- Ըսել անոնց, որ գործող դատաւորները եւ յեղաշրջման փորձէն ետք նշանակուած 10 հազար նոր դատաւորները յաճախ քաղաքական կողմնակալ վերաբերում ունին օրէնքը կիրարկելու մէջ եւ կոչ ընել՝ անտեսելու Պալատի, Սահմանադրական դատարանի եւ այլ բարձր ատեանի դատարաններու քաղաքական ճնշումը:
- Յիշեցնել անոնց, որ պատմութեան մէջ առաջին անգամ ըլլալով վճռուած է, որ Թուրքիա  խախտած է Մարդկային  Իրաւունքներու Եւրոպական  Համաձայնութեան 18րդ յօդուածը:
- Ըսել Թուրքիոյ ղեկավարներուն, որ անոնք պէտք է անյապաղ ազատ արձակեն մեկուսարան գտնուող հարիւրաւոր դատաւորները եւ վերականգնեն պաշտօնի մէջ՝ բոլոր գործէ արձակուած՝ անոնց 4000 գործընկերները։
Այտին յորդորեց Սփանոն՝ «հրաժարիլ պատուաւոր դոկտորի կոչումէն նոյնիսկ նախքան թրքական հող ոտք դնելը՝ հզօր ուղերձ փոխանցելով բոլոր կողմերուն՝ նախքան անոնց հետ անձամբ հանդիպիլը: Հակառակ պարագային, Սփանոյի այցելութեան միջոցով դրսեւորուած բարի կամքը ոչ միայն պիտի վատնուի, այլեւ պիտի ծառայէ իբրեւ յաղթաթուղթ կառավարութեան եւ Էրտողանի համար, որ այդ ժեսթը կ՛օգտագործէ իբրեւ իր տիրապետութեան տակ գտնուող երկրին մէջ տեղի ունեցող ապօրինութիւններու գնահատման եւ օրինականացման նշան»։
Ցաւօք, Սփանօ անտեսեց թուրք իրաւապաշտպաններու տուած բոլոր բարի խորհուրդները եւ այդպիսով խաթարեց ե՛ւ իր, ե՛ւ Մարդկային Իրաւունքներու Եւրոպական Դատարանի հեղինակութիւնը:

arut Sassounian. President of European Court Receives Honorary Doctorate from Istanbul Univ
Robert Spano, President of the European Court of Human Rights (ECHR), visited Turkey last week at the invitation of the Turkish Justice Minister. Spano also met with Pres. Erdogan and gave a lecture at the Turkish Justice Academy.
While the President of ECHR has the right to visit any country he wishes, it is highly inappropriate that he accepts an Honorary Doctorate in law from Istanbul University. Several prominent Turkish human rights activists wrote lengthy columns criticizing Spano for his visit and his acceptance of the Honorary Doctorate.
Former Turkish diplomat Aydin Selcen stated that Spano “is not fit to preside [over] the ECHR.” Cenkiz Aktar, a political scientist and academic, called Spano’s visit “scandalous” and urged him to resign. Exiled Turkish journalist Can Dundar wrote that Spano “destroyed the 30-year reputation of the ECHR in three days.” Ahval News quoted several other critical comments from prominent Turks regarding the unfortunate Spano’s visit to Turkey.
Mehmet Altan, one of those critics, is among the 192 professors of Istanbul University who was fired at the instigation of Turkish President Recep Tayyip Erdogan. Altan, jailed for his non-existent membership in the banned Gulen religious group, filed a lawsuit against Istanbul University to reverse his firing. Erdogan also dismissed over 150,000 civil servants from state jobs and investigated close to 600,000 Turkish citizens, arresting 100,000 of them under the false pretext of belonging to the Islamist Gulen movement which was accused of orchestrating the coup attempt against Erdogan in 2016.
The Turkish Ahval News website posted on August 31, 2020, an article titled, “ECHR chief may receive controversial honorary doctorate from Istanbul University.”
Ahval reported that Altan, in an open letter addressed to Spano and published on the website of Turkish journalism platform P24, urged him not to accept the Turkish invitation. “I do not know how much pride there is to be an honorary member of a university that condemns hundreds of lecturers to unemployment and poverty by unjustly expelling them from school,” Altan wrote.
Altan told Spano: “The University from which you will receive a doctorate is included as the ‘defendant institution’ in the lawsuit of academics, like me, who were dismissed by decree…. These cases are still ongoing and it is likely that they will come before the ECHR, which you preside over.”
Altan continued: “On March 2018, the second section of ECHR, presided over by you, set a precedent in universal law and ruled that my right to personal liberty and security and my freedom of expression had been violated. Turkey was convicted…. Ergin Ergul, who was appointed on behalf of Turkey to that case and was the only judge dissenting, put forward such arguments that you wrote ‘a dissenting vote’ against a dissenting vote, for the first time in the history of ECHR, if I am not mistaken. And the other members followed you.”
Ahval reported that there were over 60,000 individual complaints at the ECHR for violations of rights and freedoms in Turkey.
Yavuz Aydin, who was also dismissed from his profession along with 4,500 judges and prosecutors, wrote an article titled, “ECHR president faces a test of honor in Turkey,” which was published in Ahval on Sept. 2, 2020. Aydin wrote: “President Spano is certainly aware of the deterioration of rule of law in Turkey. As a man of honor who has been adjudicating on Turkey-related files at the ECHR for years, the purpose of his visit cannot be thought of as anything other than openly and courageously shouting out facts in the faces of government authorities.”
Aydin continued: “The ECHR president knows very well that the government in Turkey translated to one-man rule by President Recep Tayyip Erdogan since the constitutional amendment of 2017. As openly criticized by the Venice Commission, Spano knows that the separation of powers and judicial independence no longer exist in Turkey. Besides this, he cannot be unaware of Resolution 2156(2017) of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, which downgraded Turkey to the league of countries under monitoring status for the first time in European history. This decision implies that Turkey no longer meets the famous Copenhagen Criteria, and thus cannot be regarded as eligible for accession negotiations with the EU [European Union].”
Aydin then made a series of suggestions that he hoped Spano would follow during his visit to Turkey:
-- Call on Erdogan to return to democracy and restore the rule of law in the country.
-- Remind the Turkish leaders of the decision to remove from the Turkish Council of Judges and Prosecutors their observer status in the European Network of Councils for the Judiciary. He should also remind the candidate judges at the Turkish Judiciary Academy [TJA] why the European Judicial Training Network expelled the TJA from observer membership status in 2016.
-- Tell them that the existing judges as well as the 10,000 new judges appointed after the coup attempt are often politically biased in applying the law, and call on them to ignore political pressure from the Palace, Constitutional Court and other high courts.
-- Remind them that for the first time in history Turkey was found in breach of Article 18 of the European Convention on Human Rights.
-- Tell the leaders in Turkey that they should immediately release the hundreds of judges still in solitary confinement and reinstate all 4,000 of their purged colleagues.
Aydin urged Spano “to decline the honorary doctorate even before stepping onto Turkish soil, conveying a very strong message to all parties before meeting with them in person. Otherwise, the good will exerted through Spano’s visit would not only be wasted, but serve as a trump card for the government and Erdogan, who will use the gesture as a sign of appraisal and legitimization of the illegalities taking place in the country under his rule.”
Regrettably, Spano ignored all the good advice provided by Turkish human rights activists and thus undermined his own reputation as well as that of the European Court of Human Rights!