Հարութ Սասունյան. Թրամփի կողմնակից սևամորթ ամերիկացիների խմբի վիճահարույց կապերը Թուրքիայի հետ (վերջին մաս)
• 23-09-2020 11:45:01   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Անցյալ շաբաթ ես հրապարակեցի իմ հոդվածի առաջին մասը՝ նկարագրելով մի խումբ սևամորթ ամերիկացիների լոբբինգ իրականացնելու ջանքերը Թրամփի վերընտրման համար՝ հարուստ թուրք գործարարների ֆինանսական աջակցությամբ, որոնք միլիարդավոր դոլարներ էին ներդնելու Միացյալ Նահանգներում: Այս գործարարներից մեկը Ալի Աքաթն էր։
ԱՄՆ կատարած իր այցի ընթացքում Աքաթը հանդիպել է XStrategies-ի գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Բրուզեվիցի հետ Վաշինգտոնի «Թրամփ» միջազգային հյուրանոցում, որտեղ քննարկել են Թուրքիայի՝ ԱՄՆ-ում 12 միլիարդ դոլար ներդնելու և 25000 աշխատատեղ ստեղծելու մտադրությունը: Աքաթը լուսանկարվել էր ԱՄՆ Կապիտոլիում երեք հանրապետական կոնգրեսականների՝ Ջո Ուիլսոնի (Հարավային Կարոլինա), Փիթ Սեշնսի (Տեխաս) և Սքոթ Փերիի (Փենսիլվանիա) հետ: Նա նաև հանդիպել է միլիարդատեր Թոմ Բարաքի և Լարա Թրամփի հետ «Թրամփ» միջազգային հյուրանոցում։
Salon.com-ը հայտնել է՝ Աքաթը պատմել է թուրքական մամուլին, որ «Սքոթը նրան տարել է Հանրապետական կուսակցության ազգային կոմիտեի շտաբ, որտեղ նա լուսանկարվել է և հանդես եկել ճառով, իսկ հետո՝ Սպիտակ տուն։ Ահա տվյալ հատվածի մոտավոր թարգմանությունը․ «Դարել Սքոթի հետ հանդիպումների ժամանակ նա ջերմորեն աջակցեց նախագծին: Նա մեր նախագիծը փոխանցեց Դոնալդ Թրամփ կրտսերին, իր գործընկերներին և ընտանիքին։ Նախ նա ինձ տարավ հանրապետականների շտաբ, որտեղ ես հնարավորություն ունեցա բացատրել նախագիծը, և այն դուր եկավ բոլորին։ Այնուհետև նա ինձ տարավ Սպիտակ տուն՝ ելնելով հարցի կարևորությունից։ Մենք շփումներ ունեցանք Սպիտակ տանը և հանդիպեցինք Դոնալդ Թրամփ կրտսերի հատուկ օգնականնների և օգնականներ Էնդրյու Ջուլիանիի, Քլեյոն Թ. Հենսոնի, Ռոնի Լ․ Ջեքսոնի, Ջենիֆեր Ս․ Կորնի և Ալեքսանդրա Ե․ Վելեցիսի հետ»։
«Թուրքական հոդվածին զուգահեռ պատկերված է Աքաթի և Դարել Սքոթի լուսանկարը, որոնք միասին դիտում էին մի հաստ թղթապանակ Սպիտակ տան հարևանությամբ գտնվող  Էյզենհաուերի գրասենյակի շենքի համաժողովների դահլիճում՝ ըստ շենքին ծանոթ մարդկանց վկայության։ Այդ շենքը հյուընկալում է Սպիտակ տան աշխատակազմի մեծ մասին», հայտնել է Salon.com-ը։
«Աքաթը թուրք-ամերիկյան [լուրերի] հրատարակությանն ասաց, որ 15  թուրքական ընկերություններ պատրաստ են առաջ տանել բիզնեսը Միացյալ Նահանգներում։ Գրեթե միաժամանակ, Դարել Սքոթը հրապարակեց իր ուղևորությունները Նախագահի օդանավով (Air Force One) և Սպիտակ տուն այցերը իր URC-ի կարգավիճակով, քանի որ ինքը և URC-ի [«Քաղաքների վերածննդի դաշինք»] համանախագահ Քարիմ Լանիերը անմիջականորեն աշխատել են Թրամփի և խորհրդականների հետ, ներառյալ Ջարեդ Քուշները (որին Սքոթը անվանում է «J-Rock»), թե ինչ կդառնա Սպիտակ տան հնարավորությունների և վերածննդի խորհուրդը, որն ստեղծվել է նույն տարվա դեկտեմբերին։ Սքոթի այցերը ներառում էին Սպիտակ տանը Թրամփի հետ միջանկյալ ընտրությունների արդյունքների նրա երեկոյան դիտարկումները», հաղորդել է Salon.com-ը: «Սքոթի ու Թրամփի կողմից ընտրություններին հետևելուց մեկ օր առաջ, Թրամփը Թուրքիային ազատեց էներգետիկ պատժամիջոցներից, որոնցով իր վարչակազմը նոյեմբերին դrել էր Իրանի վրա: Սա խիստ քննադատության արժանացավ ԱՄՆ որոշ պաշտոնյաների կողմից, որոնք այդ քայլը գնահատեցին որպես ենթարկում Էրդողանի կոշտ մարտավարության դեմ, հատկապես «Հալք» բանկի՝ Թուրքիայի ֆինանսական հաստատության հետ բանակցությունների կապակցությամբ, որը ներկայումս գտնվում է դաշնային հետաքննության տակ՝ Իրանի դեմ պատժամիջոցները խախտելու համար»:
Salon.com- ը հայտնել է. «Նույն օրը, երբ Թրամփը թույլ տվեց Թուրքիային շրջանցել պատժամիջոցները, Ֆերհան Ադեմհանը՝ թուրք հարուստ արդյունաբերող և ներդրող, որը կապեր ունի նաև Աքաթի, ինչպես նաև [թուրք գրող Ռաբիա] Կազանի և Թրամփի քարոզարշավի աջակից ու Փենսի դաշնակից Մարթա Բոնետայի հետ, իր ֆեյսբուքյան էջում գրեց․ «Ամերիկան ութ երկրի ազատեց [պատժամիջոցներից], որոնք նրանք կիրառել են Իրանի դեմ: Ազատվեց նաև մեր երկիրը։ Մենք ազատվեցինք այս բեռից՝ հանուն մեր երկրի»: Մի քանի շաբաթ անց Աքաթը վերադարձավ Վաշինգտոնում գտնվող նախագահի հյուրանոցը, տեղադրեց Թրամփի և Ջուլիանիի լուսանկարները, ինչպես նաև Սպիտակ տան նվերները»:
«Դեկտեմբերի 12-ին Թրամփը հրամանագիր ստորագրեց Սպիտակ տան քաղաքների վերածննդի և հնարավորությունների խորհուրդ ստեղծելու վերաբերյալ։ Հրամանագրի գրեթե յուրաքանչյուր պարբերության մեջ կցված է «հնարավորությունների գոտու» զարգացումը: Ստորագրմանը ներկա էր Դարել Սքոթը, և Թրամփը առանձնահատուկ գովաբանեց նրան։ Այդ օրը, Ազգային բազմազանության խորհուրդը, մի խումբ, որը ստեղծել էր Թրամփի նախկին փաստաբան Մայքլ Քոհենը, որտեղ Սքոթն ու Լանիերը աշխատել էին որպես բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, իսկ Կազանը նստում էր խորհրդակցական խորհրդում, լուրը տեղադրեց Թվիթերում ՝ հեգնանքով մատնանշելով, որ Քոհենը դատապարտվել էր բանտարկության հենց նույն օրը․ «ՇՏԱՊ․ նախագահ Թրամփ․ԿԱՐԵՎՈՐ  ճառ․ հրաման է ստորագրում Քոհենի երեք տարվա ազատազրկման ֆոնին https://youtu.be/LRZviaXbHOI», հայտնել է Salon.com-ը։
Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի կողմից Քոհենի գրասենյակներ ու տներ կատարած ստուգայցերից, հեռախոսներն ու համակարգիչները բռնագրավելուց հետո, Ազգային բազմազանության խորհրդի (NDC) տնօրեն Բրյուս Լեվելը, որը Կազանի խոսքով, իրենից շորթեց 1000 դոլար, տեքստային հաղորդագրությամբ իր մտահոգությունն էր հայտնել Կազանին, որը ձեռք էր բերվել Salon-ի կողմից․ «Վստահիր ինձ։ Ոչ մեկին մի ասա Թրամփի NDC-ի մասին։ Ջնջիր։ Քոհենը մեղադրանքի է ենթարկվել: Շնորհակալություն»:
«Դեկտեմբերի 23-ին, Հնարավորությունների և վերածննդի խորհրդի պաշտոնական ստեղծումից հետո, Թրամփը Թվիթերում գրել է «Էրդողանի հետ խիստ ընդլայնված առևտրի քննարկման մասին․․․․ Երկու օր հետո, Daily Sabah-ը, որը պատկանում է Էրդողանի փեսային, հրապարակեց Աքաթի հետ մեկ այլ հարցազրույց՝ նշելով, որ առևտրային բանակցությունները առաջ են գնացել: Նա ապագա տնտեսական փաթեթը գնահատեց 1 միլիարդ դոլար։ Հոդվածը, որը հրապարակվել էր Սուրբ ծննդյան օրը, վերնագրված էր. «Հաջորդ տարի ակնկալվում է թուրք-ամերիկյան երկկողմ առևտրի աճ», հայտնել է Salon.com-ը։ «Հաջորդ ամիս Թրամփը Թվիթերում դարձյալ գրեց Թուրքիայի հետ առևտրային քաղաքականության մասին․․․․ «Նաև խոսեցի ԱՄՆ-ի ու Թուրքիայի միջև տնտեսական զարգացման մասին․ էապես ընդլայնվելու մեծ ներուժ․․․»»։
Salon.com-ը եզրակացրել է․ «Այս ջանքերը, URC-ից Սքոթի և Լանիերի աջակցությամբ, ի թիվս այլոց, կբերեն փոփոխություններ ԱՄՆ-ի առևտրային քաղաքականության մեջ՝ առաջնահերթություն տալու թուրքական արտադրական ընկերություններին Միացյալ Նահանգներում, կարծես թե հակասելով Թրամփի «Առաջինը Ամերիկան» օրակարգին»։
«CREW-ի [Քաղաքացիները պատասխանատվության և էթիկայի համար], Քարոզարշավի իրավական կենտրոնի և OpenSecrets-ի փորձագետներն ասել են Salon-ին, որ առաջին հայացքից այս նախաձեռնությունը մտահոգություններ կառաջացնի «Օտարերկրյա գործակալների գրանցման ակտի» (FARA) հնարավոր խախտումների վերաբերյալ, որը պահանջում է օտարերկրյա շահերի համար լոբբինգ իրականացնող ամերիկացնիներից գրանցվել կառավարության կողմից»։
Salon.com-ը հայտնել է, որ «URC-ը կարող է նաև բախվել հարկային օրենսդրության պարտավորություններին: Մի պահ խումբը հարկերից զերծ 501 գ (3) շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն էր, որը կարող էր նվիրատվություններ ընդունել, այդ թվում՝ օտարերկրյա քաղաքացիներից, առանց աղբյուրների բացահայտման: Բայց քանի որ URC-ն ակնհայտորեն երբեք հարկային հայտարարագիր չի ներկայացրել, Ներքին եկամուտների ծառայությունը (IRS) այս տարվա մայիսին հետ կանչեց հարկերից ազատված լինելու նրա կարգավիճակը»:
Սա տարօրինակ պատմություն է մի խումբ մարդկանց մասին, որոնք իրականացնում են Թրամփի քարոզարշավի պահանջները, որպեսզի նախագահը լավ տեսքով երևա սևամորթ ամերիկացիների առջև, ընդ որում պնդելով, որ նրանք թուրքական աղբյուրներից ներդրումներ են ներգրավում սևամորթների աղքատ բնակավայրերի համար։ Նրանց գործողությունները պետք է հետաքննվեն Արդարադատության բաժանմունքի և Ներքին եկամուտների ծառայության կողմից։

23-09-2020 11:45:01   | USA  |  Articles and Analyses
Last week, I published part 1 of my article describing the efforts of a Black American group’s plans to lobby for Trump’s reelection with the financial support of wealthy Turkish businessmen who would invest billions of dollars in the United States. One of these businessmen was Ali Akat.
During his visit to the U.S., Akat met with XStrategies CEO Alexander Bruesewitz at the Trump International Hotel in Washington, DC, discussing Turkey’s intent to invest $12 billion in the U.S. and create 25,000 jobs. Akat was photographed at the U.S. Capitol with three Republican congressmen, Joe Wilson of South Carolina, Pete Sessions of Texas and Scott Perry of Pennsylvania. He also met with billionaire Tom Barrack and Lara Trump at the Trump International Hotel.
Salon.com reported that Akat told the Turkish press that “Scott took him to Republican National Committee headquarters, where he was photographed giving an address, and the White House. Here is a rough translation of the relevant passage: ‘During the meetings with Darrell Scott, he supported the project warmly. He forwarded our project to Donald J. Trump, his colleagues and family. He took me to the Republican headquarters first. I had the opportunity to explain the project there, and it was liked by everyone. Then he took me to the White House, based on the seriousness of the matter. We had contacts in the White House. We had meetings with Donald J. Trump's special assistants and assistants Andrew Giuliani, Clayon T. Henson, Ronny L. Jackson, Jennifer S. Korn and Alexandra E. Veletsis.’”
“The Turkish article included a photograph of Akat and Darrell Scott reviewing a thick binder together in a conference room at the Eisenhower Executive Office Building next door to the White House, according to people familiar with the building. The building hosts most of the White House staff,” according to Salon.com.
“Akat told a Turkish-American [news] outlet that 15 Turkish companies were ready to push ahead with business in the U.S. Around this time, Darrell Scott publicized his trips aboard Air Force One and White House visits in his URC capacity, as he and URC[Urban Revitalization Coalition] co-chair Kareem Lanier worked directly with Trump and advisers including Jared Kushner (whom Scott calls ‘J-Rock’ ) on what would become the White House Opportunity and Revitalization Council, effected in an executive order that December. Scott's visits included his evening watching the midterm election returns with Trump in the White House,” Salon.com reported. “The day before Scott and Trump watched the election, Trump exempted Turkey from energy sanctions that his administration had slapped on Iran in November. This was sharply criticized by some U.S. officials, who saw the move as capitulation to Erdogan's strong-arm tactics -- especially as negotiations related to Halkbank, a Turkish financial institution that is now under federal investigation for evading Iranian sanctions.”
Salon.com reported: “On the same day Trump gave Turkey a pass on sanctions, Ferhan Ademhan -- a wealthy Turkish industrialist and investor who also has ties to Akat, as well as to [Turksih writer Rabia] Kazan and, through her, Trump campaign surrogate and Pence ally Martha Boneta -- posted on Facebook: ‘America has released 8 countries [from the sanctions] it applied to Iran. Our country has been released as well. We have been rid of this burden on behalf of our country.’ A few weeks later, Akat was back at the president's Washington hotel, posting photos of Trump and Giuliani as well as gifts from the White House.”
“On Dec. 12, Trump signed an executive order establishing the White House Urban Revitalization and Opportunity Council. The order appends ‘opportunity zone’ development to nearly every paragraph. Darrell Scott was present at the signing, and Trump singled him out for praise. That day, the National Diversity Council -- a group founded by former Trump lawyer Michael Cohen, where Scott and Lanier served as senior officials and Kazan sat on the advisory board -- posted the news on Twitter, pointing out the irony that Cohen had been sentenced to prison the same day: ‘URGENT President Trump IMPORTANT Speech Signs Exec Order amid Cohen Sentenced 3 Years in Prison https://youtu.be/LRZviaXbHOI,’” Salon.com reported.
A few weeks after Cohen’s offices and homes were raided by the FBI, confiscating phones and computers, National Diversity Council (NDC) director Bruce Levell, who Kazan says had shaken her down for $1,000, expressed concern to Kazan in a text message, obtained by Salon: “Trust me. Don't talk to anybody about NDCTrump. Delete. Cohen under fire. Thanks.”
“On Dec. 23, after the Opportunity and Revitalization Council had been officially created, Trump tweeted about ‘discussing heavily expanded Trade’ with Erdogan….  Two days later, the Daily Sabah -- which is owned by Erdogan's son-in-law -- published another interview with Akat, indicating that the trade talks had advanced. He pegged the prospective economic package at $1 billion. The article, published on Christmas Day, was headlined, ‘Turkish-American bilateral trade expected to soar next year,’” according to Salon.com. “The following month Trump tweeted about trade policy with Turkey again…: ‘Also spoke about economic development between the U.S. & Turkey -- great potential to substantially expand!’”
Salon.com concluded that “This effort -- backed by Scott and Lanier at the URC, among others --  would have entailed changes in U.S. trade policy to give Turkish manufacturing companies priorities in the United States, seemingly contradicting Trump's ‘America First’ agenda.”
According to experts from “CREW [Citizens for Responsibility and Ethics], the Campaign Legal Center and OpenSecrets told Salon that on its face this initiative would raise concerns about possible violations of the Foreign Agents Registration Act (FARA), which requires Americans who lobby on behalf of foreign interests to register with the government.”
Salon.com reported that “The URC might also face tax law liabilities. At one point the group was a tax-exempt 501c (3) nonprofit, which can accept donations, including from foreign nationals, without having to disclose sources. But because the URC apparently never filed a tax return, the IRS automatically revoked its tax-exempt status this May.”
This is a bizarre tale of a couple of individuals doing the bidding of the Trump campaign to make the President look good in front of Black Americans, while claiming to attract investments from Turkish sources to poor Black community areas. Their efforts need to be further investigated by the Department of Justice and the Internal Revenue Service.